Д-р Саймън Боксал е океанограф към Университета в Саутхемптън.
- Д-р Боксал, забелязва ли се увеличение в честотата на бурите, които ни сполетяват напоследък?
- Всъщност аз наблюдавам възникването на ураганите в Атлантическия океан и се забелязва промяна в честотата на тайфуните в Тихия океан. Много е трудно да се прецени, защото има големи естествени колебания в броя на бурите или в това какво наричаме тропични циклони. Така че за една година може да наблюдаваме 37 тропични циклона в Тихия океан, а за следващата те да само 27. Това са естествени природни промени. Има много обсъждания в научните среди относно факта, че няма отличително увеличение в броя на бурите. От друга страна, забелязваме, че те стават по-силни и опустошителни. Така че краткият отговор е: да, но промяната е много малка. Не се наблюдават драматични изменения през изминалите 20-30 години.
- Мислите ли, че хората имат погрешно отношение към подобни явления, като имаме предвид щетите, които те нанасят. Трябвали да сме по предвидливи?
- Мисля, че хората вече са по-наясно с последиците. Това, което се случва в последно време, е, че има много обширно медийно отразяване на много от природните бедствия, било то тайфуни или урагани, било цунами или земетресения. Проблемът не е по отношение на развитието на тези природния явления. Независимо дали се случват заради глобалното затопляне или не, те са част от природата и са се случвали много преди ние да се появим на тази планета и не можем да ги контролираме.
- С увеличението на отделянето на въглеродни емисии и глобалното затопляне може ли да очакваме да ни сполетяват по-силни тайфуни, по-често?
- Аз мисля, че да. Естествено, няма еднозначни доказателства за това. Свидетелствата досега показват, че докато наблюдаваме увеличение в броя на тайфуните и ураганите от категория 5, изолираните бури ще ни засягат малко по-често, но не значително. Според теорията причините за формирането на тайфуните и циклоните сочат, че трябва да сме подготвени за по-опустошителни явления, ако глобалното затопляне продължи да повишава температурата на атмосферата и моретата.
- Д-р Боксал, ако установите, че другата седмица ще ни връхлети буря, какво бихте ни посъветвали да направим?
- Има два основни момента при формирането на тайфуните и циклоните. Първият е свързан със силните ветрове. Въз основа на това предполагам, че заради много силния вятър всеки би решил да се скрие под земята възможно най-бързо. Вторият по-сериозен проблем, който е много по-разрушителен дори от ураганния вятър, са вълните и морските вълнения. Това е следствие от високото ниво на Световния океан. Този въпрос следва да се решава според ситуацията и в някой случай, ако отидете към вътрешността на острова, може да се спасите.
- Защо Хайян носи славата на най-големия тайфун в света и може ли да очакваме дори още по-големи бедствия в близко бъдеще?
- Хайян не е най-големият тайфун в историята. Но е най-големият, който достига земята. В резултат предизвика много силни ветрове, които вилнееха с над 300 км/ч. За буря от този мащаб, това е най-голямата скорост на вятъра по земя в историята ни. Така че причината той да е на челно място в класациите не е никак положителна, Хайян причини толкова много смъртни случай, разрушения и унищожение. Истината е, че той е записан в рекордите ни, защото е най-големият ураган, с който сме се сблъскали досега.
На 26 декември 2013 г. (четвъртък) от 22 часа вижте по Discovery Channel поразяващата сила на едно от най-могъщите природни бедствия с предаването "Мегабуря: най-мощният тайфун в света". Във филма ще бъдат показани ексклузивни, неизлъчвани кадри от последиците на тайфуна. Някои от най-големите имена в науката ще представят своята оценка. Ще бъдат представени и свидетелствата на ловци на бури, които са присъствали на зараждането и развитието на най-мощния тайфун в света.
В януарския брой на Списание 8 очаквайте специалния репортаж на Ганета Сагова, главен редактор на списанието, от Таклобан - най-засегнатия от тайфуна град. Първият български журналистически екип, попаднал на мястото на страховития катаклизъм!