Честит празник!
Днес за четвърти път честваме празника с новото му име - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност

снимка: iStock
Празникът на Кирил и Методий се отбелязва през Възраждането и сред имигрантите в Румъния и Русия, сред българските студенти в чужбина, сред българите, заточени в Диарбекир.
Кирил и Методий
Според Пространните жития светите братя са родени в Солун – Методий около 815-816 г., а Константин–Кирил през 827 г. в семейството на византийския военоначалник Лъв и съпругата му Мария, за която се предполага, че е била славянка.
Около 855 година Константин-Кирил Философ създава глаголицата и за това свидетелества „Сказание за буквите“ на Черноризец Храбър. С нея се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на братята. Те превеждат от гръцки на старобългарски език най-необходимите богослужебни книги и така полагат основите на старобългарския литературен език.
Кирил умира в Италия на 14 февруари 869 година и е погребан в базиликата „Св.Климент” в Рим. След смъртта на брат си, Методий продължава да разпространява писмеността до смъртта си през 885 година.

Кирилицата и глаголицата се ползвали едновременно в продължение на няколко века. На глаголица били писани църковните книги, а на кирилица - светските. Постепенно обаче новата азбука изместила глаголицата. В средата на осемстотната година високата просветна стойност на стореното от дейността на Солунските братя е оценена по достойнство от Паисий Хилендарски в неговата „История славяноболгарская“.
В нея той отделя цяла глава, озаглавена „За славянските учители“. Примерът му е последван от още два исторически труда, в които се споменават Кирил и Методий и тяхното дело. Това са „Зографската история“ от 1785 г. и „История вкратце о болгарословенском народе“ на йеромонах Спиридон.
През 1892 г. Стоян Михайловски написва текста на училищния химн с първия си стих „Върви, народе възродени“. Химнът е озаглавен „Химнъ на Св. св. Кирилъ и Методи“ и включва 14 куплета, от които днес се изпълняват най-често първите 6.
24 май като празник на братята Кирил и Методий днес се отбелязва и в Русия, Чехия, Северна Македония и други славянски страни. В Русия се чества за първи път през 1986 г. по инициатива на мурманския писател Виталий Маслов – в Мурманск е най-северната точка, където има паметник на братята Кирил и Методий.
Празникът е и официален в Северна Македония, където се отбелязва подобно на празнуването му в България – с много цветя, песни и тържества на ученици и студенти.
В Чехия денят на Кирил и Методий е официален празник на 5 юли, когато недалеч от Бърно, на мястото на столицата на Великоморавия, от която е останал само манастир, се събират хиляди хора да отбележат деня на братята. Паметник на Кирил и Методий има на Карловия мост в Прага, а в катедралата „Свети Вит“ на Пражкия град на витраж е пресъздадено делото на светите братя равноапостоли.
Празникът е с ново име от декември, 2020 г.

Днес в Индия празнуват цветния празник Холи
На този ден враговете се помиряват и всички са равни

Нов симфоничен оркестър представя музиката на барока
Чуйте Вивалди и Бах в камерна зала „България“ на 16 март 2025 г. от 19:30 ч.

Спектакъл-терапията за душата ЧУДЕСАТА В НАС отново в София!
Главният редактор на Списание 8 ще бъде специален гост на събитието на 2 април

Честита Баба Марта!
Днес се връщаме във времена, когато нашите прадеди са били по-близо до природата

Семинар „Свещените взаимоотношения според Ученията за Свободата, катара и тантриара“ на 26 и 27 април
Подходящ е за хората, които се интересуват от темата за развитие на свещени партньорски взаимоотношения. Водещ е д-р Александър Миланов.

„Любов и мистика“ – среща с духовните учители гуру Йоги Тан и Елеазар Хараш
Очакваме ви на 26 април 2025 г. във ФКЦ – Варна

„Изправи се и защити храната си“!
На 14-15 февруари е първият фестивал за художествено документално кино с фокус върху храната

Подарете четиво по повод Световния ден на книгодаряването
Включете се в кампанията „Дари книга, подари любов!“ до края на февруари

Нов симфоничен оркестър поставя творби на Шуберт и Шуман
Заповядайте на 25 февруари 2025 г. в зала „България“ от 19:30 ч.

Още няколко седмици шанс да надникнем отвъд смъртта
Сега е чудесното време да осмислим най-сигурното нещо в живота ни – неговия край!

Любим автор на Роби Уилямс и Боно от U2 идва за премиера в България
Събитието в София води победителят от „Като две капки вода“ Владо Михайлов

Съпреживейте последния незавършен шедьовър на Моцарт
Йордан Камджалов: „Повече от година репетираме нещо феноменално, което самите ние не можем да разберем докрай“

Потопете се в красивата постановка „Бохеми“ и духа на Париж през 1830 година
Съпреживейте любовната история на Мими и Рудолф на 23, 24 и 26 януари в Софийската опера

Изключителният Вагнеров фестивал на Софийската опера ви очаква и през 2025 г.
Запазете местата си отрано и се възползвайте от 30% отстъпка до края на годината!