
Всяка година Световният ден на околната среда цели да насочи вниманието ни към проблеми, засягащи все по-осезаемо живота ни. През 2019 г. се акцентира върху състоянието на въздуха и влиянието му върху човека. Световната здравна организация отбелязва замърсяването на въздуха като първостепенна заплаха за здравето ни. Според данните девет от десет души ежедневно дишат замърсен въздух, от който микроскопични частици проникват надълбоко в дихателната система; увреждат белите дробове, сърцето и мозъка. Причиняват рак, инсулт, сърдечни и белодробни заболявания.
Вследствие на тези вреди в световен мащаб са отчетени 7 милиона смъртни случая за 2016 г. За същата година България се нарежда на 15-то място сред европейските страни по размер на смъртността, причинена от замърсяване на въздуха.
Основните замърсители са селското стопанство, енергетиката, транспорта, промишлеността и секторите за преработване на отпадъците. Най-често причини за понижаване на качеството на въздуха в затворени помещения са използването на твърдо гориво за домакинствата, както и цигареният дим. За да се справим с проблема, са необходими модернизация и развитие на всеки един от секторите. За целта Световната здравна асамблея прие резолюция, която призовава държавите-членки да внедрят здравните проблеми във всички свои политики, свързани със замърсяването на въздуха, както и да укрепят международния обмен на експертни знания, технологии и научни данни в областта. Справянето с този проблем би довело до спасени човешки животи и благоприятно въздействие върху цялостното състояние на планетата.
Всеки един от нас би могъл да допринесе за това да живеем в по-чист свят като вместо личния си автомобил, използва обществен транспорт или велосипед. Също не забравяйте да изключите осветлението и електрическите уреди преди да излезете от вкъщи, не само на 5 юни, а всеки ден.