favorites basket
user
Събития11 юли 2022

ВАС отмени забраната за проучване и добив на газ в Добруджа

Според магистратите, РИОСВ няма фактически основания да откаже на инвеститора "Русгеоком БГ"

Протести срещу сондажите за шистов газ в България, 2011, снимка: Wikimedia.org
Протести срещу сондажите за шистов газ в България, 2011, снимка: Wikimedia.org
Върховният административен съд потвърди решението на Административен съд - Варна от януари тази година, с което е отменен отказа на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) за проучване и добив на природен газ на територията на област Добрич, става ясно от съобщение на сайта на ВАС от 5 юли 2022 г. 

Предмет на съдебния спор е инвестиционно предложение от "Русгеоком БГ" ЕООД за "Разработване и усвояване на находище "Спасово" с площ 219 кв. км в блок "Добрич", включващо четири участъка: "Рогозина", "Чернооково", "Калина" и "Рогозина изток" за проучване и добив на природен газ.
"Върховните магистрати от касационната инстанция приемат, че Решението за оценка на околната среда на РИОСВ е незаконосъобразно и първоинстанционният съд правилно го е отменил. В него няма изведени фактически основания за издаването му. Не са посочени и конкретни факти и доказателства, които се вземат предвид, не са посочени и какви са становищата на страните и участниците по отношение на тези факти. РИОС не е осъдил и фактите, доказателствата и становищата на страните."
Според съобщението на ВАС в рамките на съдебния контрол Варненският административен съд бил установил и нарушение на административно производствените правила по отношение развитието на административния процес с участието на страните, както и на процесуалните действия, извършени от РИОСВ.
"В Решението си Административен съд - Варна е посочили, че в производство на съдебен контрол подлежи не качеството и съдържанието на доклада за Оценка на въздействието върху околната среда, а законосъобразността на решението, с което е отказано одобряването му."
В съобщението на ВАС се уточнява, че първоинстанционният съд обърнал внимание на противоречащи си становища от едни и същи органи – Басейнови дирекции "Дунавски район" и "Черноморски район", както и РЗИ Добрич. Посочва се също, че избирателно са цитирани само становищата, събрани след обществените обсъждания, които са в обратен смисъл на тези, дадени при първоначалната оценка на доклада.
"Поради тези нарушения върховните магистрати приемат, че решението на Варненския административен съд правилно и следва да бъде оставено в сила", заключава ВАС.

Сайтът Investor.bg припомня събитията от 2018 г., когато РИОСВ - Варна "отхвърли доклада за оценката за въздействие на околната среда (ОВОС), след като компанията заяви намерението си да добива газ в региона. Причината е опасността от замърсяване на води, които се използват за питейни нужди. Това решение беше взето след масови протести срещу добива на газ не само в региона, а и в Североизточна България".

"Реално "Русгеоком" получи правото да проучва блок "Добрич" с решение на Министерския съвет от април 2009 г. След това компанията поиска 35-годишна концесия за разработване и експлоатация на находище "Спасово" в този блок, включващо четири участъка - "Рогозина", "Чернооково", "Калина" и "Рогозина изток", уточняват от Investor.bg и добавят:
"Срещу заявеното инвестиционно намерение за добив на газ в този регион обаче се обявиха местните жители, които се опасяват, че газът се намира под водните слоеве и при добива рискът да се замърсят питейните води е съществен. Тогавашният министър Нено Димов коментира, че находището е конвенционално и няма да бъде използван методът "фракинг" при добива, каквито опасения имаше сред обществото".
Чуйте тревожните обяснения за Иванка Казакова - представител на интересите на българските граждани и в помощ на държавата по делото за спасяване на Добруджа:


ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.