В живота има много болка от всякакво естество – емоционална, физическа или комбинация от двете. Независимо дали става въпрос за счупване на крак или порязване с хартия, болката е спътник на всяко нараняване... Не забравяйте, че тази статия не е писана от лекар и не трябва да се тълкува като медицински съвети. Винаги се консултирайте с вашия лекар, преди да смените лекарството.
Според Prepper's Natural Medicine има редица билки, които могат да се използват като аналгетици. Сред тях са: арника, калифорнийски мак, кайен, черен оман, ехинацея, джинджифил, лавандула, коприва, мента, жълт кантарион, мащерка, куркума, валериана, бяла върба. Вижте какво казва науката за някои от тези лечебни растения.
Полезни, но с повишено внимание
Арниката е доста често използвана за натъртвания и е лесно достъпна под формата на крем. Има обаче някои предпазни мерки: ако сте алергични към нещо от семейството на Aster, не приемайте арника.
Лопенът съдържа активни съединения с противовъзпалителни, антибактериални и антивирусни свойства. Изисква обаче повече клинични изпитвания върху хора, за да се потвърди ефикасността му.
Жълтият кантарион е доказано ефективен при лека до умерена депресия, но употребата му за контролиране на болката все още се проучва. Отново подходете с повишено внимание към тази билка, тъй като активните й съставки си взаимодействат и с редица други лекарства.
Калифорнийския мак – отново доказателствата са смесени. RxList казва, че няма достатъчно клинични доказателства, за да потвърди употребата му за намаляване на болка. Healthline се съгласява с тази оценка и включва предупреждение, че семената могат да си взаимодействат неблагоприятно с разредители на кръвта и лекарства за кръвно налягане.
Spilanthes си е спечелило прозвището „растение за зъбобол“. Тази билка се поставя директно върху тъканта като тинктура. Проучванията на PubMed потвърждават противовъзпалителните и антиоксидантните й свойства.
Бялата върба наистина е полезна. Основното й активно съединение е салицин, химикал, подобен на аспирина. Доказано е, че кората на върбата е ефективна при главоболие, болки в кръста и остеоартрит, наред с други неразположения.
Оманът е сравнително разпространено растение, което можете да откриете наоколо и твърде лесно за отглеждане. Всъщност ще превземе без време двора ми, ако му позволите! Проучванията сочат, че е ефективен при справяне с болката. Отново имаме предупреждение за повишено внимание: оманът съдържа пиролизидинови алкалоиди и не трябва да се приема вътрешно. Разрешено е да се използва под формата на лапа и мехлем. Мехлемът е траен години, за разлика от изсушените листа, които съдържат твърде много влага и не са трайни.
Ехинацеята? Да, ефективна е! За подсилване на имунната система, облекчаване на болката, намаляване на възпалението и има редица други антивирусни и антибактериални свойства. И е многогодишно растение, лесно за отглеждане!
Валериана е още едно от онези често използвани растения, които не са добре проучени. Според Медицинския център на Университета в Рочестър невалидираните ползи включват контрол на болката, мускулни спазми/крампи и безсъние. Явно и котките го харесват... знаете защо. Има редица медицински взаимодействия, които обаче трябва да знаете, особено ако сте бременна или кърмите.
Куркумата е още една от онези модерни билки, рекламирани като полезни за редица неща. Според Mayo Clinic може да е ефективна при лечение на артритна болка. Активната съставка е куркумин и се предлага в редица формулировки.
Джинджифилът, според PubMed, е потвърден като ефективен при управление на болката. Може да се поглъща или да се използва локално.
Някои са с непроверени въздействия, въпреки че са много популярни
Usnea е лишей, който расте по дърветата. Модерен напоследък и пропагандиран от различни източници. Но приемането на този лишей вътрешно може да доведе до много проблеми, включително чернодробна недостатъчност. Според Healthline, може да спомогне при заздравяването на рани и загубата на тегло, наред с други неща, но има малко научни изследвания, потвърждаващи тези твърдения, а страничните ефекти са доста обезпокоителни.
Златната пръчица има редица традиционни употреби, нито една от които не е научно потвърдена.
Лавандулата може да помогне за облекчаване на болката след отстраняване на сливиците при деца. Но отново евентуално, без емпирични потвърждения.
Копривата има редица приложения, но че помага при болка не е доказано.
Същото важи и за ментата. Използва се често, но няма научни доказателства за полезността й.