
Град Ухан пустее снимка: iStock
811 души са загинали от епидемията, причинена от коранавирус. От SARS (Тежък остър респираторен синдром) през 2002-03 г. са починали 774 души по целия свят. Това сочат официалните данни, публикувани в неделя, пише „Ню Йорк Таймс“.
Потвърдените заразени нараснаха до 37 198, според Китайската национална здравна комисия. 89 смъртни случая и 2566 нови случая са регистрирани през предходните 24 часа, повечето от тях в провинция Хубей, сърцето на огнището. Гражданин на Съединените щати почина от коронавируса в провинцията Ухан, съобщиха американски представители в събота. Епидемията от SARS, която също започна в Китай, уби 774 души по целия свят. Засега има само два потвърдени смъртни случаи от новия коронавирус извън континентален Китай - един в Хонконг и един във Филипините.
- Броят на новите случаи като че ли се стабилизира през последните дни, но служителите на Световната здравна организация предупредиха да не се успокояваме от тази статистика, тъй като в Ухан и Хубей все още са в окото на бурата на "много интензивна епидемия."
- Коронавирусът е разболял над 37 500 души в Китай и 24 други страни.
- Мерките, въведени в Хубей, изглежда че дават резултат, заяви д-р Тедрос Аханом Гебрейес, генерален директор на СЗО, но той предупреди, че епидемии като тези са непредсказуеми.
Държавният департамент евакуира стотици американци от провинция Хубей, където започна масовият мор. Но някои, като г-н Перес, са решили да не напускат Китай. Решението му е такова, защото той не иска да изостави приятелката си, която е китайка. И любимия си лабрадор на 1 г. Той, приятелката му, брат й и кучето, вече 2 седмици седят в неговия апартамент и гледат телевизия. Изгледали са досега три сезона на „Семейство Сопрано“ и се скъсват от чистене с дезинфектанти. Кучето се извежда всеки ден, господарят му е с маска и ръкавици, със специални дрехи, които се дезинфекцират след всяка разходка с алкохолни препарати.
- Китайски учени, професионалисти, юристи и бизнесмени създадоха дигитални петиции, призоваващи за свобода на словото. Вълната на недоволството в медицинската гилдия избухна заради д-р Ли Венлианг, който даде ранни предупреждения за сериозното настъпване на коронавируса в Ухан, на които не бе обърнато сериозно внимание. Той почина от болестта миналата седмица.
„Промяна и само промяна е най-доброто възпоменание за д-р Ли Уенлянг“, се казва в петиция, която до неделя сутринта бяха подписали 28 популярни в Китай личности. „В противен случай цялото ни възмущение и всичките ни сълзи ще се окажат напразни“, гласи текстът. „И ние ще продължим да страдаме от бедствия, причинени от човека, а нашето потомство ще продължи да живее в страх.“
- До неделя друга петиция - на сайта Matters беше подписана от близо 1000 души. Петицията призовава правителството да се извини на д-р Ли и седем други медицински работници, които получиха порицание, че са разпространили информация за вируса-убиец. Подписалите петицията настояват за наказание на служители, които укриват информация за епидемията.