Сгушен в сърцето на България, Панагюрище крие богатата история на родината ни, написана по малките улички, възрожденските здания и пропитата с героизъм земя. За нас, българите, градът винаги ще бъде свързан с храбрата саможертва на героите от Априлското въстание, по време на което Панагюрище е опожарен почти до основи. Но четири възрожденски къщи оцеляват, за да разкажат на поколенията за героизма на предците ни, да носят славата на най-великите моменти от българската история - къщите-музеи на Райна Княгиня, Дудековата, Лековата и Тутевата. Чрез проект, финансиран по оперативна програма „Регионално развитие" 2007 – 2013 година на стойност 4,8 млн. лв., на славните възрожденски къщи е направен основен ремонт, реставрация и консервация.
Тутевата къща: Тук на 20 април 1876 г. е обявено Априлското въстание. Днес домът на Иван Тутев е музей и пази автентичната гостна стая, където са отседнали апостолите и е писано възванието към българския народ. Тук е и Карловското знаме, с което е било възвестено началото на въстанието.
Родната къща на Райна Попгеоргиева: Райна е била само на 20 години, когато Бенковски й предлага да ушие байрака на въстаниците и тя извезала със сърма лъва и огнения девиз "Свобода или смърт!". В двора на къщата е паметникът на знаменоската с нейните тленни останки, както и гробът на нейния баща, отец Георги Футеков, убит жестоко от турците.
Дудековата къща: Една от последните "крепости" на въстанието - тук при нахлуването на турските войски и башибозуците са се крили десетки жени, деца и старци. Сградата е с впечатляваща архитектура и днес е в отлично състояние, като един от най-интересните експонати е касата на Осман Пазвантоглу, виден управник, който по време на турските размирици отцепва областта като свое владение.
Лековата къща: Исторически интересна като тайна квартира на Апостола Васил Левски, сградата е ценна и заради изключителната стенописна украса отвътре и отвън, изпълнена през 1873 г. от местния майстор Иван Зографов.
Проектът за обновяване на културно-историческото наследство на Панагюрище включва и ремонтиране на Историческия музей на града, давайки на посетителите аранжирана по съвременен начин музейна експозиция. Създаден е и нов посетителски информационен център със съвременни аудиовизуални средства.
„Стената на благодарността", разположена пред Природонаучния музей, е също нов архитектурен елемент, създаден в знак на признателност към европейски общественици, подкрепили България в тежките моменти след потушаване на Априлското въстание. Сред тях са Виктор Юго, Джузепе Гарибалди, Иван Аксаков, Дмитрий Менделеев.
Панагюрище е българската столица на свободата – мястото, където минало, настояще и бъдеще се срещат, за да разкажат своята история на поколенията. Тук тази история живее.