
Златен пръстен-печат, XIV в., Калиакра
„2019 беше от най-натоварените с археологически проучвания през последните две десетилетия”, отбеляза директорът на НАИМ доц. д-р Христо Попов.В експозицията са представени над 300 експоната от 26 археологически обекта и постери за проучвания от ранната праистория до Средновековието.
В 13-тата изложба „Българска археология“ с находки от своите фондове участват 17 исторически и археологически музея от страната.
В изложбата са представени продължаващите проучвания на пещерите Козарника и Бачо Киро, неолитното селище Слатина (София), праисторическите селищни могили Юнаците и Козарева могила, къснобронзовия некропол при Балей, гръцката колония Аполония (Созопол), средновековните градове Велико Търново, Калиакра и Перперикон и много други.
Сред най-впечатляващите находки са антропоморфни фигурки и съдове от Стамболийски и Орлово, костена игла с глава на животно от Слатина, украсена статуетка от Балей, керамична фиала и сребърни торква, нагръдник и халка от Владиня, бронзова статуетка на овен от Аполония, златна фалера от Алмус, бронзов колан от Големанци, кръст-реликварий от Перперикон, колективна находка на сребърни монети от Търново и златен пръстен-печат от Калиакра.


