Зелената сделка е мъртва
Европейският парламент отхвърли предложението на ЕК за намаляване на пестицидите в Европа
снимка: iStock
Предложението беше спешно и от съществено значение, за да се осигури минимална защита на гражданите на ЕС и екосистемите от токсичността на пестицидите. Липсата на подкрепа представлява сериозна атака срещу Зелената сделка и обществения интерес. Това е тъжен ден за демокрацията в ЕС в навечерието на европейските избори.
Парламентът гласува предложения от ЕК Регламент относно устойчивата употреба на продукти за растителна защита (SUR) [1]. При гласуването, при което бяха заличени по-голямата част от ключовите мерки на предложението, доведе до текст, лишен от всякакво съдържание.
„Хиляди учени и милиони граждани от години настояват за намаляване на безразсъдното използване на пестицидите с цел опазване на здравето и околната среда. Европейският парламент не се съобрази с тези искания и по този начин изпраща отрицателен сигнал към избирателите относно способността си да се справя с важни обществени проблеми“, казва д-р Светла Николова от сдружение „АГРОЛИНК". „Очевидно е, че агробизнесът е поел контрола над нашата Къща на демокрацията"– Мартин Дермин, изпълнителен директор на PAN Europe.„Това е исторически черен ден за гражданите и екосистемите на ЕС, за Зелената сделка и за проекта на ЕС като цяло. Отхвърлянето на предложението показва потресаващо незачитане на науката, общественото благо и волята на гражданите на ЕС. Повечето гласове се ръководеха от лични интереси и дезинформация от страна на агрохимическата промишленост", казва Кристин де Шамфелер, служител по политиките в PAN Europe.
Две европейски граждански начинания настояваха за намаляване на пестицидите и защита на здравето на хората и околната среда [2]. През 2023 г. 1,1 млн. европейски граждани призоваха за 80% намаляване на употребата на пестициди в селското стопанство на ЕС, последвано от пълното им спиране, както и за подкрепа на земеделските стопани при осъществяването на този преход. Това искане беше подтикнато от неуспеха на държавите членки на ЕС да приложат предишния закон за пестицидите (Директивата за устойчива употреба на пестициди, 2009/128), който се основава на принципа, че синтетичните пестициди трябва да се използват само в краен случай. Но политиците решиха не да служат на гражданите, а на мултинационалните компании.
Консервативните и либералните партии успяха да възпрепятстват работата по един жизненоважен законодателен акт за гражданите на ЕС, екосистемите и дългосрочната продоволствена сигурност. След публикуването на предложението за Зелена сделка и SUR много членове на ЕП се опитаха да унищожат предложението или да го лишат от всякакво съдържание. Особено активна беше ЕНП, която се опита да унищожи Закона за възстановяване на природата и SUR, като заявяваше, че те представляват интересите на земеделските стопани и жителите на земеделските райони, докато правеше точно обратното. Техните действия не отчитат значението на екосистемите, дългосрочната продоволствена сигурност, здравето на гражданите и пригодността за живот на земеделските райони.
Гласуването е резултат от дълга дезинформационна и лобистка кампания на агрохимическата промишленост и големия земеделски съюз COPA Cogeca, които атакуваха предложението за SUR, както и цялата Зелена сделка [3].
Това доведе до това, че много от членовете на ЕП повториха необосновани разкази, вместо да се застъпят за науката и обществения интерес. Учените много активно разобличават кампанията за дезинформация относно SUR, както и относно други съществени елементи на „зелената сделка“, като например кампанията за възстановяване на природата. 6000 учени заявяват, че справянето с проблема със срива на биологичното разнообразие е спешно и е предпоставка за запазване на екосистемите и техните функции, включително производството на храна, за настоящите и бъдещите поколения.
Корпоративна обсерватория на Европа (CEO) добре е документирала как SUR е била саботирана от самото начало, а DeSmog съобщи за силните връзки между членовете на Европейския парламент и агрохимическата индустрия. (4)
Предложението за SUR включваше мерки за намаляване на всички пестициди и на най-опасните пестициди с 50% до 2030 г., задължителни правила за прилагане на интегрирано управление на вредителите и мерки за защита на чувствителните зони, като например обществените зони, природните резервати и водните ресурси. Според учените тези мерки са спешно необходими, за да се защити здравето на гражданите и здравословното функциониране на нашите екосистеми, от които изцяло зависим. Също така за земеделските стопани, които зависят от здрави почви, биоразнообразие, чиста вода, опрашване и естествен контрол на вредителите и които са силно изложени на въздействието на пестициди, амбициозните мерки за намаляване на пестицидите и повишаване на устойчивостта на системите за отглеждане на култури са от ключово значение.
„Настоящите политически усилия за изоставяне на целите за устойчивост на Европейската зелена сделка, включително намаляването на употребата на пестициди и възстановяването на биоразнообразието, не ни предпазват от настоящата продоволствена криза, а водят до нейното задълбочаване и я правят постоянна“, Йозеф Сетле, съпредседател на Световния съвет по биоразнообразие.
Отхвърлянето на предложението за регламентa SUR на днешното пленарно гласуване представлява ново дъно в политическия процес на устойчивото използване на пестициди.
1. https://food.ec.europa.eu/plants/pesticides/sustainable-use-pesticides_en
2. https://www.savebeesandfarmers.eu/eng
https://www.pan-europe.info/campaigns/ban-toxic-12
3. https://corporateeurope.org/en/2023/11/sabotaging-eu-pesticide-reduction-law-sur
4. https://www.desmog.com/2023/10/04/revealed-meetings-blitz-between-big-ag-and-anti-green-lawmakers-in-europe/
Още по темата:
500 полярни учени с извънредно предупреждение за Антарктида
В рамките на нашия живот е възможна загуба на лед, причиняваща бързо и катастрофално покачване на морското равнище
„Тъканта на природата се разпада“, предупреждава нов доклад за състоянието на флората и фауната
Разпадат се и основните екосистеми, които поддържат човешкия живот, казват учените
За два дни в Сахара падна толкова дъжд, колкото за година
Такива обилни валежи в пустинята не е имало от десетилетия
НАСА откри още една комета, ще е видима в края на месеца и ще е по-ярка от Венера
Вероятно, ако не се разтопи, ще изгрее на небосклона на 28 октомври
Цунами, предизвикано от свлачище в Гренландия, тресло Земята 9 дни
Ледената шапка на Гренландия губи средно 30 милиона тона лед на час
Изпуснат пакет с чипс може да предизвика екосистемен хаос в най-голямата пещерна камера в САЩ
Какво да отговорите на детето си, ако ви пита какво толкова ще стане от едно изхвърлено пликче
Тефлоновият грип
Много хора дори не разбират, че имат полимерна треска, оплакват се от главоболие и болки в тялото
„Мъртвата зона“ на Мексиканския залив се разраства застрашително
Оцеляването на хиляди представители на подводния свят е под въпрос
2100 г.: Прясната вода ще стане твърде топла за пиене
Прогнозите са температурата на подземните води да се повиши с до 3,5°C
Ако не можем да защитим природата, не можем да защитим и себе си
Харисън Форд: „Изменението на климата е „най-голямата морална криза на нашето време“
2030 г.: Дания ще таксува фермерите със 100 евро на крава заради изпускане на газове
Страната първа в света въвежда въглеродния данък в животновъдството
Има ли геопатогенни зони у дома?
От 50 до 80% от онкологично болните са пребивавали продължително време на места с геопатогенни излъчвания
Слънчевата светлина причинява изтичане на отровни химикали от пластмасовите бутилки
Ползвайте стъклени шишета за многократна употреба, съветват учените
Направи си градина на покрива
Те придават изящество на сградите, спестяват енергия и подобряват околната среда
Глифозатът в България вече е забранен за непрофесионална употреба
Кампанията на сдружение АГРОЛИНК завърши успешно!
97% гласуваха на референдума против добива на злато в Божурище
Жителите заявиха твърдата си позиция против мината, която ще отрови природата и разболее хората