LIVE в 8 със Списание 8!
За магията на операта ще ни разкаже човекът, посветил живота си на нея
- Kак реши да се занимава с оперна режисура? Има ли божи пръст в това дело?
- Как се представя българската опера, на една нога ли сме с най-добрите, да речем, с оперното изкуство в Австрия и Италия?
- С какво българската опера е по-различна от останалите? С какво е изключителна?
- Koe прави българските гласове толкова неповторими? Какви качества трябва да притежава големият изпълнител освен глас?
- Операта „тотално произведение на изкуството“ ли е и защо? Какво дава операта на човек, което никое друго изкуство не може?
- Кой е любимият му композитор?
- Коя е тайната на Вагнер? Защо хора от цял свят създават общества на Вагнер и обикалят оперите, които правят негови постановки?
- Какъв е рискът при осъвременяване на оперите да се разочароват зрителите?
- Какво е бъдещето на операта според него?
От 1994 г. акад. Карталов преподава актьорско майсторство в Националната музикална академия, където създава методология за работата си с младите певци. А заедно със световноизвестния бас Борис Христов основава Българската академия за изкуство и култура в Рим. Мнозина, преминали школата на Пламен Карталов, днес вече са изявени оперни певци у нас и зад граница.
За акад. Карталов утъпканите пътеки са скучни и той решава да изкара операта навън. Създател на „Оперни вечери в парка“ и на „Опера на площада“ в София. През 2014 г. на площада пред катедралния храм „Св. Александър Невски“ се играе впечатляващата му постановка на „Борис Годунов“, а през лятото на 2016 г. – „Набуко“. По негова идея е открит летен фестивал в Белоградчик – „Опера на върховете – Белоградчишки скали“ (сред естествените декори на крепостта). През 2017 г. основава летен фестивал „Крепост на вековете“ – в крепостта „Бабини Видини кули“ . В програмата на фестивала е и едноактната опера на Пучини „Мантията“, която акад. Карталов режисира в оригиналното място на действието – шлеп, акостирал на брега на Дунав. По негова идея се осъществява и проектът „Музи на водата“ на езерото Панчерево, където на сцена, изградена от един от най-големите ценители на операта у нас, се играят постановки в летния сезон.
Акад. проф. Пламен Карталов е удостоен с Държавна награда „Паисий Хилендарски“ – за изключителен принос за развитието на националната културна дентичност и духовни ценности; орден „Кирил и Методий” първа степен; най-големия правителствен бразилски орден „Рицар на южния кръст”; „Кристална лира” на Съюза на музикалните и танцови дейци в България; награди на Българското национално радио и Столична община – София.
Международната критика също оценява много високо творчеството на академик Пламен Карталов, като специално отбелязва новаторското му, мащабно мислене и неговата богата фантазия. Той е награден със „Златна книга” на Европейския форум на експертите, награда за най-добра режисура – постановката му “Любовен еликсир” на Доницети, присъдена от Националния театър на Белград.
Осъществил е над 180 постановки за половин век творческа дейност. Опери от барока, класицизма и романтизма до съвременното творчество. Особено и присъщо за него е влечението му към рядко поставяни или неизвестни/забравени оперни произведения, като „Поклонниците от Мека“ – Глук, „Лакме“ – Делиб, „Федора“ – Джордано, „Крадливата сврака“ – Росини и много други. Забележително е провеждането на най-мащабните и новаторски творби на Вагнер – „Пръстенът на нибелунга“ (2010-13), „Тристан и Изолда“ (2015) и „Парсифал“ (2017), представяни само с български оперни певци за пръв път в България и на Балканите.
От 8 до 30 юли 2023 г. акад. Карталов организира внушителен фестивал и нова продукция на тетралогията „Пръстенът на нибелунга“ на Вагнер, с което Софийската опера и балет се включва в международните празници по повод 210-годишнината на композитора. Ще бъдат представени „Рейнско злато“ (8.07.), „Валкюра“ (9.07.), „Зигфрид“ (11.07.), „Залезът на боговете“ (13.07.), „Тристан и Изолда“ (23.07.), „Парсифал“ (25.07.), „Летящият холандец“ (29 и 30.07.).
Кога: 28 юни (сряда), 20 ч.
Тема: Човекът опера

LIVE в 8 със Списание 8!
Вълнуваща вечер с разказите на един номад, събрал целия свят на върха на писалката

LIVE в 8 със Списание 8!
Според пророка светът предстои да се срещне с Марбургска хеморагична треска и с природни бедствия. Какво да правим?

LIVE в 8 със Списание 8!
Кои са условията, в които една мечта покълва, узрява и се сбъдва в действителния живот?

LIVE в 8 със Списание 8!
Как да се освободим от тежките камъни в подсъзнанието и енергийното си поле, за да заживеем живот на късметлии?

LIVE в 8 със Списание 8!
Как майката на мъжа може да му даде или отнеме силата да си извоюва пълноценен живот

LIVE в 8 със Списание 8!
Какво е хранителен суверенитет и кой има интерес от унищожаването му?

LIVE в 8 със Списание 8!
1007 чинки намериха смъртта си заради новогодишните фойерверки в Копривщица

LIVE в 8 със Списание 8!
Кои са българските зимни тайнства и каква година изпраща Розмари Де Мео?

LIVE в 8 със Списание 8!
Да запазим равновесието между духа и материята означава да станем майстори в занаята „живот”