favorites basket
user
Светът в теб13 август 2020

Ако мислите, че няма надежда – нея няма да я има. Изборът е ваш.

Чомски: Губим детството си. Учителите заковават децата в рамките на тестовете и изпитите.

Ако мислите, че няма надежда – нея няма да я има. Изборът е ваш.
В цялата американска история, ничии писания не са по-обезпокоителни. Чомски е измежду нашите най-велики дисиденти, казва Джеймс Пек. Според Ню Йорк Таймс той е най-важният жив интелектуалец, чиито политически трудове са достъпни за всеки грамотен човек, но често са вбесяващо простосърдечни.
Един от големите гласове на разума на нашите дни – Наом Чомски е лингвист и е един от най-цитираните учени в света. На своите 91 години той все още преподава теория на езика в любимия си Масачузетски технологичен институт, дава интервюта и пише статии и книги. Чомски като че ли има отговор на повечето въпроси на битието и съзнанието.

1. Оптимизмът е стратегия. Ако не вярвате, че е възможно по-добро бъдеще, никога няма да направите крачка, която да доведе до по-добро бъдеще. Ако мислите, че няма надежда – нея няма да я има. Изборът е ваш.
2. Ако не вярваме в това, че дори хората, които презираме имат право на себеизразяване, значи ние не вярваме в свободата на себеизразяването.
3. Достъпът до интернет е велико благо. Но информацията в мрежата е мимолетна и призрачна. Ако вие не знаете точно какво търсите, ако не запазвате намереното, ако не търсите първоизточника и верния контекст — смятайте, че сте загубили времето си напразно. Няма никакъв смисъл да имате неограничен достъп до необятна база данни, ако не можете да се ориентирате в тях. А за целта трябва да се мисли, да се разсъждава, да се изучава. Предполагам, че в днешния свят, хората постепенно губят уклон към тези действия. Не може да се измери степента на деградация, но тя се случва в момента.
4. Не виждам никаква необходимост да се формулира нещо по сложен начин, ако може да бъде формулирано просто. Усложняването на простото е любимата игра на интелектуалците – колкото по-непонятно – толкова по-добре. Вие самите не знаете точно за какво говорите, но властта, престижът и влиянието са ви осигурени.
5. Умният начин да се държат хората пасивни и послушни е да се сложат ясни граници за спектъра от допустими мнения и да се разреши широко обсъждане вътре в тези граници, като дори се окуражават най-критичните и дисидентски възгледи. Това дава на хората чувството, че имат свобода на мисленето, докато през цялото време основанията на системата се подсилват посредством ограничаването на обхвата на обсъждането.
6. Лицемер — това е онзи, който прилага към другите стандарти, които той самият отказва да приложи към себе си. 
7. Губим детството си. Учителите приковават децата в рамките на инструкциите. Заковават ги в рамките на тестовете и изпитите. Ако цялото обучение се изчерпва с подготовката за изпит и явяването на изпит, никой на нищо няма да се научи. Всичко, което си казал на изпита, се забравя веднага след края му.
8. За демокрацията пропагандата е това, което е сопата за тоталитарната държава.
9. Искам да държа отворени очите на обществото, защото едно приспано общество е само мечта за демагозите.
10. Колкото повече свобода на словото — толкова по-изтънчени методи за контрол.
11. По-важно е да контролираш умовете на хората, мисленето им. Тогава имаш всичко!
12. Ако днес четете същите лекции, които и преди пет години, значи или вашият предмет е умрял или вие.
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.