favorites basket
user
Събития28 декември 2011

Хей, Рудолф!

Шест неща, които вероятно не знаете за елените на дядо Коледа

Броят на северните елени е спаднал с 60% през последните три десетилетия заради климатичните промени и разрушен от хората хабитат, показват резултатите на дългогодишно изследване на популацията на симпатичните рогати бозайници.
Тази статистика е тревожна не само за дядо Коледа и децата по света – еленът е жизненоважен за нормалното функциониране на северните екосистеми, предупреждават еколозите.

Ето и няколко факти за северните елени, които може да ви изненадат:

  • Северен елен и карибу са всъщност две имена за един и същи вид, Rangifer tarandus, като под северен елен обикновено се разбира опитомената версия на животното, която е отглеждана от хората за впряг на шейни. Тези северни елени се срещат основно в Скандинавия и Сибир и се отличават с по-дребни тела и по-къси крака от дивите си роднини. Дивите елени се наричат карибу и достигат до 170 килограма при мъжките, и до 90 килограма при женските екземпляри.

  • Карибу са известни пътешественици. Те изминават по 5000 километра на година, това са най-дългите пътешествия на сухоземно животно, документирани някога. Водното им съответствие е гърбатият кит, който държи рекорда за най-дълго пътуващ бозайник – средно около 8000 километра за размножителния период през зимата. 

  • Макар и да не летят наистина (като с шейната на дядо Коледа), северните елени могат да развият скорост до 80 км в час. Все пак обичайната им походка е бавна. Ако е обезпокоен от хищник, карибу ще припка с високо вдигната глава и вдигната опашка. Ако е преследван, препуска в галоп.

  • Както знаем, тези рогати животни обитават студените пояси на Аляска, Канада, Скандинавия и Русия и се хранят с растенията на тундрата. Природата си знае работата и е покрила северните елени с кухи косми, които задържат въздуха и изолират еленското тяло от външните влияния. Освен това кръвоносната им система е устроена така, че по-хладната кръв от крайниците не отнема топлина от по-топлата кръв в сърцевината на тялото. 

  • Северните елени са тихи – с подобен избор на впряг дядо Коледа не трябва да се притеснява, че елените му ще събудят децата. Наблюденията показват, че женските карибу комуникират вокално основно със своите малки в продължение на няколко месеца след раждането, а мъжките издават звуци единствено по време на размножителния период през есента. През останалото време от годината северните елени общуват чрез звуците, издавани от специална въздушна торба на гърлото им. Чрез нея мъжките карибу произвеждат силен дрезгав и гърмящ звук, с който предупреждават съперниците си и привличат партньорки. На женските въздушната торбичка помага да индивидуализират сигнала към своите деца. 
 
  • Мъжките северни елени сменят рогата си в началото на декември и са съвсем гологлави около Коледа. Женските, обаче носят своята по-малка и фина корона от рога през цялата зима. Излиза, че елените на дядо Коледа до един са женски.  Ако може да се вярва на всеизвестните свидетелства, явно отбор момичета возят дундестия дядо Коледа около цялата Земя в коледната нощ. Вероятно добрият старец мъдро е избрал все женски елени за своя впряг и по друга причина – около Коледа мъжките карибу остават с едва 5% телесни мазнини, загубвайки почти всичките си запаси през размножителния период. По същото време женските могат да се похвалят с 50% телесни мазнини, като този естествен изолатор им помага да поддържат нормална телесна температура и при обичайните -45 градуса. 

Източник: livescience
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.