favorites basket
user
Светът в теб15 ноември 2023

Кажете „Да!“ на живота

Смисълът не е само в моментите на щастие, но и в способността ни да преодоляваме страданието и да го превърнем в нещо значимо

Кажете „Да!“ на живота
Онзи ден препрочетох книгата на Виктор Франкъл „Да! на живота въпреки всичко: Автобиография“. В основата на философията на Франкъл е вярата във фундаменталната свобода на човешката воля. Той твърди, че независимо от обстоятелствата, в които се намираме, ние винаги си запазваме правото да избираме отношението си и отговорите си на предизвикателствата на живота. Тази свобода да избираме нашия отговор е мястото, където се крие истинското човешко достойнство.

1. Намиране на смисъл в страданието

Личните преживявания на Франкъл като оцелял от Холокоста оказват дълбоко влияние върху работата му. Той подчертава, че и в най-интензивното страдание хората могат да намерят смисъл. Той твърди, че страданието не е безсмислено. По-скоро може да служи като прекрасна възможност за личностно израстване и откриване на вашите вътрешни сили.

2. Стремеж към автентичност

„Да! на живота въпреки всичко: Автобиография“ насърчава и вдъхновява хората да се стремят към автентичност. Франкъл вярва, че автентичността се постига, когато съгласуваме нашите действия, ценности и вярвания. Да живееш автентично означава да бъдеш верен на себе си и това е основен компонент на пълноценния живот.

3. Силата на любовта

Според автора на книгата любовта е съществен елемент в търсенето на смисъл. Това търсене може да става под много различни форми, включително любов към другите, към работа си, към страдащите, към света. Любовта е движещата сила, която може да даде цел и смисъл на нашето съществуване.

4. Стойността на страданието

Становището на Франкъл за страданието оспорват преобладаващата идея, че целта на живота е единствено да се избягва болката и да се търси удоволствие. Той твърди, че смисълът на живота се крие не само в моментите на щастие, но и в способността ни да преодоляваме страданието и да го превърнем в нещо значимо.

5. Отговорност към настоящето

Психологът е категоричен, че имаме отговорност както към настоящето, така и към бъдещето. Като живеем живота си с цел и автентичност, ние допринасяме за благосъстоянието на хората около нас и създаваме положително наследство за бъдещите поколения.

6. Волята за смисъл

Франкъл въвежда понятието „воля за смисъл“. Това вродено желание в човека да намери цел и смисъл в живота е в основата на неговата екзистенциална философия. Използвайки тази воля, хората могат да се ориентират в сложността на съществуването и да намерят удовлетворение.

Източник
ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.