12 документални филма, четирима чуждестранни гости, работилници и природозащитни начинания
Елате на „Дните на предизвикателствата“ от 5 до 7 декември в кино „Люмиер“!
В продължение на три дни на големия екран в кино „Люмиер“ ще можем да се насладим на съвременен подбор на филми от света на приключенското кино с най-високо качество на звука и картината. Очакват ни 12 филма – образци в документалното заснемане на открито, дело на изявени и награждавани автори като Джими Чин и Гийом Бруст, но обнадеждават и търсенията на Руслан Вакрилов.
Гостуването на американската знаменитост Конрад Анкер е повод да видим филми, белязали важни мигове от неговия живот. Първият е „Меру“ (MERU) на известния американски режисьор Джими Чин, запечатал епичния подвиг в едноименната планина Меру на триото, от което част са самият Джими Чин, Анкер и Ренан Озтюрк. Филмът от 2015 г. е считан за доказана катерачна класика, а у нас за първи път отбелязва прожекция на голям екран. Torn (2023) – биографичен портрет на великия алпинист Алекс Лоу – пък дава различна гледна точка към личността на Анкер – не само алпиниста, но и на бащата, закрилника, благодетеля.
Едно съвсем прясно заглавие – „Див свят“ (Wild Life, 2023) – отново на Джими Чин и Елизабет Чай Вазархелий ни запознава с може би най-мащабния пример за природозащита в света: възвръщането на саваните и дивата природа в крайния юг на Патагония в диво състояние през личния проект на Дъг и Кристин Томпкинс. Визионерски е и проектът за природосъобразен туризъм, който е в ход в Маджарово, Източни Родопи, и завръщането на дивата природа там. Той е темата на филма „Кръговратът на живота в Родопите“ (2023) на награждавания френски режисьор Еманюел Рондо.
Тази
година не са забравени почитателите на бързите води – The River Runner (2022) e
филм, изследващ борбата с болестта през опита на експедиционния каякар Скот
Линдгрен да пусне четирите легендарни реки, извиращи от Кайлаш. Ценителите на
пещерите ще могат да гледат красиво заснетия и добре допълнен от архивни кадри
за няколко прочути френски пропасти филм „Вървяхме
под земята“ (On a Marche Sous La Terre, 2023) на режисьора Алекс Лопес.
Многобройните ски и сноуборд маниаци пък ще си тръгнат обогатени от одисеята на
група професионални ски атлети сред снеговете на Тян Шан в екзотичен
Киргизстан. Тях ще видим във филма „Времеусещане“ (Chronoception, 2023) на Гийом Бруст, подкрепен от блестяща
картина и звук.
По стар обичай, катерачният жанр е водещ сред темите на „Дните“. Българските заглавия с премиера в програмата са: „Доломити“ на Александър Вълчев – за постижението на Станислав Атанасов и Росен Аначков по маршрута Камилото Пелисиер (Camilloto Pellisier) и „Нощна смяна“ на Руслан Вакрилов - боулдър магия, издържана във впечатляваща монохромна естетика. Текстът е на Виктор Варошкин, а гласът зад кадър – на Константин Таквор. Към тях добавяме и световната премиера за една каталунска катерачна семейна история на Безименната кула на Транго (Каракорум) във филма, проследяващ първото свободно и самостоятелно преминаване на митичния катерачен маршрут „Вечен пламък“ (Eternal Flame, 2023) от испанската звезда в катеренето Еду Марин. Тази продукция, както „Времеусещане“ и „Проектът Патан“ (The Pathan Project), носят яркия почерк на своя създател – независимия филмов продуцент Гийом Бруст, който ще представи лично творбите си.
Две важни начинания ще намерят подобаващо място в програмата на „Дните“ – кампанията за съхраняване на застрашени видове чрез закупуване на земи в Сакар планина – „Земя под ЗаКрила“ на БДЗП, и „Хижа на годината“, с над 25000 подадени гласа и близо 70 проекта в съревнование за три финансови гранта.
Освен във филмовата програма спелеологията ще бъде застъпена и чрез представяне за мащабната спасителна акции в турската пещера Морджа, и новини за напредъка в най-дълбоката българска пещера – Колкина дупка от клуб „Под ръба“. „Академия Първа помощ“ тази година поставя ударението върху оказването на първа помощ в планината.
18-ите „Дни на предизвикателствата“ ще бъдат запомнени и с появата на велоприключенеца и журналист Герхард Чернер, подготвил за зрителите специално мултимедийно зрелище, и Давид Шамбр, автор на считаното за библия на съвременния алпинизъм издание „Златни пикели – Оскарите в алпинизма“. Шамбр ще посрещнем за премиерата на българското издание във Френския институт на 4 декември от 17 ч., а на 5-и ще го видим в разговор на сцената на кино „Люмиер“. Десетки почитатели вече запазиха своето копие от книгата. Очакваме ви на премиерата ѝ, където желаещите ще получат и автограф от автора. Изданието може да закупите с намаление по време на двете събития. След това книгата ще може да бъде открита в магазини „Стената“ и онлайн.
„Златни пикели – Оскарите в алпинизма“ е преводното и допълнено за България издание на „Piolets d’or“ от Давид Шамбр и Клод Гардиен – вълнуваща ретроспекция на най-красивите, трудни и въплъщаващи духа на модерния алпинизъм изкачвания в планините на света, от 1991 г. до 2023 г. В нея ще прочетем истории за преодоляване на считани за невъзможни ледопади, стени, алпийски ръбове и за достигнати върхове в Хималаите, Каракорум, Памир, Тян Шан, Аляска, Гренландия, Йосемити и Патагония, истории за оцеляване и за надмогване на страха, затаил се в сърцата и на най-смелите. Това е колекционерско издание за пътя на над 120 алпинисти, материализация на културата на алпинизма и тържество на вечно търсещия човешки дух. Цели 384 страници стопроцентов алпинизъм и над 420 авторски снимки.
Разпространението на духа и културата на алпинизма, привличанeто на обществено внимание и признание към най-значимите постижения на носителите на духа и на пионерите в алпинизма днес, тяхното вдъхновение и път, са основната цел на „Златни пикели“ като събитие от 1991 г. насам, но и като богато документирано и пълноценно четиво.
„Златни пикели – Оскарите в алпинизма“ излиза на български език в тираж от точно 500 броя. Луксозният печат с твърди корици и грижовното книговезане ще спечелят сърцата на най-големите ценители на планинарската литература и историография и на книголюбителите. Издаването на творбата е лично дело на Любомир Попйорданов и издателска къща „Одисея-ин“, а преводът е на Момчил Дамянов – уважаван планински водач, катерач, автор на десетки статии и задълбочен познавач на темата. Изданието стига до българския книжен пазар с подкрепата на „Уолтопия“, „ПИК 3000“ (Petzl), Българската федерация по катерене и алпинизъм и магазини „Стената“.
„Има хора, събития и книги, които чертаят темелите на утрешния ден, в един свят, характеризиращ се с дефицит на автентично лидерство, високи технологии и размити граници. Създаването на българското издание на „Златните пикели“ ни позволи да погледнем към предизвикателствата с очите на пионерите. Чувстваме се особено вдъхновени“, сподели Любомир Попйорданов, издател на книгата и основател на фестивала „Дни на предизвикателствата“.
Какво още предстои в тридневната програма на „Дните на предизвикателствата“ вижте тук.
Акценти от програмата: www.predizvikatelstva.com/акценти
Билети се продават в магазини „Стената“ и онлайн тук.
18-ите „Дни на предизвикателствата“ се осъществяват със сътрудничеството на Subaru Bulgaria, Фондация „Америка за България“, Ozone.bg, Skullcandy, Френски институт в България, Академия Първа помощ, София 2018 – Европейска столица на спорта, Български туристически съюз, 360mag.bg, Deuter, Julbo, Sigg.
Още по темата:
Помогни на кон в нужда!
Конната база „Адгор“ създава луксозен 13-листов календар с чудесните картини на Виктория Стоянова
Остават броени дни до началото на фестивала „Дни на предизвикателствата“
София, 3-5 декември, кино „Люмиер“ – приключенски филми, беседи, природа, пътешествия, работилници, природозащита, награждавания
През декември ще се проведе семинарът „Катара и Тантриара – ниво 2“
Ще се направи анализ на новите послания на Съюза на Пазителите към човечеството
Над 400 гости станаха част от магията на „Денят на жената предприемач 2024“
Шестото издание на събитието привлече с вдъхновяващи панели, изненади, дискусии и социално значими каузи
Илиана Раева и Асен Миланов гости в новото издание на „Чудесата в нас“
Меги Димчева ще сътвори поредното издание на своя нов проект на 30 ноември, от 19 ч. в Топлоцентрала
Мениджъри на водещи компании и предприемачи си подават ръка на „Денят на жената предприемач 2024“
Безплатно бизнес изложение ще посреща гостите на входа на събитието
Концерт с творби на Бах, Моцарт и Жан Франсе ще огласи зала „България“
Нов симфоничен оркестър ви кани на събитието си на 20 ноември 2024 г., от 19:30 ч.
Катерачи и екстремни кинематографи от много държави на 19-ите „Дни на предизвикателствата“
Над десет филма предвижда тридневната програма на фестивала от 3 до 5 декември в кино „Люмиер“
Безплатни екскурзоводи и обновена пътека за посетителите на пещера Проходна на 9 и 10 ноември
Събитията са организирани от Българския туристически съюз, като част от годишнината от създаването на Националния пещерен дом
Председателят на СБП Боян Ангелов е против поставянето на скандална пиеса на Бърнард Шоу
Утре в 17.30 ч. се организира протест пред Народен театър „Иван Вазов“
Благотворителен семинар „Непознатият д-р Петър Берон“
Заповядайте на 2 ноември от 10:30 ч. в Дома на архитекта в София
Какво представлява ендобиогенното разчитане на кръвни показатели?
В онлайн излъчване на 2 ноември специалистът по ендобиогения д-р Шарбел Аби Шахин ще изнесе лекция на тема „Биология на функциите – уникален анализ на кръвен тест за диагностика и лечение"
Как да променим нашето СъЗнание
На 17 ноември е събитието РАДИ – 2, организирано от д-р Емилия Караславова
В Стара Загора започва симпозиум „Продоволствена сигурност и устойчиво развитие”
Участниците бият тревога относно изменението на климата и изчерпването на водните ресурси
Нов симфоничен оркестър ще огласи Царско село с музика от Брамс и Кюркчийски
Чуйте образци от световната камерна класика на 17 октомври 2024 г.