
Снимка: Wikimedia.org
Зелената комета C/2022 E3 (ZTF) днес ще е в най-близката си точка до Земята. На 1 февруари тя ще е само на около 42 милиона километра от нашата планета. Мнозина по света вече са забелязали обекта, докато преминава през северното небе. От миналата седмица, когато за първи път стана видима с невъоръжено око, тя е все по-ярка и е по-лесно да бъде забелязана.
Ако сте под безоблачно небе и няма смог, можете да използвате компас или телефона си (дайте време на очите си да се приспособят към тъмнината) или дори звездите, за да намерите север. Просто потърсете Голямата мечка и намерете двете звезди в края й, отдалеени от дръжката на "тигана". Ако си представите линия, минаваща от тези две звезди нагоре, ще откриете Полярната звезда - най-ярката в съзвездието Малката мечка.
Кометата се намира съвсем малко по-далеч от Полярната звезда, по-високо в небето, в съзвездието Camelopardalis (Жирафът). Малката мечка също ви помага да разберете дали можете да видите кометата с невъоръжено око от вашето местоположение или предвид яркостта на небето ще ви трябва помощта на бинокъл или малък телескоп. Ако можете да видите всичките седем звезди в Малката мечка, имате късмет и имате хубаво тъмно небе (нещо, което ще се случва все по-рядко и по-рядко).
Последният път, когато тази комета е била видима, неандерталците все още са бродели по планетата ни без изобщо да се вълнуват какво става по небето. През изминалите 50 000 години много неща са се променили, включително изобретяването на бинокли, телескопи и камери, за да уловят този космически обект по време на пътуването му. Кометата е в слабо хиперболична орбита. Това означава, че трябва да дойде отново, за да ни посети, но е възможно гигантските планети от Слънчевата система да й дадат тласък и да я изпратят далеч от Слънцето, за да не се върне никога...
Ако е облачно и мъгливо при вас, ето тук и тук може да се полюбувате на Зелената комета в реално време.