
Според учените лъжецът гримасничи и бурно жестикулира по-често от казващия истината. Лъжецът по-рядко употребява „аз“, а по-често – „те“, „той“, „тя“. Често мрънка, използва приглушени междуметия, заеква. Грегъри Л. Йанц предлага 6 съвета как да разпознаете лъжците при разговор.
1. Задавайте неутрални въпроси.
Не притискайте и не заплашвайте. Задавайте съвсем прости и невинни въпроси. Наблюдавайте как ви отговаря човекът – езика на тялото, погледа, жестикулацията. Задавайте въпроса втори път, сравнявайте, правете изводи.
2. Отбелязвайте промените в поведението на лъжеца.
След като вече сте му хванали спатиите с най-невинни въпроси – влезте в настъпление с по-остри и по-твърди питания. Ако ви лъжат – поведението на човека внезапно ще се промени.
3. Четете по езика на тялото.
Когато човек лъже, инстинктивно като че ли се свива, за да изглежда по-незабележим. Някои се изгърбват. Всичко е индивидуално. Не забравяйте за ръцете им – при измамниците те буквално „летят".
4. Наблюдавайте мимиките.
Според Грегъри Л. Йанц: „Мимиката винаги издава лъжеца, друг е въпросът, че тези промени в изражението може да са толкова незначителни и непонятни, че трудно се отличават от човек без подготовка. При някои лъжци се сменя цветът на лицето – от пребледняване към порозовяване или обратно. На някои измамници ноздрите се издуват. Потене, хапене на устни, бързо мигане – това са все характерни мимики на казващия неистини.”
5. Обръщайте внимание на интонацията по време на разговора, на строежа на изреченията.
Когато човек започне да лъже – това веднага се отразява върху интонацията и даже тембъра на гласа. Това не е контролируемо Случва се независимо от желанието и волята. Мозъкът работи на бързи обороти, за да подреди лъжливите факти и да поддържа логическата верига. Ако през устата излезе нещо нелогично или се изтърве дума извън контекста – цялата „пирамида“ може да рухне.
6. Фиксирайте момента, когато измамникът, започне да прехвърля вниманието ви към някого другиго.