
С тези думи, изпълнени в хор от деветокласници и десетокласници на столетната гимназия в Цариброд „Св. Св. Кирил и Методий“, завърши поетичната програма „Наше българско, свещено слово”, посветена на първоучителите.
Преди една година, на 23 май, Фондация „Трейс за хората“, заедно с участието на няколко български компании и частни лица, дари на гимназията паметник на Св. Св. Кирил и Методий. На официална церемония президентите на Р България и Р Сърбия откриха официално паметника в двора на гимназията.
Повече от десет години учителският екип на гимназията в Цариброд отстоява правото на образование на майчин език в сръбската община и утвърждаването на българските образователни традиции и ценности.
- През учебната 2007/2008 г. след няколкогодишни опити гимназията получава разрешение да носи името на славянските първоучители;
- През 2009/2010 г. в гимназията се възстановява образованието на майчин език;
- Изработен е герб на училището;
- През учебната 2011/2012 година учителският колектив приема единодушно решение да се постави паметник на Кирил и Методий в училищния двор.

На 23 май 2018 г. в Сърбия за първи път е отбелязан празникът на славянските първоучители, а от 2019 г. 24 май е обявен за официален празник в западната ни съседка и се нарича „Ден на Св. Кирил и Методий“.
В Белград има паметник на „Св. Кирил и Св. Методий", който е дарение от известния македонски скулптор Томе Серафимовски. Автори на скулптурата са известните български скулптори проф. Валентин Старчев и Камен Старчев. Бронзовата фигура, с височина 230 см, е излята в леярната на скулптора Марин Марков.

Всяка година между 40 и 50 абитуриенти продължават обучението си в български висши училища. Мисията на учителите в гимназията е идентична с мисията на учениците на Св. Св. Кирил и Методий - Климент, Наум, Ангеларий. Тя е светлината, която е неизчерпаем извор за запазването на духовните български територии.