Винаги следете колко щастливи се чувствате, медитирайте Светлина, Мир и Любов, практикувайте дишане и спортувайте! Това са съветите на будисткият тантра учител как да се справим с бърнаута...
НЕ Е НЕЩО НОВО
Бърнаут, или професионалното прегаряне, е феномен, който засяга физическото, психическото и емоционалното състояние на човек. Случва се на хора, които в началото са били много отдадени на работата си и са я вършели със страст, но сега са изправени пред проблеми, които водят до пълно енергийно изтощение. Синдромътт не е нещо ново и непознато, но добива особена популярност едва преди около 3 години. Хората все по-често започнаха да говорят за него, да се интересуват от характеристиките му, от това какви са причините за появата му и какво е общото му с депресията. Тези, които го преживяват, развиват негативни чувства относно това, което могат да постигнат в работата си, чудят се дали са на правилното място, с правилните хора, дали това е кариерата, която истински искат. Благодарение на медиите и проучванията вече сме по-запознати с този феномен, въпреки че и в миналото хората са „прегаряли”, но не са били наясно с това поради липсата на информация.
ЗАРАДИ СВЕТА НА СЪРЕВНОВАНИЕТО
Бърнаутът е свързан с обществото, в което живеем. Защото сме в света на съревнованието. Ако сте в бизнес среда, или сте израснали в семейство, където още от ранна възраст сте научени да бъдете фокусирани върху себе си, да бъдете по-добри от другите, даже да сте по-добри от това, което сте били вчера, то това може да има негативен ефект, защото в един момент няма да знаете как да се справите.
Това, което би могло да помогне на модерния човек, е медитацията със Светлина, Мир и Любов, и с различни техники за дишане.
ПРЕГАРЯТ ДОРИ УЧЕНИЦИ
В университетите, уви, не дават особено много напътствия за живота като цяло и важните неща в него. Тъй като това липсва, постепенно все повече хора започват да търсят отговори и стойност в живота, защото искат да го разберат по-добре. И тук не говорим само за тези на възраст над 25 години, но и за младежи, които са ученици или студенти, кариерно ориентирани хора. Хората стават все по-осъзнати и това ги прави по-духовни.
НЕ Е САМО РАБОТАТА
С дисциплина, дихателни упражнения, медитации и физическа активност енергийното тяло се усилва. Ставаме по-подготвени да се справим с предизвикателствата, които се изправят пред нас. Много е важно да имаме холистичен подход към живота. Да не се концентрираме само върху професионалния ни път, но също така полагаме усилия върху семейния и духовния аспект, да развиваме благоприятно отношенията си с хората около нас. Всичко това ще допринесе за един по-добър живот, изпълнен с повече удовлетвореност и щастие, като в същото време ще държи стреса настрана от нас. Бърнаутът не би се проявил у вас, ако сте заобиколени от хора, които наистина се интересуват от доброто физическо, емоционално и психическо здраве.
В заключение, нека обобщя, че най-важното е: да се вгледате в начина си на живот. Бъдете по-дисциплинирани, практикувайте дишане и медитации със Светлина, Мир и Любов. Отдавайте се на занимания, които ви зареждат емоционално и положително. И не на последно място, абсолютно винаги наблюдавайте себе си - колко удовлетворени и щастливи се чувствате.
СВЕТЛИНА, МИР И ЛЮБОВ
Светлина, Мир и Любов
проникват във всички измерения,
преминават през всички пространства на Вселената
и изпълват всяка моя клетка!
Светлина, Мир и Любов
Изпълват хода на всяка епоха,
пулсират във всеки ден,
живеят във всеки непринуден миг.
Светлина, Мир и Любов
преминават през мелодията от мисли,
изпълват всяка неподправена и чиста мисъл
с безмерна радост.
Светлина, Мир и Любов
излъчват пъстроцветни сияйни лъчи,
превръщат се в кристални капчици роса
и се връщат в океана от сила и мъдрост.
Бърнаут, или синдром на професионалното изчерпване, е понятие, въведено от американския психиатър Хърбърт Фройденбергер в статията му „Прегарянето: Високата цена на високите постижения“ от 1974 г. В нея той формулира синдрома като чувство за интелектуално, емоционално и физиологично изтощение. Но не такова, което се преодолява с едно добро наспиване, а изтощение до краен предел. Такова, което влияе върху всички аспекти на личността – физиологични, когнитивни, емоционални, поведенчески. Понякога ти се струва, че единственият начин да се отървеш, е да избягаш завинаги от света, като... умреш. Суицидните мисли при страдащите от прегаряне не са редки, предупреждават психиатри. Дори и да не ги спохождат, други телесни страдания не им дават мира - язвата, колитът, гастритът, затлъстяването, мигрената, астмата и даже стерилитетът са обичайни, нередки са дори инсултите и инфарктите.
Още по темата –
BURNOUT - ИЗПЕПЕЛЕНИ ОТ РАБОТА четете в новия брой на Списание 8, който от днес е в търговските обекти в цялата страната, а електронното списание можете веднага да купите
ТУК.
Гуру Йоги Тан е роден в Малайзия. По време на духовния си път пътува и учи в Тибет, Индия, Индонезия. Живял е в Бутан и Непал близо 10 години, като дълго време прекарва в уединение в медитации и пост. Последовател е на Ваджраяна будизма – едно от направленията на будизма, което тръгва от Индия и е разпространено най-много в Тибет, Непал и Бутан. Той е тантра монах, което означава, че за разлика от другите линии на будизма, има право да води светски живот. Йоги е духовна титла, сан, а гуру означава „учител“.
Още за гуру Йоги Тан - ТУК
Превод: Джоанна Старкова