
Амброзия, снимка: Wikimedia.org
Досегът с цветния прашец може да повиши риска от заразяване с COVID-19 и това не се отнася само за хора с алергии, показват нови изследвания, публикувани на 9 март. Експертът по физиология на растенията, доцент по екологични здравни науки в Колумбийския университет Луис Зиска, съавтор на новото рецензирано проучване и други неотдавнашни изследвания за полените и изменението на климата, обясняват това откритие, както и защо сезоните на полените стават по-дълги и по-интензивни.
Какво общо има прашецът с вирусите?
Поленът може да бъде фактор за обостряне на ситуацията около пандемията от COVID-19, твърдят авторите на проучването. Преди няколко години техни колеги доказали, че поленът може да потисне интензитета, с който човешката имунна система реагира на вируси. Чрез намеса в протеините, които сигнализират за антивирусни реакции в клетките, покриващи дихателните пътища, това може да направи хората по-податливи на много респираторни вируси, като грипния вирус и други вируси на ТОРС.
Учените изследвали как броят на новите случаи на заразени с коронавирус се променя с покачването и спадането на нивата на полени в 31 страни по света. Те установили, че средно около 44% от променливостта на случаите на COVID-19 е свързана с наличие на цветен прашец, често в съчетание с влажността на въздуха и температурата.
Честотата на заразяване нараствала при висока концентрация на полени. Описаните проблеми не се отнасят само за хора със сенна хрема. Констатацията е, че тази реакция важи за всички. Дори видовете полени, които обикновено не причиняват алергични реакции, са свързани с увеличаване на инфекциите от COVID-19.
Какви предпазни мерки могат да вземат хората?
В дните с висока концентрация на полени се опитайте да останете в затворено помещение. Когато сте на открито, носете маска по време на сезона на цъфтежите. Поленовите зърна са достатъчно големи и почти всяка маска би ги спряла.
Ако сте безсимптомни заразени с COVID-19, бъдете внимателни при общуването си с други хора и не сваляйте маската. Кашлянето и кихането са симптоми както на алергия, така и на някои от леките случаи на COVID-19.
Защо сезонът на полените продължава по-дълго?
Пролетните промени започват по-рано и в световен мащаб цветният прашец настъпва по-рано, отколкото сме свикнали. Периодът, в който сте изложени на цветен прашец, е около 20 дни по-дълг отколкото e бил през 1990 г. Примерът е даден за Северна Америка - полените тръгват от пролетта, когато се събуждат за живот дървесните видове, през лятото, когато на дневен ред са плевелите и тревите, та чак до есента, когато навсякъде властва амброзията. Сред причините за удължения "рисков" сезон е и че растенията произвеждат повече прашец.
Тези промени в сезона на полените текат вече няколко десетилетия - 30-40 години.