Вторият мозък
Всяко хранене има пряк ефект върху производството на химични сигнали в мозъка

Храносмилателната система произвежда невротрансмитери, които влияят на настроението, съня, паметта, дишането и концентрацията.
Невротрансмитерите са химикали, излъчвани от невроните, чиято цел е стимулирането на съседните неврони, за да може импулсите да преминават от една нервна клетка до друга през цялата нервна система. Милиарди невротрансмитерни молекули работят непрекъснато за поддържане функцията на мозъка и имат пряк ефект както върху физическите, така и върху психологическите функции на тялото, между които апетит, настроение, сън, сърдечна дейност, дишане, концентрация и др.
Съставът на всяко едно хранене има пряк ефект върху производството на химични сигнали в мозъка. Храносмилателната система се нарича „втори мозък“. Той е контролиран от микрофлората на стомаха, която е сбор от милиарди микроорганизми. Те образуват колонии, наречени микробиом. Понеже тъканта на стомашночревния тракт е в по-голямата си част нервна тъкан, е логично да помислим, че микробиомът оказва влияние и на производството на невротрансмитери, и на нервната система като цяло.
Някои бактерии от биома ни имат специфичен ефект върху т.нар. състояние чувствам се добре. Въпросните бактерии, в правилно съотношение спрямо други имат директен ефект върху GABA рецепторите в мозъка. Именно понижаването на нивата на тези рецептори води до психични заболявания като например хроничната депресия.
Всички знаят, че серотонинът е мозъчен невротрансмитер, но малцина са наясно, че 90% от него се произвеждат в храносмилателната система. Само 10% се синтезират в централната нервна система. Компрометираните нива на серотонин могат да доведат до диария или констипация. Правилно функциониращият стомашночревен тракт помага на мозъка сам да произвежда химичните вещества, от които има нужда, чрез мозъчни невротрансмитери! Ще дам няколко примера за това, което става в тялото като химия.
НОРЕПИНЕФРИН
Изчерпването на невротрансмитера, наречен норепинефрин, води до лоша памет, хронична умора, клинична депресия и други състояния, които са неправилно класифицирани под един общ знаменател, наречен старост, остаряване или дегенерация. Веригата химични реакции, резултат от въпросната субстанция, е много сложна и слабо разбрана от академичните умове. Нека погледнем тези химични реакции:
L-фенилаланин > L-тирозин (направени в черния дроб) > допа > допамин > норепинефрин > епинефрин.
Този процес изглежда сложен, но е естествен за организма, ако не страда от недостиг на витамин С. (Широко разпространеният мит за пиене на лимонова вода сутрин не компенсира нуждите от витамин С.) Първата субстанция в горепосочената връзка (L-фенилаланин) е изобилна в диетата на съвременния човек, което изключва адекватни нива на витамин С, налице е ограничено производство на норепинефрин. Това означава, че стигаме до задънена улица.
АЦЕТИЛХОЛИН
Ацетилхолинът е крайна връзка невротрансмитер на парасимпатиковата нервна система. Това означава, че наред с други неща улеснява телесни функции като добро храносмилане, дълбоко дишане, по-бавен пулс. Много от вас биха го нарекли релаксация. Аз обаче ще му дам правилното многословно име: тялото прави своя собствен ацетилхолин от холин.
Истинският и правилен холин обаче се набавя чрез храненето само като фосфатидил холин, намерен в лецитина. Но това абсолютно не означава, че ако хукнете да си купувате лецитин, ще поправите липсата му (нищо, че мозъкът ви в сухо тегло е почти една трета лецитин). Тялото ви само когато му позволите и го улесните, си произвежда необходимия му ацетилхолин.
СЕРОТОНИН
Всички знаете от рекламите, че изобилието на серотонин означава добро нощно наспиване, липса на тревожност през деня и т.н. Истината обаче е, че серотонинът е безопасен само когато мозъкът си го произвежда сам през стомаха, вместо да се използват фермацевтични молекули, които дават едно, но вземат други необходими вещества.
ГРИЖА ЗА СТОМАХА
За правилно фунционираща централна нервна система, за мозък, който не е заспал, и за изключително здраве, трябва да се погрижим за стомаха си:
1. Включете добри пробиотици.
2. Яжте ферментирала храна като например кисело зеле.
3. Включете сурови зеленчуци и плодове в менюто си, но никога не приемайте сурова храна след готвената.
4. Пийте много вода.
5. Ако ви е възможно, не се хранете след 20 ч.
6. От време на време давайте почивка на храносмилателната си система, като не я товарите. Това означава някои дни да сте 18 часа без храна, като тук влизат и часовете за нощен сън.

Още за „Нова клетка“:
www.programa-nova-kletka-bg.com

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието
Ново проучване на гените на свръхстолетницата Мария Браняс разкрива интересни резултати

Ръцете, които даряват младост
В СПА хотел „Аугуста“ в Хисаря се прави остеоестетичен масаж, който подмладява, като отблокира мускулната тъкан

Домът на здравето сбъдва желания
Безкомпромисният петзвезден лукс на Grand Resort Pavel Banya Medical & SPA е късче от рая, убежище за отдих, здраве и незабравими моменти

Защо нямаме чувства?
Отказваме се от тях заради връзката си с родителите, а после осакатяваме цели части от себе си, обричайки се на несподеленост, тъга и самота

Трай, бабо, за хубост?
Нужно ли ни е мъчението, на което се подлагаме в името на красотата, щом има толкова разнообразни естествени способи да сме младолики

Дъжд от рози
Благодат от красота и младост вали и се пропива в кожата и душата ни с изделията на „Дамасцена“

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве
Д-р Весела Балтова: „Само хомеопатията не е достатъчна. Съчетанието на холистичните методи води до много по-добър резултат."

Деветте най-добри природни средства за пречистване на бъбреците
Те правят чудеса за вашето здраве

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин
Аз не бягам от отговорност, моите методи работят, твърди авторът

Как да се справят мъжете с депресията?
Време на въздух в селски двор е една от възможностите. Друга е чрез метода неврофийдбек.

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън
Много неща в живота не са лесни, но само няколко са толкова важни както здравословния сън

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване
Учени предлагат и обиколката на талията да се включи в измерванията

Тялото е добре смазана машина с маслата „Еньовден“
В салата, като цяр и като козметика, те връщат тялото ни в здраве и младост

Драгомир Харизанов: Уроки и магии ни влияят неочаквано силно!
Причината за заболяване, алергия, страх или паника се пази в подсъзнанието и е свързана с непреработени чувства и неразрешени разногласия

Ставите се лекуват със 120 минути ходене веднъж на три дни
Съветите на Олег Торсунов колко да са дълги разходките ни, за да сме здрави