Подкрепете ни!




ЗдравеКоди Касиди* / 15 юни 2020

Кой е открил първата ваксина

Вариолацията на Екатерина Велика извършва Томас Димсдейл на 12 октомври 1768 г.

Снимка: сп. Либерален преглед
Снимка: сп. Либерален преглед
Английският лекар Томас Димсдейл се чувства доста нервен.
Датата е 12 октомври 1768 г., вечерта – и Димсдейл подготвя императрицата на Русия Екатерина Велика за нейната процедура. От техническа гледна точка онова, което той планира, е сравнително просто, медицински солидно и минимално инвазивно. Изисква се само да се направят две или три малки порязвания в ръката на Екатерина. Въпреки това Димсдейл има основателни причини за безпокойство си, тъй като в тези разрези той ще намаже странна субстанция, получена от няколко гнойни циреи, гъмжащи от вариола – вируса, който причинява едрата шарка и по онова време води до смъртта на почти една трета от хората, които са се заразили с него. 

Въпреки че извършва процедурата по лично желание на Екатерина, Димсдейл е толкова загрижен за резултата, че тайно е разпоредил да го чака карета, с която спешно да се измъкне от Санкт Петербург, в случай че процедурата не протече в съгласие с очакванията му.

Онова, което Димсдейл планира, се нарича по онова време вариолация или инокулация и въпреки че е опасно, представлява върха на тогавашните медицински постижения. При вариолацията лекарят прехвърля екстракт, приготвен от циреи на едрата шарка от болен пациент в здрав, тъй като по причини, които по онова време не разбира още никой – вариолираният пациент обикновено развива само лек случай на едра шарка, в замяна на което получава доживотен имунитет срещу болестта.

Двадесет и осем години по-късно Едуард Дженър подобрява тази прото-ваксинация, когато открива, че може да използва и по-безопасен, сроден на вариолата вирус, наречен кравешка шарка, за да инокулира пациентите си. Но именно първоначалната вариолация – а не ваксината на Дженър – е нещото, което за пръв път установява по безспорен начин ефикасността на лудешката и по онова време нелепо опасна идея, на която разчитат почти всички ваксини: умишленото заразяване на здрав човек с отслабен патоген, който му създава имунитет.
(Към момента, в който процедурата е била практикувана вече и от западни лекари като Димсдейл, по-малко от 1 на 600 пациенти са умирали от прилагането на ваксината.)

В крайна сметка страховете на Димсдейл се оказали напразни. Екатерина развила само лека форма на болестта и приготвената за бягство карета останала неизползвана. 

Всъщност процедурата се оказала толкова успешна, че, както по-късно самият Димсдейл разказва, е трябвало да използва микроскоп, за да види микро-циреите, които се образували около нейния разрез. В писмо до Волтер Екатерина пише, че „планината е родила мишка“ и че анти-ваксърите от собствената й епоха били „истински глупаци, невежи или просто злонамерени“.

Три десетилетия след инокулацията на Екатерина, Дженър открива и популяризира циреите от кравешка шарка като заместители на онези от едрата шарка. Процедурата му довежда до още по-безопасни инокулации и нарича метода си „ваксинация“. Дори когато Луи Пастьор открива, че е възможно да се отслабят и инокулират други патогени, като онези на антракса и беса, името на Дженър си остава свързано с първоначалната употреба на термина.
  • Съвременните имунолози са подобрили тази животоспасяваща концепция до такава степен, че ако намерят ваксина за Covid-19, тя няма да съдържа какъвто и да е риск от широко разпространена инфекция. Днешните ваксинационни препарати водят до производството на антитела, но са неспособни на мащабно възпроизвеждане. Това обаче съвсем не е така по времето, когато те са открити за първи път. В случая с императрица Екатерина процесът просто разчита изцяло на това, че имунната й система ще се справи с инфекцията. Димсдейл знае много добре, че тя ще се разболее.
  • И все пак идеята за умишлено заразяване на пациенти със смъртоносен вирус, който да им помогне, се е появила първоначално в нечия мисъл – и това е може би най-голямата идея в историята на медицината. Това не е идея на Дженър, нито пък на Димсдейл. Но може би е хрумнала на някой определен човек. Забележително е, че вариолацията най-вероятно не е била открита на много места, независимо едни от други. Най-ранните исторически свидетелства дават основания да се предполага, че тя е започнала да се практикува първо в Китай – вероятно в югозападните провинции Анхуи или Дзянши – преди да се разпространи по целия свят.
  • Най-ранните писмени доказателства за инокулация се откриват в документи, идещи от средата на 16 век. Медицинският трактат, написан през 1549 г., озаглавен от лекаря Уан Чуен „За болестите морбили и едра шарка“, описва „пренасяне на едра шарка“ върху здрави пациенти. Но инокулацията вероятно е започнала поне няколко поколения преди трактата на Чуен…
  • За съжаление, точното съотношение между доза и ефект е невероятно трудно за установяване извън клинични условия. Почти невъзможно е да се създаде повторно дозата, която човек получава по естествен начин, така че количественото определяне на дозата изисква умишлено заразяване на група пациенти с измерено количество от даден патоген. Но това е нещо силно проблематично, особено при опасни инфекциозни заболявания като вариолата.
  • Очевидно е, че не можете да заразявате хора с все по-нарастващи количества вариола и да измерите реакциите им, но проучвания, извършени върху мишки, показват, че има вероятност да е налице определена зависимост между инфекциозната доза и тежестта на последващото заболяване. Малки количества вариола, инжектирани в мишки, ги правят леко болни или дори безсимптомни, докато най-големите дози са винаги фатални.
  • Вариолацията е акт, който изисква изключително точен баланс: дайте на пациента твърде силна доза патогени – и той или тя ще развие опасен случай на болестта; дайте обаче твърде малко – и няма да се стигне до производство на антитела. 
  • И макар че имунолозите непрестанно развиват техниките си, принципът, който стои зад ваксините, си остава до голяма степен същият, какъвто е бил и по времето, когато за първи път го е открил вярващият в магии древен китаец с неизвестно име.
___________
*Коди Касиди е млад американски автор и журналист, специализиращ в областта на научно-популярния жанр. Цялата му статия е преведена и можете да я прочетете в сп. „Либерален преглед“. Фрагментите публикуваме с любезното съгласие на издателите. 

Още по темата:

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието Здраве

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието

Ново проучване на гените на свръхстолетницата Мария Браняс разкрива интересни резултати

Ръцете, които даряват младост Здраве

Ръцете, които даряват младост

В СПА хотел „Аугуста“ в Хисаря се прави остеоестетичен масаж, който подмладява, като отблокира мускулната тъкан

Домът на здравето сбъдва желания Здраве

Домът на здравето сбъдва желания

Безкомпромисният петзвезден лукс на Grand Resort Pavel Banya Medical & SPA е късче от рая, убежище за отдих, здраве и незабравими моменти

Защо нямаме чувства? Здраве

Защо нямаме чувства?

Отказваме се от тях заради връзката си с родителите, а после осакатяваме цели части от себе си, обричайки се на несподеленост, тъга и самота

Трай, бабо, за хубост? Здраве

Трай, бабо, за хубост?

Нужно ли ни е мъчението, на което се подлагаме в името на красотата, щом има толкова разнообразни естествени способи да сме младолики

Дъжд от рози Здраве

Дъжд от рози

Благодат от красота и младост вали и се пропива в кожата и душата ни с изделията на „Дамасцена“

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве Здраве

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве

Д-р Весела Балтова: „Само хомеопатията не е достатъчна. Съчетанието на холистичните методи води до много по-добър резултат."

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин Здраве

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин

Аз не бягам от отговорност, моите методи работят, твърди авторът

Как да се справят мъжете с депресията? Здраве

Как да се справят мъжете с депресията?

Време на въздух в селски двор е една от възможностите. Друга е чрез метода неврофийдбек.

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън Здраве

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън

Много неща в живота не са лесни, но само няколко са толкова важни както здравословния сън

Да останем с всичкия си до края Здраве

Да останем с всичкия си до края

Според акад. Бехтерев хората сами се докарват до слабоумие

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване Здраве

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване

Учени предлагат и обиколката на талията да се включи в измерванията

Тялото е добре смазана машина с маслата „Еньовден“ Здраве

Тялото е добре смазана машина с маслата „Еньовден“

В салата, като цяр и като козметика, те връщат тялото ни в здраве и младост

Драгомир Харизанов: Уроки и магии ни влияят неочаквано силно! Здраве

Драгомир Харизанов: Уроки и магии ни влияят неочаквано силно!

Причината за заболяване, алергия, страх или паника се пази в подсъзнанието и е свързана с непреработени чувства и неразрешени разногласия

Ставите се лекуват със 120 минути ходене веднъж на три дни Здраве

Ставите се лекуват със 120 минути ходене веднъж на три дни

Съветите на Олег Торсунов колко да са дълги разходките ни, за да сме здрави