
Илюстрация: womo.ua
Педагозите от Ошевенското средно училище в Архангелска област, Русия, дали на децата да напишат съчинение на тема: „Какъв трябва да е моят баща?“ или „Моят баща“. Ето фрагменти от написаното от учениците в различни възрасти, обработени в доклада по този проект на директора на училището Игор Алексеевич Торопов.
„Моят татко е най-красивият, най-силният, най-смелият, най-веселият. Когато вървим по улицата, всички хора го поздравяват. Умее всичко да прави с ръцете си. Моят татко е най-добрият на света“.
„Баща ми обича истината и не обича лъжата. Бих искала тате винаги да ми помага и да не ме оставя в трудна минута. Искам да е порядъчен човек, да ме уважава и да обича мама. Бащата трябва да отделя повече време на децата си и да не казва „Зает съм сега”. Татко трябва да е ласкав, добър, да се грижи за децата си“.
„Искам баща ми да има много пари, за да ми купува всичко което поискам“.
„Искам баща ми да е като „новите руснаци”, да има мерцедес и огромна къща“.
„Искам баща ми да е президент или банкер и да има много пари“.
„Обичам баща ми, защото ме разбира, пази ме и не разрешава да ме обиждат. За това, че ме предпазва от неверни постъпки. Свикнали сме като деца да споделяме проблемите си и тайните си с мама, като пораснем – с приятелите, но с някои проблеми се обръщам към баща ми – смятам, че никой няма да ги реши по-добре от него.“
„Гордея се с баща ми заради неговата честност и справедливост. Дава ми сили, когато се отчайвам, окуражава ме да продължа. Вдъхновява ме, когато съм загубил надежда и ми казва, че ще успея.“
„Бащата не трябва да унижава детето си. Да не е равнодушен към проблемите ми, но и в същото време да не ми натрапва неговото мнение. Може да не ми харесва това, което на него му харесва. Трябва да разбира, че съм личност и имам свое мнение. Да не ограничава свободата ми. С моя татко мога да се пошегувам, но мога и да поговоря сериозно. Много обичам моя татко. Той е в сърцето ми и аз се гордея с него.“
„Моят баща пие. Искам баща ми да не пие и да обича мен и майка ми.“
„Не ми харесва, че баща ми ми крещи за дреболии. Бащата не бива да крещи на детето и да го бие. Трябва спокойно да обясни, ако детето не разбира нещо или го прави неправилно.“
„Не ми харесва, че когато се върне от работа, тате ляга на дивана и гледа телевизия. Бих искала да помага на мама и да си играе с мен.“
„Баща ми ми отделя малко време. Кара ми се много за лошите постъпки, а за добрите не казва нито дума. Би ми се искало да не е толкова строг.“
„Искам баща ми да не забравя, че ме има. Искам да не казва, че е по-добре друг да му е син“.
„Искам баща ми да не го напиват на работа. И поне веднъж в месеца за уикенда да пътуваме някъде“.
В края на доклада си, директорът Игор Торопов припомня думите на Ерве Базен от книгата му „Заради сина ми“: „Можеш да си смениш ризата, вида работа, убежденията. Можеш да си смениш жената. Но не можеш да си смениш детето. То се е родило, вие му принадлежите, вие сте в неговата власт... Детето е необратимо“.