favorites basket
user
СъбитияХристо Донев / 18 септември 2013

Растителен вид се върна на Витоша!

Възстановиха популациите на водна детелина и кръглолистна росянка

Все по-често чуваме за застрашени или изчезващи видове - растения или животни, понякога дори за изчезнали. Но сякаш всеки път, когато стане дума за нещо такова, темата ни звучи много екзотично, идваща от далечните части на Земята като Африка, Австралия или Америка. Оставаме с усещането, че нашите животни и растения са си наред. Няма да изчезнат скоро и няма нужда да се притесняваме.  
Оказва се, че това съвсем не е така. 

Съвсем близо до София - в природен парк Витоша, две растения, които са били заплашени от изчезване, са спасени със задружните усилия на WWF, Агенцията по горите и "Десет парка". След четири години усилен труд, през 2013-а в няколко района на Витоша са били засадени водна детелина, които са бил напълно изчезнали от планината и застрашените от това кръглолистни росянки. Броят на растенията е започнал да намалява, тъй като природните условия са започнали да се променят. Торфищата и мочурищата са най-благоприятните места за живот на двете растения. Но поради покачващата се температура и човешката намеса, някои мочурища започват да пресъхват и оставят растенията без подходяща среда за живот. 
 
За да предотвратят изчезването на двата застрашени вида, WWF и партньорите им се включват в европейския проект "Лайф +". През 2013 година те засаждат около 680 декара със застрашени видове във всички български природни паркове. На Витоша са засадени 60 водни детелини и 80 кръглолистни росянки. Също така в парка са изградени специални скари и мостове, за да могат туристите да се наслаждават на планината без да рушат естествената околна среда на растенията. 

Десислава Гюрова от природен парк „Витоша" и Катерина Раковска от WWF са водещи фигури в тази акция. Те са оптимисти за бъдещето на природните паркове и резервати в България, тъй като повече хора започват да се интересуват от природата и броят на доброволците, които помагат в такива проекти, нараства. 


Водната детелина обича воднистите места, мочурите и торфовете. Щом те пресъхнат, растението умира. Заплаха също са и хората, които късат растението заради лечебните му свойства. Знае се, че то съдържа горчиви вещества, които спомагат за нормализирането на стомашната секреция и за по-добро храносмилане. Растението цъфти през месеците май и юни с красиви бели цветове. 


Кръглолистната росянка е насекомоядно растение, което живее по мъхове, в торфища и мочурища. Заради малкия си размер (5-10 см височина), освен от стъпкване и пресушаване на районите, то е заплашено и от по-високите житни треви, които не допускат растението да се развива. Росянката живее в неблагоприятни почви и заради това се храни с насекоми. Тя цъфти с бели цветчета през пролетта.




ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.