favorites basket
user
Събития19 септември 2019

Жива традиция

Представяне на Голямата книга за българските празници и обичаи

Жива традиция

Любимият автор на Списание 8 доц. Вихра Баева ще ни отведе на поредното интересно пътуване из магичния свят на фолклора този път заедно с доц. Веселка Тончева и тяхната „Голяма книга на българските празници и обичаи“ на издателство „ПАН“. На 24 септември 2019 г. (вторник) от 18 ч в Големия салон на Централно управление на БАН, ул. „15 ноември“ №1 (до Народното събрание) двете ще ни представят своя труд, на чиито страници оживяват наедно различните празници, обичаи, вярвания и символи, подреждайки пъстрата картина на запазените през вековете традции. На събитието ще можете да се запознаете с пазителките на традиционните обреди от Рила планина. Това са Добърските баби, живите човешки съкровища, признати от ЮНЕСКО, които ще ни отведат назад във времето със своите песни.

***

Знаете ли какво означава думата „боговица“? A kога е Чуминден и защо на Бъдни вечер на масата се слагат нечетен брой постни ястия? Какво е общото и какво е различното между лазарките и водичарките? Кой се крие под маската на кукера? Съществува ли св. Спас и какви са отношенията му със самодивите? Баба ли е Баба Марта и кои са Пижо и Пенда? Защо предците ни са почитали водата, посвещавайки й специални празници? На всички тези въпроси, а и на много други ще намерите отговор на страниците на „Голяма книга на българските празници и обичаи“.

В августовския брой заедно с доц. д-р Вихра Баева се потопихме в дебрите на Странджа, за да гостуваме на нестинарите. Досега Вихра сладкодумно ни е представяла събираните от близки и далечни краища пъстри разкази за чудесаисториите за самодивизмейове, за интересния празник, наречен Златната ябълка, за символиката на змията... А този път заедно с доц. д-р Веселка Тончева (доцент в секция „Етномузикология и етнохореология“ при Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН) ще ни преведат през календарните български празници, за да разберем повече за традициите и фолклора, които не са единствено наследство от миналото, а нещо живо, не спиращо да се развива и променя във времето, продължавайки да съществува и до днес.

„За нашите предци в миналото времето няма ясно изразено начало и край: то тече в безкраен кръговрат, който следва вечния цикъл на природата, а всеки празник повтаря един древен свещен модел, стар „колкото света“...

Книгата можете да поръчате оттук или от големите вериги книжарници из страната.
ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.