favorites basket
user
ЛюбопитноРумяна Николова и Николай Генов / 10 юни 2011

С „дзи“ на шията

В Тибет една жена може да e омъжена за шестима, а мъртвите се дават на лешояди, за да не цапат земята

Откакто скритите зад шеметни планински вериги, мразовити и недостъпни земи на Тибет развълнували въображението на западния свят, към тях винаги се е точила върволица хора. Първи се запътили да сеят Христовото слово отвъд Хималаите мисионерите. За да стигне Тибет, шведът Свен Хедин се предрешава като местен с вакса за обувки, а Александра Неел използва лой, смесена с пръст. Големите познавачи на Азия Николай Рьорих и Александър Ксома де Корош така и не успяват да стигнат заветната цел. Тибет е безмилостна към човека природна крепост на площ 3,5 млн. кв. км. Този свят от камъни и пясък, където растителността е рядкост, е заобиколен от най-високите върхове и непроходими пустини. 

Със стратегическото си положение Тибетската теократична монархия  открай време е обект на колониални интереси. През XIX век е част от „голямата игра" между Руската мечка и Британския лъв за господство над Средна Азия. 
В Тибет търсят страната на вечната премъдрост Шамбала, а правителството на Третия райх финансира секретна експедиция на СС под патронажа на Хайнрих Химлер през 1939 г. В състава й е

прочутият австрийски алпинист Хайнрих Харер, който по-късно живее седем години в двора на Далай Лама

като негов възпитател. Целта на експедицията е да се натрупат знания за паранормалните явления и най-вече за прераждането, а също и за най-важните религиозни церемонии на ламите. След краха на нацистка Германия събраните данни са задигнати от Съветския съюз и САЩ, а по-късно китайците прибират всичко останало. 
Открай време само боговете знаят колко са жителите на тази земя, защото във вътрешността є повечето от тези волни и вечно усмихнати хора са номади, наричани брогпа. Те кръстосват непрекъснато със стадата си огромни територии. Там, където земята е позволила, са се установили земеделци, наричани бодпа, и са възникнали градовете. 

Днес Тибет е автономен
район на КНР

Според официалната статистика в него живеят 6 милиона тибетци и 7,5 милиона китайци. През 1949 г. Мао Дзeдун обявява Тибет за част от Китай. Година по-късно там навлиза китайската армия и постепенно завзема цялата страна. По време на окупацията са убити над един милион души, хиляди са прогонени в изгнание, а 6000 манастира са разрушени. Религиозният и светски водач Далай Лама и до днес живее в изгнание в Индия.
Тръгнахме за Тибет по

най-високата жп линия 
в света, дълга 1200 км

Предстоеше ни да преминем по трасе, което достига при прохода Тангуле рекордната височина 5231 м. През 675 моста с обща дължина 160 км и безброй тунели в ледената твърд, прекосихме Тибетското плато до столицата Лхаса. Зърнахме я отдалече, увенчана от знаменития дворец „Потала", връстник на българската държава и един от най-грандиозните строежи на Средновековието. Тибетците вярват, че там е обиталището на Ченреси – родоначалник и покровител на тибетския народ. Така наричат бодхисатвата на състраданието Авалокитешвара. Далай Лама се смята за негово земно въплъщение.
Лхаса ни се разкри като странна смесица от старинна тибетска архитектура и нови квартали в добре познатия ни панелен стил на социализма, от тесни и стръмни калдъръмени улички и широки като за манифестация булеварди. Часове наблюдавахме човешкия паноптикум край „Потала" и главния храм на града „Джокханг" и ни беше трудно да свържем в една картина традиционно облечените поклонници, нагиздени с тежки накити от полускъпоценни камъни и благородни метали, с младежите по джинси и модни прически, които изпълваха бутиците по централните улици. Въоръжените до зъби военни отряди, които виждахме сред поклонническото множество, ни напомниха, че тук все още не е постигнато хармоничното съжителство. 
Сонам, нашият гид из дебрите на тибетската история, религия и обичаи, олицетворяваше днешния характер на тази необикновена страна. Облечен като всички младежи по света,

той имаше...
шестима бащи

Многомъжеството, или полиандрията, е стар тибетски обичай. Родено е от суровите условия на живот и оскъдната обработваема земя.
За да не я разделя, главата на семейството я оставя в наследство на най-големия син, а когато той се ожени, приютява в семейния дом и своите братя. Така нивата остава непокътната, но заедно с грижите по нея първородният дели с братята и ласките на съпругата си. И днес мнозина са убедени, че този тип семейство е изключително удачен за местните условия. Но нашият Сонам живееше с жена си и синчето си без брак като много млади двойки у нас.
Столицата Лхаса, наред с Ерусалим, Мека, Варанаси и Бодхгая е сред най-свещените градове на земята. Наречена е на тибетското божество Лха, чийто син бил първият є цар, легендарният Цемпо. И днес в свещения град идват на религиозни поклонения тибетци и от най-отдалечените краища на непристъпната земя и понякога това означава седмици, дори месеци път. В лицата на мнозина от тези странници

видяхме наслоен многолетен пушек от огнищата в номадските им палатки

Млади хубавици и жилави старици пристъпяха грациозно въпреки тежките златни и сребърни  накити и нанизи с тюркоази, корали и кехлибар. През VI в. будизмът в Индия започнал да запада и постепенно се оттеглил към Хималаите. В Тибет до появата му съществували недостатъчно проучени шамански култове, обединени под общото име бон-по.  Бавното им смесване с будистките вярвания родило религията на ламите, или тибетския будизъм. В нея постепенно се включили знанията на философи йоги като прочутите Падмасамбхава, Нагарджуна и Асанга, които постепенно ориентирали религията към тантризма - богопочитане с еротичен елемент и сакрални формули (мантри). 

Останалата част от това невероятно пътуване - само в Юнския брой на Списание 8
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.