favorites basket
user
Събития2 септември 2014

Панагюрище – столица на свободата

4 къщи от Възраждането ни припомнят славните дни на Априлското въстание

Сгушен в сърцето на България, Панагюрище крие богатата история на родината ни, написана по малките улички, възрожденските здания и пропитата с героизъм земя. За нас, българите, градът винаги ще бъде свързан с храбрата саможертва на героите от Априлското въстание, по време на което Панагюрище е опожарен почти до основи. Но четири възрожденски къщи оцеляват, за да разкажат на поколенията за героизма на предците ни, да носят славата на най-великите моменти от българската история - къщите-музеи на Райна Княгиня, Дудековата, Лековата и Тутевата. Чрез проект, финансиран по оперативна програма „Регионално развитие" 2007 – 2013 година на стойност 4,8 млн. лв., на славните възрожденски къщи е направен основен ремонт, реставрация и консервация. 

Тутевата къща: Тук на 20 април 1876 г. е обявено Априлското въстание. Днес домът на Иван Тутев е музей и пази автентичната гостна стая, където са отседнали апостолите и е писано възванието към българския народ. Тук е и Карловското знаме, с което е било възвестено началото на въстанието. 

Родната къща на Райна Попгеоргиева: Райна е била само на 20 години, когато Бенковски й предлага да ушие байрака на въстаниците и тя извезала със сърма лъва и огнения девиз "Свобода или смърт!". В двора на къщата е паметникът на знаменоската с нейните тленни останки, както и гробът на нейния баща, отец Георги Футеков, убит жестоко от турците. 

Дудековата къща: Една от последните "крепости" на въстанието - тук при нахлуването на турските войски и башибозуците са се крили десетки жени, деца и старци. Сградата е с впечатляваща архитектура и днес е в отлично състояние, като един от най-интересните експонати е касата на Осман Пазвантоглу, виден управник, който по време на турските размирици отцепва областта като свое владение. 

Лековата къща: Исторически интересна като тайна квартира на Апостола Васил Левски, сградата е ценна и заради изключителната стенописна украса отвътре и отвън, изпълнена през 1873 г. от местния майстор Иван Зографов.

Проектът за обновяване на културно-историческото наследство на Панагюрище включва и ремонтиране на  Историческия музей на града, давайки на посетителите аранжирана по съвременен начин музейна експозиция. Създаден е и нов посетителски информационен център със съвременни аудиовизуални средства. 

„Стената на благодарността", разположена пред Природонаучния музей, е също нов архитектурен елемент, създаден в знак на признателност към европейски общественици, подкрепили България в тежките моменти след потушаване на Априлското  въстание. Сред тях са Виктор Юго, Джузепе Гарибалди, Иван Аксаков, Дмитрий Менделеев. 

Панагюрище е българската столица на свободата – мястото, където минало, настояще и бъдеще се срещат, за да разкажат своята история на поколенията. Тук тази история живее. 

ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.