Скандинавска приказка
Как да обиколите Копенхаген за три дни
Те ще прекарат три приказни дни в града на най-добрия разказвач на приказки – Ханс Кристиан Андерсен. Ето датската столица през техните очи.

Розенборг е построен по времето на Кристиан IV- крал, чието име се свързва с почти всяко кътче в Копенхаген.

Ден 2
Поглъщаме жадно с очи златната фигура на епископ Абсалон, паметниците на викингите и свирачите на лур (древен тромпет). Прочутата улица „Стрьогет“ започва тук и свършва при Кралския театър. Попадаме и на най-старата улица в града - „Снарегаде“, където в миналото се изливали отходните води на града, а днес безброй артистични ресторантчета и барове за вино подканват туристите да подвият крак.
Стигаме до Националния музей, дом на викингската история. Най-сетне пред погледите ни изплува Кристиансборг - домът на кралското семейство допреди 200 години, в който днес тук се помещава Парламентът.
Нашата обиколка продължава към Кралския театър, в който Х. К. Андерсен се е изявявал като балетист и хорист, преди да стане писател. Неусетно стигаме до Нюхавен - район, напомнящ на Амстердам, с цветни кокетни къщи, сгушени от двете страни на канал, водещ към морето.
Обиколката ни завършва пред Амалиенборг - днешата кралска резиденция. Tук малките принцове и
принцеси карат колело.
Следобед се отдаваме на Кристиания. Кристиансхавeн е изкуствено създаден остров, кръстен на Кристиан Четвърти - най- дълго управлявалият крал в Скандинавия - цели 60 години. Първоначалната идея е островът да служи за защита от шведите, прииждащи от юг, и за търговско средище заради пристанището. По път към острова минаваме покрай Kралската църква, белязана с инициалите на Кристиан Четвърти, както и безброй други сгради в Копенхаген.
Бърсън (или борсата), в холандски ренесансов стил, не остава незабелязана. Висока кула се извисява пред очите ни, а около нея тела извиват няколко крокодила. Всъщност би следвало да виждаме дракони, но архитектът не знаел как изглеждат митичните създания. Удивително е, че днес сградата се продава срещу космическа сума, а кандидат - купувач е не кой да е, а Mac Donald`s. Датчаните обаче упорито отказват да продадат културното си наследство. Поне не на този купувач…
Голям мост ни води към острова. Изображения на мостове можем да видим върху банкнотите на местната валута, защото мостовете са символ на връзката между безбройните датски острови.
Минаваме през цветната порта с надпис „ Кристиания“. През 70-те години на миналия век на острова са построени казармени бараки, които скоро са напуснати от обитателите си. Мястото се изпълва с „цветята на света“, които не работят и търсят подслон за хипарския си начин на живот. Властите се опитват да изгонят хипитата, но те успяват някак да си запазят територията. Днес жителите на автономния град наброяват 900, а член на комуната се става изключително трудно. Все пак се спазват някакви правила: без оръжия, без насилие и без тежка дрога.
Ден 3

Осъзнаваме, че в бързането сме пропуснали да посетим символа на Копенхаген- Малката русалка. Спускаме се по течението на канала в Нюхавен и скоро Балтийско море ни приветства с шепота на вълните си. Малката русалка и наистина съвсем малка по размери статуя върху скала на брега на морето. Любуваме й се за кратко, а по пътя обратно към центъра минаваме покрай величествен фонтан, посветен на норвежката богиня на плодородието Гафион. Фонтанът е дарен на града от пивоварната Карлсберг по случай 50 години от основаването й. Ако ще пиете бира и се разхождате в района на кръглата кула, непременно опитайте датски хотдог (от щанда на döp), а за десерт изберете канелени рулца или десерт с крема сирене.
Тръгваме към летището. Копенхаген винаги може да ни разкаже още една легенда и да ни приюти в уютната си прегръдка, а скандинавски приказки бихме слушали в захлас и днес, и утре, и след сто години.

Още по темата:

Гран Kанария - парадоксът на непрестанната целувка
Архипелагът не е кръстен на канарчетата, а на кучетата

Цветните дюни в Националния парк Ласен Вулканик
Вулканични изригвания създават магични феномени

Дубай - пищната златна рамка на човешкото луксолюбие
Градът се извисява като символ на света отпреди пандемията - свят, който смята парите за богоизбраност

Ефимеpният мост между Хаоса и Началото
Водопадът Виктория е омайващата бездна, отделяща Замбия от Зимбабве

Монголия – страна на хора с лица на ветрове
И там - kъдето на север започва Сибир, а на юг Хималаите, там моето сърце лeтя с тexнитe дракони

Водопадът – вечната музика
Тръгваме към Боянския водопад 100 години след пътеписа на Вазов, за да открием някои интересни съвпадения

Моята Антарктида
Светлин Иванов-Лаубер разказва за ледената безпределност и за сблъсъка си с неземната й красота

Село Кандован - кошери в скалите
Къщите му са построени в пещери, които са се образували от сгъстена вулканична пепел

Пеша из земите на Африка
Пътешествениците от „Вълшебния керван“ се завръщат след 6 месеца приключения

Колманскоп - град на призраци, погълнат от Намибийската пустиня
50 г. жителите му търгували с диаманти, сега в руините се снимат филми

Около света с по 5 лева на ден
Невероятните приключения на Маги и Цветин от Вълшебния керван, които 4 години обикалят Азия и Океания на автостоп

Хора с увреждания се спуснаха в тунелите на пещерата „Бачо Киро“
Фондация „Ела и Ти“ организира приключение, което всички участници ще запомнят завинаги

Лятото на Клиент 007
Анелия Бъклова - репортер по душа и маркетолог по професия, дава оценка на предлагането в туризма