
Всеизвестно е, че това, което ядете, оказва влияние върху вашето физическо здраве и външния ви вид. Но знаете ли, че храната, която поглъщате, може да се отрази пряко и на психичното ви здраве? Качеството, количеството и съставът на бактериите в червата ви оказват огромно влияние върху мозъка ви и цялостното ви здравословно състояние. Червата ви играят ключова роля за вашето психично здраве, включително нивата на стрес и неврологични заболявания като болестта на Паркинсон. Червата са толкова важни, че сега ги наричат вашия „втори мозък“.
Човешкият чревен тракт има 200 милиона неврони - еквивалент на мозъка на котка или куче. В него също се намират близо 100 трилиона микроорганизми, които влияят на всичко - от биологичното до емоционалното функциониране. Горният ви мозък е дом на централната ви нервна система, докато червата ви съхраняват ентерална нервна система.
Двете нервни системи са в постоянна комуникация. Вашият мозък и черва използват едни и същи невротрансмитери за комуникация, един от които е серотонинът - невромедиатор, свързан с контрола на настроението.
Двете нервни системи са в постоянна комуникация. Вашият мозък и черва използват едни и същи невротрансмитери за комуникация, един от които е серотонинът - невромедиатор, свързан с контрола на настроението.
Серотонинът изпраща до мозъка ви сигнал, който задейства състоянието на благополучие. В червата ви - където се произвежда 95% от серотонина ви - той определя темпото на храносмилателния транзит и действа като регулатор на имунната система. Серотонинът не само действа върху храносмилателния тракт, но също така се освобождава в кръвта ви и въздейства върху мозъка ви - особено върху хипоталамуса ви - който участва в регулирането на емоциите.
Ето защо диетата ви играе основна роля за определяне здравето на червата ви. А различните микробиоти на червата могат да се окажат определящи за поведението, настроението и емоциите ви – както в положителна, така и в отрицателна посока. Изследванията свързват лошите бактерии в червата с проблеми с психичното здраве като тревожност, депресия и дори болест на Паркинсон.
За да поддържате здравословна микробиота:
- Яжте много ферментирали храни;
- Вземете пробиотична добавка;
- Увеличете приема на разтворими и неразтворими фибри;
- Отворете прозорците си или прекарайте време на открито;
- Избягвайте антибиотици, конвенционално отгледани меса, преработени храни, флуорирана вода, селскостопански химикали и антибактериален сапун.