Честит празник!
Днес за втори път честваме празника с новото му име - Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност

Кирилица, пресъздадена по надписи от преславски керамични плочи. Рисунка - Иван Кьосев, „Шрифтът през вековете“, Васил Йончев.
Празникът на Кирил и Методий се отбелязва през Възраждането и сред имигрантите в Румъния и Русия, сред българските студенти в чужбина, сред българите, заточени в Диарбекир.
Кирил и Методий
Според Пространните жития светите братя са родени в Солун – Методий около 815-816 г., а Константин–Кирил през 827 г. в семейството на византийския военоначалник Лъв и съпругата му Мария, за която се предполага, че е била славянка.
Около 855 година Константин-Кирил Философ създава глаголицата и за това свидетелества „Сказание за буквите“ на Черноризец Храбър. С нея се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на братята. Те превеждат от гръцки на старобългарски език най-необходимите богослужебни книги и така полагат основите на старобългарския литературен език.
Кирил умира в Италия на 14 февруари 869 година и е погребан в базиликата „Св.Климент” в Рим. След смъртта на брат си, Методий продължава да разпространява писмеността до смъртта си през 885 година.

Страница на глаголица от Зографското четвероевангелие (X- XI в.)
Кирилицата и глаголицата се ползвали едновременно в продължение на няколко века. На глаголица били писани църковните книги, а на кирилица - светските. Постепенно обаче новата азбука изместила глаголицата. В средата на осемстотната година високата просветна стойност на стореното от дейността на Солунските братя е оценена по достойнство от Паисий Хилендарски в неговата „История славяноболгарская“.
В нея той отделя цяла глава, озаглавена „За славянските учители“. Примерът му е последван от още два исторически труда, в които се споменават Кирил и Методий и тяхното дело. Това са „Зографската история“ от 1785 г. и „История вкратце о болгарословенском народе“ на йеромонах Спиридон.
През 1892 г. Стоян Михайловски написва текста на училищния химн с първия си стих „Върви, народе възродени“. Химнът е озаглавен „Химнъ на Св. св. Кирилъ и Методи“ и включва 14 куплета, от които днес се изпълняват най-често първите 6.
24 май като празник на братята Кирил и Методий днес се отбелязва и в Русия, Чехия, Северна Македония и други славянски страни. В Русия се чества за първи път през 1986 г. по инициатива на мурманския писател Виталий Маслов – в Мурманск е най-северната точка, където има паметник на братята Кирил и Методий.
Празникът е и официален в Северна Македония, където се отбелязва подобно на празнуването му в България – с много цветя, песни и тържества на ученици и студенти.
В Чехия денят на Кирил и Методий е официален празник на 5 юли, когато недалеч от Бърно, на мястото на столицата на Великоморавия, от която е останал само манастир, се събират хиляди хора да отбележат деня на братята. Паметник на Кирил и Методий има на Карловия мост в Прага, а в катедралата „Свети Вит“ на Пражкия град на витраж е пресъздадено делото на светите братя равноапостоли.
Празникът е с ново име от декември, 2020 г.

Стартира конкурсът „Хижа на годината” 2023
55 номинирани планински обекти в 8 категории ще бъдат подложени на обществено гласуване

Влез в Свещения кръг на женствеността от 12 до 16 юли
Преживей 5 блажени дни, постветени изцяло на женското в теб

ТийнЩайн – 4-дневен интерактивен тренинг за тийнейджъри
Имате тийнейджър, но изведнъж сякаш някой е сменил детето ви? Знаем как се чувствате.

Д-р Менис Юсри ще гостува в България с две дълбоко трансформиращи събития
На 23 – 25 юни в Бургас е „Изкуството на взаимоотношенията”, а на 30 юни – 2 юли „Есенс процес” във Варна

Добре дошли в магичния свят на 5-те ритъма!
Даниела Пелтекова и Тиери Франсоа ще ни водят в уникалния път на самопознание чрез движението и танца!

Отглеждаме деца фикуси: аутизъм или екранна зависимост?
Обучение на 3 и 4 юни на Център за приложни невронауки ВЕЗЕНКОВ разнищва проблема и дава решения. Побързайте, местата са ограничени!

Даниел Гаглиардо отново е в България!
Духовният учител ще има среща по Космософия в София и ще води Курс за Задълбочаване на Новото познание в с.Мийковци

Деветият „Маратон на приятелството“ е тази неделя в Плевен
Най-възрастният участник за предизвикателното разстояние от 42,2 км е на рекордните за събитието 86 години

Опасностите и изпитанията на Пътя
Тридневен семинар и цикъл от актове Свещена терапия със Зор Алеф в София

„Здравей, Здраве!“ в Ботевград на 13 и 14 май
Фестивалът се организира за трета поредна година от Инициативна група от граждани на града

Празник на безусловната любов в Априлци ще ни завихри в паневритмия и радост
Навръх Петдесятница в два поредни дни (3 и 4 юни) Марин Неделчев отново ни събира, за да играем паневритмия, да чуем беседи, лекции и неземна музика

Не пропускай разтърсващия филм „Ваклуш“!
В продължение на 20 години режисьорът Николай Василев е заснемал филма за една от най-енигматичните личности на България

Започва ремонт на Астрономическата обсерватория в Борисовата градина
Учените радушно посрещнаха гости за Пролетния световен ден на астрономията