Слънцето
В началото на периода изгревът е десетина минути след 7 ч, а залезът – десетина минути след 17 ч. В края изгревът е в 7,43 ч, а залезът в 16,53 ч. Денят намалява от 10,01 до 9,10 часа.
На 21 ноември в 23,23 ч Слънцето напуска знака Скорпион и навлиза в Стрелец. На 24 ноември преминава от съзвездието Везни в Скорпион.
Луната
Най-близо до Земята (в перигей) тя е на 23 ноември (362 816 км), а най-далече (в апогей) – на 5 декември (404 799 км).
Лунното "денонощие" е по-дълго от средното слънчево, което се използва в гражданския живот. Затова на 21 ноември няма изгрев, а на 7 декември – залез.
пълнолуние 14 ноември 17,28 6,40;
последна четвърт 21 ноември – 13,12;
новолуние 29 ноември 7,07 17,18;
първа четвърт 7 декември 12,56 –.
Пълнолунието на 14 ноември съвпада с преминаването през перигея. Явлението се нарича „суперлуна", но видимите размери на нашия спътник не се променят значително.
Звездите и ярките планети
След залез-Слънце високо към запад е Денеб, най-ярката звезда от голямото и красиво съзвездие Лебед. По-ниско от нея е блестящата Вега от Лира. Алтаир, най-ярката звезда от съзвездието Орел, е към запад-югозапад. Касиопея е високо към североизток. Под нея е ярката Капела на Коларя. Величественият Орион изгрява около 4 часа след залез-Слънце. Два часа по-късно над хоризонта е и най-ярката звезда на небето – Сириус. Преди изгрев Капела вече е към северозапад, а ниско към изток е най-ярката звезда на северното небе – Арктур от съзвездието Воловар.
При добра видимост Меркурий може да бъде забелязан за малко към края на периода – ниско на югозапад след залез. Венера е Вечерница. Марс също е видим след залез-Слънце – докъм 21,30 ч. В началото на периода преминава от съзвездието Стрелец в Козирог. Юпитер изгрява след 4 ч, а в края на периода – след 3 ч. Остава в съзвездието Девица. Сатурн не е удобен за наблюдение. В началото на периода може да бъде забелязан ниско към запад след залез-Слънце, но залезът му настъпва все по-рано и той започва да се губи в слънчевите лъчи. Остава в тринадесетото зодиакално съзвездие – Змиеносец.
Съединения на планетите с Луната. На 25 ноември близо до Луната е Юпитер, а на 30 ноември – Сатурн. Съединението с Венера е на 3 декември, а с Марс – на 5 декември.
Метеорните потоци
През целия период са активни Северните Тауриди с радиант в съзвездието Бик, което се вижда добре след полунощ. Максимумът им е на 12 ноември – около 5 метеора в час. Наблюдавани са твърде ярки Тауриди, включително болиди. Между 6 и 30 ноември Земята среща Леонидите, породени от кометата Темпел-Тутл. Максимумът (около 15 бързи синкави метеора в час) е на 17/18 ноември, а радиантът е в съзвездието Лъв (рано сутрин преди изгрев към изток). На 28 ноември е максимумът на Ноемврийските Ориониди (3 метеора в час). Към края на периода започва срещата с Джеминидите с радиант в съзвездието Близнаци.
Биодинамично земеделие
В началото на периода Луната е в Козирог, низходяща. Най-ниско „под еклиптиката" тя е на 15 ноември. След това до 29 ноември, когато е "най-високо" над еклиптиката, е възходяща и после отново низходяща до края на периода.
Ето и датите на нейното навлизане в следващите зодиакални съзвездия:
9 ноември – Водолей;
10 ноември – Риби;
13 ноември – Овен;
14 ноември – Бик;
17 ноември – Близнаци;
19 ноември – Рак;
20 ноември – Лъв;
23 ноември – Девица;
27 ноември – Везни;
29 ноември – Скорпион;
1 декември – Стрелец;
4 декември – Козирог;
6 декември – Водолей.