
Интересът към йога в световен мащаб е изключително голям – милиони хора практикуват ежедневно и се откриват нови и нови йога центрове по света. По-важно е обаче, че все повече хора се интересуват и искат да разберат по-дълбоката същност на йога във всичките й аспекти – философски, практически, терапевтични. С този конгрес Българска Федерация по Йога има за цел да отговори на тези търсения и затова са подбрани лектори, които имат дълбоки познания в древната наука, богат практически опит или са извършили сериозни научни изследвания за въздействието на йога.
Надяваме се също освен йога общността с този конгрес да заинтересуваме обществото за прилагане на йога в различни сфери и най-вече за прилагането й в образованието, в социалните услуги, като съпътстваща терапия в здравните заведения, в спорта и т.н. Във всички тези области вече има много научни изследвания, доказващи нейната резултатност. Още повече, че се сблъскваме с проблеми като агресия в училищата, недостатъчно пълноценни грижи за възрастните хора, недостиг на лекари и т.н.
Сред лекторите се откроява отново професор Шарма, който направи дълбоко впечатление и на миналия конгрес. Освен многото му постижения и награди той е и експертно лице за оценяване обучението по йога, титла, присъдена му от Световната здравна организация по препоръка на индийското министерство за аюрведа, йога и натуропатия, унани и сиддха медицина и хомеопатия (AYUSH) и е член на „Научен и консултативен комитет“ към „Централен съвет за проучвания в йога и натуропатия“ към същото министерство.
Той ще направи дисекция на съвременното отношение към йога спрямо мъдростта на древното учение. Втората му презентация е не по-малко интересна – къде се събират и къде се разминават йога и съвременната психологическа наука.
Професор Рангхурам, който също има забележителни постижения в областта на йога, като включително е учил на древната дисциплина първия космонавт на Индия, ще сподели мъдростта на йога учението по отношение на човешката личност, както и еволюционния път на човека към вегетарианството.
Лиза Кейли-Ашли е клиничен психолог, йога учител, йога терапевт със сертификат от Международната асоциация на йога терапевтите IAYT и йога преподавател от Лондон, навлязла дълбоко в мъдростта и практиките както на йога, така и на психологията. Тя ще засегне въпроса за различаването на йога практиката от йога терапията, както и ролята на кармата в създаването на промяната у човека.
Посетителите на конгреса ще се запознаят и с две древни техники – едната терапевтична, а другата – за духовна трансформация. Първата е на д-р Лакшми Нараян Джоши ръководител отдел по йога наука в Университета по санскрит Уттаракханд, Харидвар, който е постигнал забележителни успехи в лечението на невротични болки, болки в мускулите, ортостатични дисфункции чрез методите на Нади вигян и Прана санчаран крия. Той ще запознае аудиторията със същността и произхода на Нади вигян и едно скорошно изследване за приложението му при лечение на синдрома на замръзналото рамо и адхезивния капсулит.
Самварга видя е учение от древните упанишади, представящо специална медитация за постигане на освобождение. Тя ще бъде представена от доктора по йога наука Манож Кумар.
Забележително е и българското участие в конгреса, което също дава своя принос към научния и терапевтичен ефект на йога. Снежина Докова и Нина Гинина ще представят зараждащата се дисциплина Ведическа йога терапия, в която двете са дипломирани, заедно с още седем души от България. Тя дава друга гледна точка към проблемите на здравето и болестите, като търси основните причини за нарушенията на всички нива на човешкото съществуване. Д
Доктор Стефан Илчев, специалист по вътрешни болести и нефрология, ще представи поливагусовата теория на проф. Стивън Порджис в контекста на йога терапията, с което ще хвърли мост между съвременната медицина и йога като терапия. Той ще бъде подкрепен и от Красимир Логофетов, председател на Сдружение Ришикеш, имащо за цел йога обучения, повишаване ролята на йога практиката за личностно развитие и популяризиране на природосъобразния начин на живот, който ще представи едно изследване върху влиянето на йога върху диабетни усложнения, представляващи сериозен проблем в съвременния свят.
Владимир Въжаров и Анна Бакалова, преподаватели в специалност йога и с богат практически опит, ще защитят единството на йога, като покажат, че смятаните за съвсем различни два подхода към йога практиката – на Патанджали и на Кундалини йога, в основата си почиват на едни и същи трансформационни процеси.
Хармонизирането на човека с музика се прилага от древността, като практиката, известна като Нада йога, е изключително ефективна. С нейната същност ще ни запознае Кирил Коларов, дългогодишен преподавател по йога и награден от Индийското правителство за заслуги в разпространението на древната дисциплина.
На конгреса ще бъдат представени и няколко научни изследвания, проведени от специализанти в следдипломната квалификация по йога, провеждана съвместно от Българска Федерация по Йога и Национална спортна академия. Те засягат различни сфери – прилагането на йога при шизофрения, въздействието на йога при ученици от 5 и 6-ти клас и ефектите на йога върху качеството на живот. Не много хора знаят, че такива изследвания се правят от много години у нас и затова с радост БФЙ им дава трибуна.
За повече информация за лекторите, лекциите и програмата посетете сайта на БФЙ:
http://yoga-bf.com/втори-конгрес-по-йога-на-бфй/
http://yoga-bf.com/втори-йога-конгрес-на-бфйпрограма/
Или се обадете на:
Вера Захариева, председател БФЙ, тел: 0877 599 344
Анна Бакалова, координатор на конгреса, тел.: 0888 532 632
http://www.yoga-bf.com/congress.php
