Подкрепете ни!




Здраве8 юли 2021

Как да избегнем бърнаут, когато се грижим за роднина с деменция

Запазете любовта, намерете време за почивка, помнете че всички стареем

Снимка: unsplash.com
Снимка: unsplash.com
Деменцията се развива постепенно, може да не забележите първите признаци, но в определен момент осъзнавате, че да се грижите за любимия човек всеки ден става все по-трудно и по-трудно, силите са на изчерпване, раздразнението и напрежението се натрупват. Ирина Сулима, психолог на руската федерална мрежа от частни домове за възрастни хора "Социални системи" разказва как да избегнете прегарянето и да преодолеете емоционалните сътресения, когато се грижите за възрастен роднина с деменция. 

Според статистиката деменцията засяга около 20% от хората над 75 години и около 50% от тези над 85 години. Но дори и да губят когнитивните си функции, те продължават да се нуждаят от съпричастност и искрена загриженост. Не се страхувайте да дадете любовта си, защото именно любовта и топлината дават силата за живот. Но трябва правилно да изчислите ресурсите си, така че грижите за възрастния човек да не ви превърнат в жертва. 

Приемете ситуацията

Много често хората не приемат реалността, очакват от възрастните си болни родители да са разсъдливи и енергични както едно време. Но е важно, първо, да се разбере и осъзнае, че никой не е виновен за това, че близък роднина е болен и се нуждае от постоянни грижи, и второ, грижещият се да приеме болестта като нова реалност. Понякога, за да приемем това ни трябват много време и усилия. Помнете, че колкото повече се съпротивлявате, не приемате ситуацията и я обявявате за несправедлива спрямо вас, толкова повече енергия хабите. Отхвърлянето на реалността провокира страх и безпокойство. За да не се удавите в тях, е важна постоянната работа върху себе си. Ако не можете да се справите сами, потърсете помощ от психолог. 

Поддържайте жив контакта

Хората с деменция са откъснати от обществото, всеки го преживява по свой начин. Нарастват страховете, тревожността, неизвестността. Тревожността провокира психосоматика и като резултат болестта прогресира. Запазването на спокойствие в отношенията с болен роднина е необходимо както за него, така и за вас. Поддържайте зрителен контакт с болния, гледайте го в очите - такива хора са много чувствителни към настроението на другите, което улавят с погледа си. Необходим е и тактилен контакт. И за да няма отвращение при общуването с възрастен роднина, трябва да обърнете голямо внимание на хигиената му. Следете за речта си - какво казвате и как го казвате. Интонацията винаги издава истинското ни отношение - с гласа си можем да навредим или, напротив, можем да развеселим тъжния болен. 

Облекчаване на стреса

Колкото и обичан да е възрастният роднина, грижата за някого с деменция винаги е стресираща. За да не „прегорите“, трябва да потърсите начини за облекчаване на стреса. Фините двигателни умения успешно облекчават стреса: плетене, рисуване, бродерия и др. За някои по-подходящи са разходките, отглеждането на цветя. Всякакви средства за разсейване са добри. Физическата умора също изисква компенсация. Намерете гимнастическа програма, която можете да изпълнявате вкъщи, отделете час на седмица за посещение на басейн или сауна, защото там се отпускат всички мускулни групи и след спа човек се чувства отпочинал. Ако чувствате, че силите ви напълно се изчерпват, можете да си направите кратка ваканция и да поверите грижите за своя близък на дом за възрастни хора: там с тях ще работят психолози и геронтолози, лекарите ще наблюдават здравето им и можете да си починете и да възстановите силите си.

Направете дневен режим, разпределете времето

За да се поддържате в добра форма, важно е да си изработите ясна структура и система от действия. Дневният режим и графикът за следващата седмица ще ви позволят да намерите време за себе си, за да избегнете емоционално прегаряне. Почивайте докато болният роднина е на рехабилитационна гимнастика, гледа телевизия или слуша музика, или пък спи следобеден сън. 
Болният също се нуждае от ясен и точен режим. Хората с деменция трябва да бъдат връщани към реалността по всяко време. Попитайте го коя дата е днес, кой ден от седмицата, нека си спомни какво ще правите днес. Помогнете да задвижи мисловните си процеси, задачките за добра памет забавят развитието на болестта. 

Слушате и чувайте

Най-важното е да поддържате емоционална връзка с роднината с деменция. След като сте запазили нежни чувства към един човек, ще бъде морално и емоционално по-лесно да се грижите за него. Отчуждението води до раздразнение и затруднява живота на всички. На хората с деменция им липсва любов, а и не винаги могат да изразят своята любов към вас. Трупат в себе си отрицателни чувства, които в крайна сметка се превръщат в агресия. Нашата душа не е от желязо и нервите ни не са от стомана. Трябва да дадете на роднината възможност да говори и да не приемате присърце казаното. Опитайте се да видите доброто в него, спомнете си някои приятни моменти, прегледайте заедно стари снимки, за да си припомните близостта. Запазете любовта, независимо от всичко, и не забравяйте, че собствената ви старост не е кой знае колко далеч и никой не знае как ще изглеждате на тяхната възраст...

Още по темата:

Скритата сила на малките движения Здраве

Скритата сила на малките движения

Тялото ни губи калории от стоене прави, нервничене с крак или от сeдене върху топка

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието Здраве

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието

Ново проучване на гените на свръхстолетницата Мария Браняс разкрива интересни резултати

Ръцете, които даряват младост Здраве

Ръцете, които даряват младост

В СПА хотел „Аугуста“ в Хисаря се прави остеоестетичен масаж, който подмладява, като отблокира мускулната тъкан

Домът на здравето сбъдва желания Здраве

Домът на здравето сбъдва желания

Безкомпромисният петзвезден лукс на Grand Resort Pavel Banya Medical & SPA е късче от рая, убежище за отдих, здраве и незабравими моменти

Защо нямаме чувства? Здраве

Защо нямаме чувства?

Отказваме се от тях заради връзката си с родителите, а после осакатяваме цели части от себе си, обричайки се на несподеленост, тъга и самота

Трай, бабо, за хубост? Здраве

Трай, бабо, за хубост?

Нужно ли ни е мъчението, на което се подлагаме в името на красотата, щом има толкова разнообразни естествени способи да сме младолики

Дъжд от рози Здраве

Дъжд от рози

Благодат от красота и младост вали и се пропива в кожата и душата ни с изделията на „Дамасцена“

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве Здраве

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве

Д-р Весела Балтова: „Само хомеопатията не е достатъчна. Съчетанието на холистичните методи води до много по-добър резултат."

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин Здраве

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин

Аз не бягам от отговорност, моите методи работят, твърди авторът

Как да се справят мъжете с депресията? Здраве

Как да се справят мъжете с депресията?

Време на въздух в селски двор е една от възможностите. Друга е чрез метода неврофийдбек.

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън Здраве

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън

Много неща в живота не са лесни, но само няколко са толкова важни както здравословния сън

Да останем с всичкия си до края Здраве

Да останем с всичкия си до края

Според акад. Бехтерев хората сами се докарват до слабоумие

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване Здраве

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване

Учени предлагат и обиколката на талията да се включи в измерванията

Тялото е добре смазана машина с маслата „Еньовден“ Здраве

Тялото е добре смазана машина с маслата „Еньовден“

В салата, като цяр и като козметика, те връщат тялото ни в здраве и младост

Драгомир Харизанов: Уроки и магии ни влияят неочаквано силно! Здраве

Драгомир Харизанов: Уроки и магии ни влияят неочаквано силно!

Причината за заболяване, алергия, страх или паника се пази в подсъзнанието и е свързана с непреработени чувства и неразрешени разногласия