
Снимка: Youtube
Над 10 000 камили ще бъдат застреляни от професионални експерти по огнестрелно оръжие от хеликоптери, за да не пият твърде много вода в засегната от суша Южна Австралия, съобщиха вчера изданията „Индипендънт“, „Дейли Мейл“, както и CNN, и много други онлайн медии.
Екзекуцията е по заповед на лидерите на аборигените в земите на Анангу Пиджантиджаджара Янкунитджаджара (АPY). APY е голяма, слабо населена местна административна зона за аборигени, разположена в отдалечения северозапад на Южна Австралия. Населява се от около 2300 души.
Местните жители се оплакват, че животните са обезумели при масовите пожари от жажда и създават опасност за населението като влизат на големи групи в населени места, завземат буйно всички налични водоизточници, включително водни кранове и резервоари, тъпчат посеви.
„Камилите събарят огради, влизат из къщите и се опитват да стигнат до водата дори като осмукват външните тръби на климатиците“, сподели Марита Бейкър, член на борда на изпълнителния директор на APY пред The Australian, цитирана от Индипендънт.
Говорител на Министерството на околната среда и водите в Южна Австралия заяви, че увеличаващият се брой камили е причинил няколко сериозни проблема в региона:
„Камилите нанасят сериозни щети на инфраструктурата, предизвикват опасност за живота и здравето на семействата и общностите, завземат земите за паша на другите животни из териториите на APY. Телата на разлагащите се, умрели от жажда камили, разнасят смрад и зарази. Те се стъпкват една друга при стеснени достъпи към водоеми и труповете замърсяват малкото налични водоизточници."
Операцията за контрол на популацията на камилите ще трае 5 дни и ще струва 1,2 милиона долара. Техните трупове ще бъдат оставени да изсъхнат, преди да бъдат изгорени или погребани, предаде ABC News Reported.
Камилите са въведени в Австралия от Индия и Афганистан през 19 век и са били използвани предимно за транспорт и строителство. Ако не се извърши прочистването, популацията на камилите ще се удвоява на всеки 8- 10 години.
Кризата с огнената стихия в Австралия ескалира до „изцяло ново ниво“, пише Индипендънт. Операцията за „регулиране на популацията“ от камили идва на фона на изчисленията, че повече от милиард животни са умрели при горски пожари, които бушуват из цяла Австралия.
Крис Дикман, еколог от университета в Сидни, съобщи преди дни хипотезата си, че близо половин милиард живи твари са загинали, но тази прогноза не включва прилепи, жаби и безгръбначни.
Природозащитниците и еколозите се опасяват, че пожарите може би са унищожили цели видове животни – например дребните гризачи, наречени dunnarts и лъскавите черни какаду, които обитаваха остров Кенгуру.
