
63 персийски и арабски монети от периода VІІ – ІХ в.. Те са изключително редки и досега са намерени само няколко такива динара от времето на Първото българско царство
Експонатите илюстрират всички периоди в хилядолетната история на днешните български земи. Сред тях се открояват най-голямата известна досега колективна находка от медни брадви от втората половина на V-то хил. пр. Хр.; колективна находка от златни накити и бронзови предмети от средата на II-ро хил. пр. Хр.; коринтски шлем от края на VI в. пр. Хр.; колективна находка от златни накити от некропола на Месамбрия от средата на III в. пр. Хр.; теракотени женски фигури от некропол от III-II в. пр. Хр.; находка от 328 монети на тракийските владетели Реметалк I и Реметалк II от I в. пр. Хр. – I в. сл. Хр.; апликации за колесница от II в.; мраморна статуетка на Херакъл от II в. от римския град Рациария; накитното съкровище от благородни метали от XV-XVI в.; икони от Тревненската школа и от известния зограф Никола Образописов и много други.
Експозицията представя културни ценности, спасени през последните десетилетия от иманярство и нелегален трафик от органите на МВР. Тя е организирана съвместно от Национални археологически институт с музей при БАН и МВР с подкрепата на Министерството на културата и Столична община и е част от събитията на Европейската година на културното наследство. 18 български музея са предоставили експонати за изложбата.
Между 20 000 и 30 000 души в България редовно практикуват иманярска дейност, едва 40-ина случая годишно стигат до съд.

Шлем „тракийски“ тип от бронз и сребро
Плетена, община Сатовча
ІV в. пр. Хр.
НИМ

Златна огърлица от богат женски гроб, некропол на Месамбрия средата на ІІІ в. пр. Хр. Музей „Старинен Несебър“

4. Икона Св. Богородица Троеручица със Св. Йоан Предтеча и Св. Николай Мирликийски. Самоков 1853 г., НИМ