
Снимка: Wikimedia.org
Андрей Сергеевич Михалков-Кончаловский е режисьор, артист, продуцент и сценарист. Брат е на друг световноизвестен режисьор - Никита Михалков. Негови са филмите „Сибириада“, “Влакът беглец", “Танго и Кеш”, “Микеланджело”, “Скъпи другари”. Кончаловский смята, че две минути на ден са достатъчни, за да си върнем вкуса към живота и да почувстваме радост. Чрез знание.
Докато се учим - живеем. Докато можем да се изненадваме и да се радваме на нови знания - ние сме млади. Искам да ви предложа един прост начин да станете по-добри от другите: не се поддавайте на доктрини, на манипулации. Не бъдете като другите и имайте свое мнение по всеки повод. Вярно е, че за да имаш мнение, трябва да поназнайваш нещо.
И все пак, както ми се струва, на всяка възраст човек трябва да се опита да намери удоволствие в нещо, от което не е получавал удоволствие преди и в което мнозина не виждат никакъв повод за вълнение или други положителни емоции.
Мъчно ми е за онези, които не полагат усилия да подобрят себе си, те не знаят, че самото усилие вече доставя удоволствие. Съжалявам хората, които не слушат класическа музика. Но не я слушат, не защото са глупави, а защото никой не им е обяснил каква е красотата й.
Искате ли да станете по-добри?
Изпробвайте принципа на двете минути: отделяйте две минути на ден за нещо, което обикновено не правите. Може да е роман на Толстой. Прочетете две страници, не повече. И ще се изненадате, че в тези две минути ще намерите нещо ценно за себе си. Това ще се случи при всяко ново занимание, с което се захванете.
Станиславски, вече в преклонна възраст, е казал нещо забележително: „Живях дълъг живот. Имах много деца. Имах любов. Бях богат. Изживях славата. Видях целия свят. Изпитал съм всички възможни удоволствия, които човек може да получи. И сега мога да кажа кое е главното.
Най-важното е да не спираш да учиш: да се наслаждаваш на факта, че научаваш нещо."
И Конфуций би добавил към това: „И докато се наслаждавате на факта, че научавате нещо, вие сте млади“.
Източник