Жива или от пластмаса?
Имитацията замърсява природата три пъти повече от истинската
снимки: iStock
Съществуват десетки предания кога за първи път хората са започнали да украсяват елхата и да я пренасят за Коледните празници у дома. Едно от тях с исторически корени е свързано с бенедиктинския монах, закрилник на Германия и Нидерландия, св. Бонифаций. Около 720 г. той отива в град Гайсмар, където има езическо светилище, посветено на бог Донар (Тор). Събира друидите за коледна проповед край огромен дъб, смятан за свещен. Пред смаяните им погледи го посича, но техният бог не отвръща – не изпраща смъртоносни гръмове и светкавици. Дървото пада с грохот и смазва растителността наоколо. Само една елхичка остава да трепти непокътната, а монахът убеждава насъбраното множество, че оцеляването ù е чудо, което показва, че елата е „божественото дръвче“. Триъгълната му форма символизирала Светата Троица на Отца, Сина и Светия Дух, а то олицетворявало вярата, здравето, устойчивостта и вечния живот.
Столетия по-късно, през ХVI век, коледната елха постепенно се превръща в обичай за Германия и през 1561 г. дори е обнародван закон, указващ притежанието и допустимите размери на празничното дърво. През вековете обичаят то да се внася у дома завладява Европа и света. Изсичането на иглолистните дръвчета се превръща в заплаха за горите, поради което през 1900 г. президентът на САЩ Теодор Рузвелт забранява поставянето на коледна елха. Това не спира желанието на народите да украсяват дома си с елхи за Коледа. Но... както твърди Айнщайн, „всеки проблем се ражда с решението си“.
Зелена четка за тоалетна
В началото на ХХ век с нахлуването на полимерите в бита започва производството на изкуствени елхи. Идеята за имитиране не е новаторска за епохата. Много преди да открием пластмасите, немски монаси вече са сътворили елха от оцветени гъши пера. Появили са се телени дървета от метал, покрити с гъши, пуешки, щраусови или лебедови пера.с които произвежда четките си за тоалетна.
Въглероден отпечатък
Още през 2009 г. проучване на консултантската фирма „Елипсос“ установява, че „сравнено на годишна база, изкуственото дърво, което има продължителност на живота от шест години, има три пъти по-голямо въздействие върху изменението на климата и изчерпването на природните блага, отколкото естественото дърво“.
Това е така, защото изходна суровина за получаване на полимерите е петролът. На негова база по химичен път се достига до гранулат на поливинилхлорид (PVC) – пластмаса, при чието производство се отделят вредни емисии на редица канцерогени, като диоксин, етилен дихлорид и винилхлорид. В хода на технологичния процес към поливинилхлорида се добавят пластификатори, стабилизатори, пълнители, багрила и други съставки. В резултат се създава силно замърсяващ продукт от невъзобновяема суровина, която не може да се рециклира и дава своя принос към всеобщия проблем с милиардите тонове пластмаси, които вече „задушават“ планетата. За съжаление, дори да се опитаме да изгорим непотребното изкуствено дръвче, при непълното изгаряне на PVC се образуват въглероден оксид и различни токсични хлорорганични съединения, като хлороводород, фосген, диоксини. Средногодишният въглероден отпечатък на изкуственото дърво е 8,1 кг CO₂. При естественото дърво този показател е 3,1 кг CO₂ на година.
Плантации за дръвчета
Вниманието към обособяване на насаждения за коледни елхи значително нараства през последните години и статистиката показва, че в САЩ вече само една трета от гражданите предпочитат изкуствени, а дръвчетата от природата в началото на януари се събират на определени места, за да бъдат превърнати в дървени стърготини за гориво. Такава е практиката в Сан Франциско например. Разумно и достъпно решение за всеки, дори ако държавата не се е погрижила още за това. Смилането като компост за почвата е чудесно, но и дори да не се случи, естествените гнилостни процеси при дървесината са далеч по-кратки в сравнение с повечето пластмаси, които не се разлагат, а се разпадат в продължение на десетки и стотици години на все по-малки частици, които влизат в почвата, храната, водата, въздуха.
Въпреки че първоначалните разходи за закупуване на жива елха може да са по-високи, дългосрочните ползи за околната среда и за здравето на потребителите правят този избор по-благоприятен.
Ако не желаете да подкрепяте кражби и незаконна сеч на иглолистни видове, то обърнете внимание дали избраното коледно дръвче е със съответно обозначение – бяла пластинка с правоъгълна форма или жълта, обла. Върху нея трябва да има сериен номер, съставен от една главна буква и шест цифри. По закон пластинката трябва да е прикрепена под второто разклонение, считано от върха. При съмнения за незаконна продажба сигнал може да се подаде на тел. 112.
Нека заедно направим съзнателен избор за този празничен сезон, за да защитим и съхраним нашата красива планета за бъдещите поколения.
Най-голямата пустиня в Китай изцяло обградена със зелен пояс
Над 40 години продължи процесът по съживяването на мъртвите пясъци
Няма да се умъртвяват животни от фермата във Велинград
Стопанството обаче остава под карантина
43% от човечеството живее с опасна за здравето и живота канализация
419 млн. души не са имали достъп до тоалетна
500 полярни учени с извънредно предупреждение за Антарктида
В рамките на нашия живот е възможна загуба на лед, причиняваща бързо и катастрофално покачване на морското равнище
„Тъканта на природата се разпада“, предупреждава нов доклад за състоянието на флората и фауната
Разпадат се и основните екосистеми, които поддържат човешкия живот, казват учените
За два дни в Сахара падна толкова дъжд, колкото за година
Такива обилни валежи в пустинята не е имало от десетилетия
НАСА откри още една комета, ще е видима в края на месеца и ще е по-ярка от Венера
Вероятно, ако не се разтопи, ще изгрее на небосклона на 28 октомври
Цунами, предизвикано от свлачище в Гренландия, тресло Земята 9 дни
Ледената шапка на Гренландия губи средно 30 милиона тона лед на час
Изпуснат пакет с чипс може да предизвика екосистемен хаос в най-голямата пещерна камера в САЩ
Какво да отговорите на детето си, ако ви пита какво толкова ще стане от едно изхвърлено пликче
Тефлоновият грип
Много хора дори не разбират, че имат полимерна треска, оплакват се от главоболие и болки в тялото
„Мъртвата зона“ на Мексиканския залив се разраства застрашително
Оцеляването на хиляди представители на подводния свят е под въпрос
2100 г.: Прясната вода ще стане твърде топла за пиене
Прогнозите са температурата на подземните води да се повиши с до 3,5°C
Ако не можем да защитим природата, не можем да защитим и себе си
Харисън Форд: „Изменението на климата е „най-голямата морална криза на нашето време“
2030 г.: Дания ще таксува фермерите със 100 евро на крава заради изпускане на газове
Страната първа в света въвежда въглеродния данък в животновъдството
Има ли геопатогенни зони у дома?
От 50 до 80% от онкологично болните са пребивавали продължително време на места с геопатогенни излъчвания
Слънчевата светлина причинява изтичане на отровни химикали от пластмасовите бутилки
Ползвайте стъклени шишета за многократна употреба, съветват учените