
Корица на втората книга. Илюстрация: Катерина Данаилова.
В създаването на „Приказките“ до момента участват над двадесет автори. Под прикритието на фантазното звучене те изследват теми, които стъпват дълбоко в нашия свят: международния тероризъм, климатичните промени и генномодифицираните организми, клопките и катарзисите в общуването помежду ни, а третата книга, „Промяна“, е посветена на гражданските протести в България през 2013 година. Сред въпросите, които „Приказките“ задават, са:
- Защо сме склонни да повярваме на най-лесното, което чуем? Наистина ли сме?
- Ако един човек избие седемдесет и седем, кого си заслужава да си спомняме?
- Кога тялото ни вече не е онова, което търкахме до кръв, за да отмием ужаса?
- Как можем да се разберем без думи? А със?
- Какво им става на приятелите ни понякога?
- Кой носи задаващата се промяна?
- Може ли Юна да ти обърше д…?
- А злодеите? Де злодеите?
Когато си зададеш важен въпрос, когато държиш да получиш отговори – създай си време и място за тях. Остави глъчта на света настрана. Нека светът си приказва; ти помълчи. Стани онази част от света, която ще чуе каквото няма да чуе никоя друга част.
Важен е всеки въпрос, на който не виждаш веднага, в същия този момент, отговор. Който усещаш, че има силата да те промени. Да промени как виждаш, как свързваш света, как усещаш.
Истински отговор е онзи, който те оставя да мълчиш срещу цялата глъч на света и просто да се усмихваш. Да знаеш, че цялата глъч на света няма нужда от отговора ти, и това е добро, и има свой смисъл.
Замълчи, Юне. Послушай.
…
Глъчта на света няма нужда от отговора ти, Юне. Тя има нужда да бъде изслушана, да почувства, че някой я е разбрал, че не е сама.
Помълчи. Слушай.
Не си сама.“
На 30 март Юна няма да бъде сама. Организаторите са поканили всеки, който е допринесъл с думи или образи в създаването на „Приказките“, както и всички български автори, чиито книги са част от поредица „Човешката библиотека“ – включително Николай Теллалов, Величка Настрадинова, Григор Гачев, Геновева Детелинова и Калоян Захариев. „Историите за Юна и Юнаците – обясняват те – също като Човешката библиотека, значат „заедно“ и имат смисъл само тогава.“
Мирослав Моравски, Мел, Ана Йорданова и Калин М. Ненов ще вдъхнат живот на героите от трилогията с четене по роли.
Трите „Приказки за Юнаци и злодеи“ съществуват само в електронен вариант и се възползват от възможности на технологията, които няма как да бъдат възпроизведени на хартия. Файловете са без дигитални (DRM) защити (като останалите издания на Човешката библиотека) и се разпространяват безплатно. Ако читателите желаят, могат да подкрепят авторите – с отзиви – и гражданските им каузи – с дарения.
Повече информация намерете тук.