favorites basket
user
Здраве1 юни 2016

Синдромът на Мерилин Монро или защо никой не ме обича

Когато всяка връзка е нещастна и завършва с крах

„Какво съм аз? Какво мога? Аз съм празно място. Празно място и нищо повече. В душата ми е празно!“ 
                                                                     Мерилин Монро 

Мерилин Монро (1юни 1926 – 5 август 1962) е секссимволът на няколко поколения – красива, успешна, станала от бедна - богата, талантлива и секси. Но, поглеждайки се в огледалото, тя виждала една неудачница, която не заслужава щастие. За нея мечтаели милиони мъже по света, но тя била увлечена само от връзки с мъже, които са ѝ действали пагубно. „Няма да позволя да не ме обичат!“ - написала Мерилин Монро в дневника си. На достигането на тази призрачна цел тя посветила живота си. Имала е три официални брака, въпреки че, както сама казва, „винаги ужасно съм се страхувала да бъда нечия жена, животът ме е научил, че един човек не може да обича друг до края истински". Днес психолозите наричат „Синдром на Мерилин Монро“ поведенческите особености на жени, расли в деструктивни семейства, които имат ниска самооценка и не могат да създават и поддържат нормални връзки, които изпадат в дълбока емоционална зависимост от партньора си, търсейки нездрави отношения и хранейки се с болка.

Опитвате се цял живот да се омъжите, но подходящият човек, въпреки всичките ви старания, така и не се появява на хоризонта? 
Случвало ли ви се е задълго „да заседнете“ в продължителна връзка с партньор, който ви е правел нещастни? 
Имате ли усещането, че от всички мъже, всеки път избирате тези, от които нищо добро не може да се очаква: алкохолици, женкари, равнодушни, емоционално студени, ненадеждни, недосегаеми, недостъпни, тъпчещи достойнството ви? И при това изобщо не забелязвате нормалните, достойни мъже – те по никакъв начин не докосват сърцето ви? 
Не сте ли се хващали, че дори да имате много кандидати, без особени усилия при това, вие се чувствате неуверени и пропускате всички възможности? 
Оглеждате ли се в огледалото със страх и отвращение, макар че околните ви смятат за привлекателна? 
Злоупотребявате ли с алкохол или храна? 
Ако отговорите на повечето от тези въпроси са утвърдителни, вероятно страдате от емоционално заболяване, кръстено от американската психоложка Елизабет Маккавой и писателката Сюзън Израелсон „Синдром на Мерилин Монро“. 

Корените на заболяването са в детството. В неблагополучното дисфункционално семейство. Родителите са били неспособни да дарят на децата си безусловна любов, не са били в състояние да удовлетворят емоционалните потребности на малкия човек. И днешната, отчаяно търсеща любов и ужасно неуверена в себе си жена, е останала в емоционалното си развитие на нивото на онова недолюбено и отхвърлено от родителите си момиченце.
Не успяла едно време да се домогне до родителското благоразположение, тя отново и отново си намира партньори, които по някакъв начин ѝ напомнят за далечната и студена мама, грубия баща, незнаещ какво е ласка, опитвайки се през цялото време да заслужи любовта им. 

„Има за какво да бъда обичана!“, „Аз съм добра!“ – отново и отново тя се опитва да доказва това на себе си, на партньора си и на целия свят. Лишена в детството си от топлота и ласка, тя се стреми да удовлетвори своята потребност опосредствано: самата тя угодничи, подлага се, прекалено грижовна е и старателна в ласките. Особено по отношение на мъжете, които както и се струва най-много се нуждаят от това.

Бащата на Норма Джийн Бейкър (истинското име на актрисата) бяга веднага след раждането ѝ. Майка ѝ е с психическо разстройство и не можела да възпитава дъщеря си. Затова я дава на отглеждане при сестра си. Лелята обаче съвсем скоро завежда племенницата си в детски дом, а после – направо в сиропиталището. Монро дълго се скита из приемни семейства.
 
„Никой никога не ме е наричал дъщеря. Никой никога не ме е прегръщал. Никой нито веднъж не ме е целунал...“,

пише актрисата.

Минали години. Мерилин пораснала, станала известна. Успехът я съпровождал. Но най-желаната жена на всички времена и народи в дъното на душата си не вярвала, че е красива и достойна за любов. Въпреки красота, секси визията си и успеха, в огледалото тя виждала една безобразна провалена женица, незаслужаваща щастие. Като дете толкова пъти е била обиждана, унизена и отхвърлена, че като възрастна посветила цялото си време на това да накара колкото може повече хора да я обикнат. 

„Когато малкото момиче се чувства изгубено и самотно, когато чувства че не е нужно на никого, то цял живот не може да го забрави“. 

Три пъти се омъжва красивата Норма и все „попада" на мъже, които не са я обичали. Всеки път, когато се разпадал поредния ѝ брак, Мерилин се чувствала нещастна. Претенденти за ръката и сърцето ѝ имало много, но нея я влечали само тези, връзката с които със сигурност ще донесе разрушителни последствия. Привличали я мъже, които я използвали за целите си, били женени, или я поставяли по-ниско от себе си, отхвърляли я като личност. А когато поредната връзка се разпадала – тя обвинявала само себе си. Мерилин панически се страхувала от самотата, била патологично ревнива. Постоянно я преследвали различни тревоги, мъчела я хронична депресия… Тя се пристрастила към алкохола, наркотиците, приспивателните, безразборния секс...И загубва живота си на 36 години...

Десет заповеди за възстановяване: 

Според Маккавой и Израелсон, Синдромът на Мерилин Монро може да бъде излекуван. Трябва само да се спазват следните правила по пътя към възстановяването:
 
1. Обичайте се с безусловна любов. 
2. Приемете възстановяването си като основна цел на живота си. 
3. Уважавайте се. 
4. Вярвайте в себе си. 
5. Грижете се за себе си. 
6. Отдайте силите си за пренастройката на своето тяло, ум и душа. 
7. Обичайте тялото си и се грижете за него. 
8. Бъдете открити за нови идеи, които могат да променят живота ви. 
9. Наслаждавайте се на собствения си живот. 
10. Обещайте си да победите синдрома.

ПОДКРЕПИ НИ

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.