favorites basket
user
Наука17 септември 2014

За 20 г. трябва да вземем ключови решения срещу климатичните промени

21-и ще е век на климатичната отговорност, каза в София световният учен Кристофър Фийлд

София посрещна един от световноизвестните експерти по климатичните промени - американският учен Кристофър Фийлд говори близо час в понеделник пред препълнената зала „Средец“ на хотел „Шератон“ за възможностите на човечеството за смекчаване на климатичните рискове и адаптация към необратимите промени. Експертът е тук по покана на училище за политика "Димитър Паница". 

Като съпредседател на работна група в междуправителствената експертна група по климата проф. Фийлд сподели някои от изводите, до които той и екипът му са стигнали в процеса на дългогодишна изследователска работа. 

Ученият е категоричен, че отдавна е изтекло времето, в което хората все още се питаха съществуват ли или не сериозни климатични промени, дело на човека. Навсякъде по света бедствията зачестяват, все по-често се наблюдават температурни аномалии, ледовете се топят, а хиляди биологични видове са изчезнали от началото са ХХ век. Всички тези тревожни данни сигнализират, че е време за разумни институционални решения и действия за преодоляване на зачестилите изпитания, пред които природата ни изправя.

Според професора обществата и най-вече бизнесът трябва да разбере, че инвестициите, свързани с промяната на климата, могат само да увеличат устойчивостта на икономическото развитие и да помогнат ако не за пълното заличаване, то за смекчаване на рисковете от климатичните промени. С тази цел преди лекцията си се срещна със съветници на президента и министри.

Публичната лекция обхвана 3 основни теми: обрисувани бяха настоящата ситуация и възможните влияния на климатичните промени в бъдещето, мерките, взети до момента за смекчаване и адаптиране към тях, както и кои са успешните стратегии за справяне. 

Наводненията от изминалите месеци у нас показват ясно, че обществото ни не е готово да се справи с рисковете в кризисни климатични ситуации. 

"Климатичните влияния обикновено се усещат, когато нещата вече са в своята екстремност: когато температурите и валежите са необичайно високи, когато има трайни периоди на засушаване или се случват силни бури. Точно в екстремалните стойности нещата излизат извън контрол", обясни професорът, като призова в следващите години българските политици да положат усилия в изграждането на ефективни мерки за справяне с природните бедствия. Решенията, които ще се вземат на държавно ниво, трябва да предвиждат и връзка с останалите сфери на живот: от домакинствата до бизнеса. 

Като цяло най-уязвими за влиянието на климатичните промени са бедните страни в света, които се нуждаят от подкрепа във всички нива. Това не означава, че богатите западни общества са напълно защитени от пагубни климатични влияния - достатъчно е да си спомним, че Ню Йорк бе покосен през 2011 година от урагана „Санди“. Въпреки всичко икономическото положение може да повлияе на уязвимостта към вредни климатични въздействия, както и да засили или смекчи влиянията на тези фактори.

Само по себе си бедствието възниква при наличие на три фактора едновременно. Първият е отключващото събитие, причинено от околната среда - сериозни дъждове например. Вторият е уязвимост, липса на подготовка, така че обществото да не е готово да се справи с проблема. Третият е експозиция - активи, които са на пътя на стихията - екосистеми, сгради, фабрики. Ако липсва някое от тези три неща, няма бедствие. Трябват ефективни действия за всеки един от изброените фактори. Отключващите събития могат да се ограничат чрез инвестиции в подготовка, а уязвимостта да се намали чрез правилна преценка къде точно да бъдат строени сгради, фабрики и магистрали.

Според наблюденията на експертната комисия е установено, че климатът отговаря на историята на човешката дейност, на количеството емисии в атмосферата. С други думи онова, което предстои да направим през следващите две години например, ще се отрази за столетие напред. Ето защо е необходимо човечеството да прибегне до доста по-голяма доза отговорност и разум от всеки друг път. 

Разбира се, никой не може да каже със сигурност каква точно ще бъде климатичната ситуация през следващите десетилетия в детайли, но учените предвиждат два основни ориентировъчни сценария. В оптимистичния вариант вредните газови емисии са максимално ограничени и екстремните климатични особености са минимализирани. В песимистичния вариант човечеството ще продължи да изпуска безконтролно емисии, отговорни за затоплянето и това в крайна сметка ще доведе до неуправляеми последствия. 

Със или без намесата ни климатичните промени ще продължат, в нас е отговорността да се адаптираме. 

Откъс от лекцията можете да видите тук:



ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.