favorites basket
user

Четири принципа за живот в мир

Понякога е добре сами да обядваме, вместо да слушаме клюките в офиса

Четири принципа за живот в мир

Библията е книга за взаимоотношенията, пише Джойс Майер в книгата си „Живот без разпри”. Светото писание се занимава предимно с три конкретни вида взаимоотношения: с Бога, със самите себе си и с нашия ближен. Преди няколко години преминавах през период от живота си, когато копнеех да се движа през живота си в мир. Твърдо бях решена вече не просто да слушам за мира, но най-сетне да разбера как да се радвам на живот изпълнен с мир. Защото без мир няма истинска радост в живота.” Това разказва за пробуждането си една от най-сладкодумните и харизматични проповеднички.

Един ден прочетох следния стих, пише Джойс:


Защото който иска да се радва на живота и да види добри дни (добри, независимо дали са такива или така изглеждат), да пази езика си от зло и устните си от измама (коварство, хитрост). Нека се отвърне от злото и да го избягва и нека върши добро. Нека търси мир (хармония, необезпокоеност от страхове, от гневливост и от морални конфликти) и да се стреми към него. (Желайте не просто мирни взаимоотношения с Бога, с ближните си и със самите себе си, но ги търсете, стремете се към тях.)
I Петрово 3:10-11
 
Джойс твърди, че все още й доставя удоволствие да препрочита този пасаж и да попива силата, която струи от четирите принципа за успешен живот, заложени в него.

1. Пази езика си свободен от зло
Божието Слово ясно заявява, че силата да даваме живот или смърт, се крие в езика. Вески човек има силата да внесе благословение или нещастие в собствения си живот чрез думите, които ползва. Ако искаме да се наслаждаваме на живота, трябва внимателно да подбираме изразите, с които предаваме мислите си.
 
2. Подбирай делата и компанията си
Първата глава на Псалмите наставлява да отбягваме нечестивото обкръжение, както и да седим бездейни в пътеката на грешните. За да донесем положителна промяна в живота си, може да се наложи да преоценим приятелствата си и да прекратим тези, които не ни носят вече вътрешен мир в живота. Препоръчително е дори да обядваме сами в обедната почивка, вместо да седим и да слушаме клюките в офиса. Това може да означава да се чувстваме самотни известно време, но преди всяка промяна и ново начало неизбежно трябва прекратим старите модели. Желанието да имаме нов живот, изпълнен с праведност, мир и радост, изисква от нас смъртта на някои неща, докато чакаме Бог да роди новото в нас.
 
3. Вършете добро
Решението да вършим добро трябва да дойде веднага след решението да спрем да вършим зло. Може на пръв поглед да изглежда, че едното автоматично следва от другото, но не е така. И двете решения са въпрос на конкретен избор. Покаянието има два аспекта. То изисква едновременно да спрем да грешим и да се обърнем към праведността. Някои хора се отказват от греховете си, но така и не вземат решението да започнат да правят добро. Вследствие на това те скоро биват подмамени и отново се връщат в греха.
 
4. Търсете мира
„Нека търси мир“ е четвъртото наставление към човека, който истински желае да се радва на живота (I Петрово 3:11). Забележете, че трябва да търсим мира, да го преследваме и да се стремим към него. Не можем просто да копнеем за мир, без да предприемем съответно на желанието ни действие. Трябва да се движим към собствения си мир енергично. За да даде плод този наш стремеж, не трябва да забравяме и трите основни вида взаимоотношения: с Бога, с нас самите и с нашите ближни.

ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.