Подкрепете ни!




Списание 8, брой 3/2022 г.

Къде сбъркахме?

Жената майка, любяща съпруга, творец на красота и миротворец, днес е изчезващ вид

Къде сбъркахме?

Жената майка, любяща съпруга, творец на красота и миротворец, днес е изчезващ вид

Мария Русева
След векове потисничество, жената копнее да възвърне достойнството и позицията си в обществото, но махалото се е засилило прекалено в другата посока. Глобалисти, фондации, феминисти, медии, налагат модата на жената суперстар в панталони, която воюва, командва, върши всички мъжки дела. Този напън е напът да прекъсне фатално връзката на жената с божествената й природа и мисията, която е призвана да изпълни. Припомняме си знанията на мъдрите предци, стъпвали по земите ни: богомили, древни българи, Учителя. Ще спаси ли жената света, както Петър Дънов казва, с най-чистата и безусловна любов, на каквато само тя е способна?
  • В ЛЮЛКАТА НА КРАЙНОСТИТЕ. КОМУ Е НУЖНО РАВЕНСТВО МЕЖДУ ПОЛОВЕТЕ? Каква е причината на жената толкова много да й се прииска да бъде силна, да завладява, управлява, брани, мачка, забогатява? Може би отговорът се крие в законите на физиката, които засилват махалото от едната посока в противоположната. След жестоко потисничество векове наред жената излиза на фронта, убедена в способността си да се справи с всичко, превръщайки мъжа в донор на генетичен материал.
  • РЪКАТА, КОЯТО ЛЮЛЕЕ ЛЮЛКАТА. Ръката, която люлее люлката, е ръката, която управлява света, пише в известна поема от Уилям Рос Уолъс. Феминизмът заедно с ред забравени ценности е довел до момент, в който думата майчинство внася в представата на младите жени чувство за крайна умора, изтощение и пълно себеотрицание. А векове наред повечето жени са имали една и съща мечта – да станат майки... Мисията на майката днес не се приема с достойнствата и отговорността, с които свещените текстове и великите творци от всички изкуства я награждават, откак свят светува. Но защо е нужно жената да изживее и изпълни ролята на майка?
  • МАГИЧНАТА БЪЛГАРКА. В Средновековието, докато в Европа жените са били като добитък за продан, богомилите са изповядвали пълно равенство, а жените дори са свещенодействали
  • ЗАЩО СЪМ ФЕМИНИСТКА? Другата гледна точка на Йоана Стефанова, автор в Списание 8,  създател и водещ на „Femme Forte: Подкаст за силните жени“
  • ОТМЪЩЕНИЕТО НА ЖЕНИТЕ. Примери за (зле поднесена) женска еманципация в киното.
  • ME TOO – ядрено оръжие под женски контрол.



Неизвестният портрет на Българската Мадона

Как един майчин завет, едно влизане с взлом и страстта на една българка към делото на Владимир Димитров - Майстора извадиха на бял свят изумителен нов портрет на Дафина

Мария Бончева
Навръх Игнажден 2018 г. художествената галерия в Кюстендил излага непознато до този момент, спиращо дъха, маслено платно на Владимир Димитров - Майстора. Картината е портрет на Дафина, любим модел на художника, наричана заради хубостта си Българската Мадона. До този момент сред галеристи, изкуствоведи и ценители за съществуването на втори маслен портрет на красивата българка се носят само легенди. Но една невероятна история разбулва мистерията. А заедно с това и още непознати детайли от живота на художника и неговите модели.
  • НАСЛАДА ЗА ДУШАТА С ЮБИЛЕЙНАТА ИЗЛОЖБА НА МАЙСТОРА! Галерията в Кюстендил излага невиждани досега творби, експозицията може да се разгледа до 1 септември.



Разбудени от забравата

Светът около тях рухва, но те – не. Усмихват се през сълзи, обличат красивите носии и запяват - хората на с. Пирин

Текст и снимки: Иван Шишиев
В смрачената утрин колата бръмчи по завоите на Южен Пирин, изкачвайки бавно билата. Там, сред изоставени кошари и полуразпаднали се плевни, се намира едно село от приказките, забравено от времето, но не и от последните си жители – Пирин.



Какво разказват знамената

Знамето на всяка държава изразява независимостта и суверенитета ù, но какво друго „разказват“ националните символи? Какво изразяват цветовете и изображенията по тях?

Радослав Райков, д-р инж. Гинка Стоева
  • КАКВО НЕ ЗНАЕМ ЗА БЪЛГАРСКИЯ ГЕРБ? Три лъва на герба? Не - един. Република сме, но гербът е с корона. Корона, но с богомилски кръстове?



Автомобил в куфар

След повече от 10 години упорит труд проф. Драганов и неговият екип създават варианти на преносими автомобили. Как ще изглежда транспортът на бъдещето?

д-р инж. Гинка Стоева
Връхната дреха, която те обгръща в студеното време, може да бъде твоята кола. Звучи невероятно, но не е невъзможно. Към реализирането на подобна идея са насочени усилията на проф. Драганов и неговия екип. Първите стъпки към осъществяването на тази мечта вече са направени.



Фойерверки в небето

Свръхновите звезди завладяват въображението заради огромната си енергия – техният блясък се равнява на този на всички в една типична галактика, взети заедно

Д-р Валентин Иванов
Почти всеки човек, запознат със звездите, се впечатлява, че година след година те остават неизменни. Обаче от време на време на небето се появява някой нов обект, който може да достигне и надмине блясъка и на най-бляскавите звезди. Подобни „нови“ поддържат високата си светимост в продължение на седмици или дори месеци, след което бавно отслабват.“



Загадката Номоли

Статуетки на 2500-17 000 г. изобразяват рептили?! Те контролират човечеството и създават закона, твърди шаман

Д-р инж. Гинка Стоева
Търсачи на диаманти в Сиера Леоне откриват небесни камъни и фигурки, наречени номоли, които са истинско предизвикателство към съвременната наука. Изследванията върху тях предизвикват повече въпроси, отколкото отговори. Дали малките статуи не са доказателство за идването на рептилна раса тук, на Земята, и за смесването й с хората?!



Проклятие в рода

„Всеки род е енигма, обяснява родовият терапевт.

Д-р инж. Гинка Стоева
- Ако не разрешим проблемите от миналото, не можем да очакваме светло бъдеще“ - Аида Марковска
Ако мислите, че нещо не върви, че сякаш съдбата е изгубила чувство за мярка, повтаряйки от поколениe на поколение едни и същи случки, тази статия е за вас. Оказва се, че докато много хора не отдават значение на фактите или не вярват в проклятия, съвременната наука доказва тяхното съществуване!? Да, правилно прочетохте. Има дял от психологията, наречен психогенетика (от гръцкото psychе — душа, и genesis — произход), който изучава аспекти на поведението ни като резултат от влиянието на наследствените фактори в хода на развитието и светоусещането на личността.



Дани Диша: от дрога до йога

Само за няколко години Даниел Липчев изминава дълъг път – откъсва се от наркотиците, сваля излишните килограми и се спасява от депресията. Днес е учител по йога и споделя наученото

Станислава Цветкова
Познати ли са ти онези дни, в които не откриваш никакъв смисъл, всичко върви срещу теб или ти – срещу него? Носил ли си в себе си болка, отваряла ли се е бездна в душата ти, която да не можеш да запълниш? Как продължаваш напред, когато си имал световъртеж и въобще не можеш да се ориентираш в посоките? Ляво, дясно. Напред или назад вървиш? В този брой се срещаме с Даниел Липчев, за да ни разкаже как човек може да се върне на пътя си, да избяга от порочния кръг на депресията и самоизолацията, да намери волята за промяна – от наркотиците към спасението в йогата, от наднорменото тегло до здравословния начин на живот, а след това да предаде това знание нататък.



Топлината на севера

Отиде ли веднъж човек в Арктика, тя остава в сърцето му завинаги!

Текст и снимки: Дмитрий Александров
Северният полюс си остава труднодостъпно място и през XXI век. За да създаде там що-годе прилични условия за живот, човечеството трябваше да произведе най-здравите материали, да строши многогодишния лед, който сковава този океан, да построи ядрен реактор, даващ необходимата мощност... Аз имах невероятния късмет през лятото на 2019 г. да се кача на борда на ледоразбивача „50 лет победы“. В началото си мислех, че това е невъзможно, защото съм в количка. Но няколко месеца по-късно бях на полюса.



Моите снимки имат история

За фотографията, която може да променя човешки съдби, разговаряме с Владимир Карамазов

Станислава Цветкова, снимки Владимир Карамазов
Приятелите му го определят като питбул, който хапе, в актьорската му кариера често му се е налагало да бъде вълк, за да оцелее, а той всъщност мечтае нашироко и иска да вземе максимума от живота. Срещаме се с Владимир Карамазов извън светлината на прожекторите в театъра и отвъд гарда на егото. За две години актьорът смени посоката на живота си и се посвети на фотографията. Бързо спечели над 30 златни медала от международни конкурси и над 50 втори и трети места. Няколко пъти стана най-добър автор на конкурси, участва в над 15 изложби, над 20 фотографски книги и печатни издания.



Бащата на парфюмерията у нас

Антон Папазов е наследник на славен български род, той създава първата фабрика за парфюми, национализирана и позната ни като „Ален мак“

Росен Петков, снимки: архив на автора
През XIX век розодобивът се разгръща на територията между Сърнена средна гора и Стара планина. Българските производители на розово масло – с отлични качества, стават едни от пионерите на Балканите и изнасят продукция в редица страни по света. Но малцина знаят, че освен суровина България изнася и парфюми, като те са търсени дори във Франция! Основният виновник за това е предприемачът Антон Папазов.



Всеки да си подреди раницата!

Ванга и Учителя се явяват нощем на дядо Венчо от Перник, предупреждават ни, че злото скоро няма да си тръгне, но ще дойдат героите

Борис Господинов
През 2015 г. възрастен мъж от Перник изненадващо започва да общува със своите починали роднини, а след това и с големите духовни водачи на България Петър Дънов, Ванга и архангел Михаил. Ако на нас тези разговори вероятно ни звучат като врели-некипели, роднините много бързо ги приемат на сериозно, тъй като се оказва, че душите знаят тайни, неизвестни никому, а реченото от тях се сбъдва. (Виж брой 5/2021 г.) На 6 февруари 2021 г. посланията секват, тъй като дядо Венчо вече е на 94 г., уморява се по-лесно, а срещите с невидимия свят се осъществяват нощем.

Още в броя: Прочетете разказа на
Рада Коджабашева „Камбаната е любов" и любопитните ни „осемки". Направете умствена гимнастика с нашия тест и вижте каква е подредбата на небесните тела в астрономическия ни и астрологически календари.
Проклятие в рода

Проклятие в рода

„Ако не разрешим проблемите от миналото, не можем да очакваме светло бъдеще“, обяснява родовият терапевт Аида Марковска