
Иде 29 август, Секновение... Знаете ли какво представлява този празник, а какво означава думата „боговица“? Кога е Чуминден и защо на Бъдни вечер на масата се слагат нечетен брой постни ястия? Какво е общото и какво е различното между лазарките и водичарките? Кой се крие под маската на кукера? Съществува ли св. Спас и какви са отношенията му със самодивите? Баба ли е Баба Марта и кои са Пижо и Пенда? Защо предците ни са почитали водата, посвещавайки й специални празници? На всички тези въпроси, а и на много други ще намерите отговор на страниците на „Голяма книга на българските празници и обичаи“.
Нейни автори са доц. д-р Вихра Баева и доц. д-р Веселка Тончева. Познавате Вихра Баева добре от страниците на любимото ви Списание 8. В августовския брой заедно с нея се потопихме в дебрите на Странджа, за да гостуваме на нестинарите. Досега Вихра сладкодумно ни е представяла събираните от близки и далечни краища пъстри разкази за чудеса, историите за самодиви, змейове, за интересния празник, наречен Златната ябълка, за символиката на змията... А този път заедно с Веселка Тончева (доцент в секция „Етномузикология и етнохореология“ при Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН) ще ни преведат през календарните български празници, за да разберем повече за традициите и фолклора, които не са единствено наследство от миналото, а нещо живо, не спиращо да се развива и променя във времето, продължавайки да съществува и до днес.
„За нашите предци в миналото времето няма ясно изразено начало и край: то тече в безкраен кръговрат, който следва вечния цикъл на природата, а всеки празник повтаря един древен свещен модел, стар „колкото света“...