Подкрепете ни!




ГМО25 април 2024

Европейският парламент гласува срещу храната, правата на фермерите и околната среда

Българските евродепутати не приеха доклада за дерегулиране на новите ГМО


снимка: iStock
снимка: iStock
На 24.04.2024 г. Европейският парламент гласува две важни предложения за нови регламенти: за новите ГМО и за посевния материал. И двете предложения няма да бъдат приети в рамките на този Парламент преди изборите на 09.06.2024, но натискът да бъдат наложени бе изключително голям.

На последното си пленарно заседание преди изборите Парламентът на ЕС одобри предложението на Европейската Комисията за широко освобождаване от досегашните изисквания за оценка на риска, етикетиране и проверки на новото поколение ГМО – продукти на така наречените „нови геномни техники".

Това решение поставя ЕС пред още по-голямо дерегулиране, отколкото САЩ. Одобреното законодателно предложение предоставя на корпорациите правото да пускат на пазара нови ГМО без какъвто и да е вид задължения за безопасност, мониторинг и отговорност, което излага на риск човешкото здраве, природата и правата на земеделските производители.
Светла Николова от АГРОЛИНК заяви: „Днешното гласуване е в противоречие с фундаменталния принцип на предпазливост, който беше в основата на европейската политика и подхода на ЕС към потенциално рисковите продукти. Освен това, ако предложението за дерегулация бъде прието, новото поколение ГМО вече няма да бъде обект нито на Директивата на ЕС за екологичната отговорност, нито на Протокола от Картагена, нито на Директивата за потребителите. Страните членки на ЕС няма да имат правото да взимат суверенни решения за земеделските политики и осигуряването на безопасна храна.“
„Конкретно това означава, че агрохимическите гиганти като Bayer, Corteva и BASF могат да минимизират разходите, свързани с пускането на пазара на нови ГМ продукти, но да увеличат печалбите си от продажбата на непроверени семена и патентните такси, дори ако използването им води до замърсяване на околната среда или застрашава доходите на земеделските стопани чрез замърсяване на реколтата, и всичко това без да носят отговорност за потенциалните вреди", информират ни от сдружението.

Докато Съединените щати оказваха натиск върху ЕС да подражава на техния подход за дерегулиране на новите ГМО, премахвайки проверките за безопасност, планът на ЕС отива още по-далеч, като не прилага процедури за отговорност, подобни на тези в САЩ.

Българските евродепутати не приеха доклада за дерегулиране на новите ГМО, което българската общественост оценява като добър знак за защита на фермерите и храната.

Българският Център за оценка на риска по хранителната верига към МЗХ, Френският здравен орган ANSES, Германската федерална агенция за опазване на природата BfN и Агенцията за околната среда на Австрия UBA през последните месеци обосноваха с научни аргументи, че новите ГМО трябва да се регулират с подобни разпоредби като тези в сега съществуващото законодателство за ГМО. Агенциите доказват, че редактирането на гени не е прецизна техника и носи сериозни рискове за здравето и околната среда.

Предложението за дерегулация на Комисията сега се връща отново до европейските министри на земеделието в Съвета на ЕС, които досега го блокираха. На 7 февруари 2024 г., на последната среща на представителите на държавите членки, по време на която те обсъдиха позицията на Съвета на ЕС по досието, България, Белгия, Германия, Люксембург, Словения, Полша, Австрия, Словакия, Хърватия, Румъния и Унгария не подкрепиха тогавашния текст на Съвета.

Докладчикът на Европейския парламент Джесика Полфьорд обаче е за ГМО и за дерегулиране и само тя ще преговаря в Съвета, ако бъде избрана отново за евродепутат. Никой друг член на ЕП няма да се изкаже според сегашното тълкуване за демокрация в ЕП.

Темата за ГМО е водеща в Списание 8, бр.11/2023 г.



Още по темата:

Учените също са против дерегулацията на новите ГМО ГМО

Учените също са против дерегулацията на новите ГМО

Земеделският министър Вътев крие становищата на биопроизводители и университети

Предателство срещу правата на земеделските производители и потребителите ГМО

Предателство срещу правата на земеделските производители и потребителите

Вотът на комисията по околна среда към Европарламента относно новите ГМО е в угода на големите корпорации

Изпратете мейл до българските евродепутати, за да запазим контрола и етикетирането на ГМО ГМО

Изпратете мейл до българските евродепутати, за да запазим контрола и етикетирането на ГМО

Нека защитим свободата ни на избор за това какво купуваме и какво ядем, призовават от Сдружение Агролинк

Съветът по земеделие на ЕС отхвърля дерегулирането на нови ГМО ГМО

Съветът по земеделие на ЕС отхвърля дерегулирането на нови ГМО

Наши учени, земеделски стопани и производители на храни с призив към Европарламента да защити потребителите

Д-р Майкъл Антониу: Дерегулацията на новите ГМО е напълно погрешна! ГМО

Д-р Майкъл Антониу: Дерегулацията на новите ГМО е напълно погрешна!

Преподавател по молекулярна генетика в Кралски колеж Лондон предупреждава за опасностите, които носят новото поколение генно модифицирани растения

ЕК предлага премахване на регулациите за нови ГМО ГМО

ЕК предлага премахване на регулациите за нови ГМО

Сдружение Агролинк: Новото законодателство за генното инженерство е фатално за околната среда и потребителите

Дали обществото гледа все по-благосклонно на ГМО? ГМО

Дали обществото гледа все по-благосклонно на ГМО?

Изследване сочи, че хората вече са се примирили с "полезните мутации" на храни