favorites basket
user
Екология30 юни 2025

Казахме ДА за трънско, но суверенното ни право продължава да е застрашено

Отново е замесена канадската компания „Велосити Минералс“, която спря процедурата си за търсене и проучване на метални руди в община Божурище

Казахме ДА за трънско, но суверенното ни право продължава да е застрашено
На 11 юни 2017 година 93% от местното население гласува с ДА на въпроса „Против ли сте община Трън чрез общинския съвет да одобрява устройствени планове, определящи територии за добив и обработка на метални полезни изкопаеми?“, въпреки изключително объркания въпрос и многото опити за атака и злепоставяне на организаторите на кампанията за спасяването на природата на община Трън.

Чрез многобройни граждански акции, подробна разяснителна кампания за последиците за района от осъществяването на инвестиционното намерение, изкачване на връх Стража в защита на трънската природа, почистване на река Ерма, издаване на безплатен вестник „Референдум“ и разпространение на информационни материали сред местното население – кампанията постигна до успешен резултат. 

Противопоставихме се на инвестиционното предложение за добив и преработка на злато на „Евромакс сървисис“ (част от групата на „Асарел Медет“), което застрашаваше природата на община Трън. Инвестиционното намерение предвиждаше два участъка с обща концесионна площ от 19,25 кв.км, като откритите рудници и хвостохранилища се очакваше да заемат 2100 дка. Част от територията на планирания северен участък попада в две зони от мрежата „Натура 2000“, обявени за защита на дивата флора и фауна в планината Руй.

Почти всички казахме ДА за трънско, но суверенното ни право продължава да бъде застрашено.

В средата на октомври 2024 г. членове на сдружението „България за Трънско“ разбраха от статия, публикувана в уебсайта на канадската компания „Велосити Минералс“, че компанията е сключила предварително споразумение за закупуване на проект за добив на метални полезни изкопаеми, който се намира в Западна България. 

В статията се твърди, че името му е „Толедо“ (такъв проект за момента не съществува в България) и не е посочено точно местоположение. Представени са, обаче, количествени данни за прогнозните залежи на полезни изкопаеми на находището, годината в която е направено търсенето и проучването им, както и името на проучвателната компания.  

Данните за проект „Толедо“, сравнени с тези за залежите от проект „Трън“ на територията на община Трън, съвпадат напълно!

Сдружение „България за Трънско“ установи следното за канадската компания „Велосити Минералс“:

  1. „Велосити Минералс“ е компания, която спира процедурата си за търсене и проучване на метални руди в община Божурище, поради успешния местен референдум против златодобива, който бе проведен сред гражданите в Божурище в края на лятото на 2024 г.
  2. „Велосити Минералс“ в началото на м. октомври 2024 г. е продала всичките си проекти за злато в България на турската крупна компания „Тюркерлер“.

Факти по темата: 

  1. По настоящем проект „Трън“ е собственост на компанията „Евромакс Сървисиз“ (дъщерно дружество на „Асарел Медет“). Процедурата по проекта бе „замразена“ от МОСВ след етапа на търсене и проучване, поради провел се на 11.06.2017 година законен и валиден референдум на територията на община Трън. На него 94% от гласувалите се обявиха против добива и преработката на метални руди на територията на общината. 
  2. Според българското законодателство решението на референдума е задължително за властите. 
  3. На 20.06.2017 г. Върховният административен съд обяви референдума за законен.
  4. Процедурата за проект „Трън“ бе „замразена“ и по още една причина: Според официален доклад на геолози залежите на уран в бившата мина „Злата“ (чиято територия е голяма част от проекта, който възнамеряват да придобият) са свързани със златните жили. Това прави практически невъзможно да се добива злато, без да се засегне уранът, което би довело до повишаване на радиационния фон в района. И в момента той на територията на мина „Злата“ е много висок, на места достига 7-8 пъти над допустимата норма. В официално съобщение на сайта си за мотивите за замразяване на проекта МОСВ се ангажира да направи допълнителни проучвания за залежите на уран на територията (такова проучване вече години наред не е направено).
  5. Добивът на уран в България е забранен.
Уважаеми съграждани и радетели за трънската природа – отново сме изправени пред казус, към който трябва да бъдем силно ангажирани. Сдружение „България за Трънско“ активно следи развитието на тези застрашаващи действия, които опитват чрез подминаване на нашето суверенно право да прескочат вота ни от референдума, проведен в община Трън.

Заедно трябва да бъдем обединени в каузата трънско да пребъде и да се развива!

ПОДКРЕПИ НИ

Още по темата:

Абонирай се за нашия бюлетин

Не забравяй да се абонираш за нашия бюлетин, който ще те уведомява за активни промоции, нови продукти и случващото се при нас.