Иде ли краят на слънцезащитните кремове?
Експертите коренно промениха мнението си как да се излагаме на слънчевите лъчи

снимка: iStock
„Твърде дълго дерматолозите са били фокусирани върху рака на кожата. Това означава, че не сме обмислили задълбочено и правилно всички ползи за здравето от слънчевата светлина за всички нас“, казва Ричард Уелър, професор по медицинска дерматология в Университета в Единбург и почетен консултант дерматолог в NHS Lothian.
Има случаи, в които хората с по-тъмен тен, получават рак на кожата на места по тялото, които не са били изложени на слънце. Въпреки това на всички поголовно се препоръчваше крем с висок фактор, а както се оказва – това изобщо не би ги предпазило от тези видове рак.
Анализ на QIMR Berghofer Medical Research Institute в Бризбейн, твърди, че излагането на слънце може да бъде както вредно, така и полезно за здравето и че рисковете се различават в различните групи. Ан Къст, професор по епидемиология на рака в университета, казва пред Good Health, че признаването на различните въздействия върху различните групи хора е „промяна в мисленето“. „На хората по-тъмна кожа вече не се казва, че имат нужда от рутинна защита от слънце“.
Ползите от плаж за тях надвишават рисковете. Те имат нисък риск от рак на кожата, но висок риск от дефицит на витамин D. За всеки със светла кожа, рисковете от излагане на слънце по отношение на рак на кожата все още надвишават ползите от дозите витамин Д - така че защитата от слънце все още се препоръчва, е мнението на Къст.
„Истината е, че повечето хора не се нуждаят от много слънце“, казва професор Къст. „На повечето места в Австралия през лятото по-светлите типове кожа се нуждаят само от няколко минути излагане на слънце на ден, за да произвеждат достатъчно витамин Д. През зимата може да ви е необходим час на места по-далеч от екватора.“
„Общият съвет на дерматолозите досега е грешен – липсата на излагане на слънце причинява повече смъртни случаи, отколкото самото излагане на слънце“, твърди професор Уелър. Той цитира проучване от 2014 г. в Journal of Internal Medicine, което анализира данни от повече от 29 000 жени в Швеция и заключава, че избягването на слънчева светлина води до по-висока обща смъртност.
Професор Уелър казва, че склонността ни да си набавяме слънчева светлина и витамин Д за две седмици някъде по морето през лятната ваканция е вредна и това води до изгаряния. „Вместо това трябва да се стремим към кратко излагане на слънце без защита всеки ден – ползите са много, а рискът – нисък“, допълва той.
Изследване на Манчестърския университет издига хипотезата, че десет до 15 минути излагане на слънце дневно през пролетта и лятото трябва да осигури достатъчно витамин Д, за да се избегне дефицит през цялата година. За по-мургавите за същия ефект, ще са нужни 25 до 40 минути.
Блокира ли слънцезащитният крем производството на витамин Д?
„В лабораторни изследвания има някои доказателства, че слънцезащитните продукти могат да намалят производството на витамин Д“, казва професор Къст. „Но в проучванията в реалния живот това не е така – вероятно защото не прилагаме достатъчно дебел слой“, уточнява той.И все пак, време ли е някои хора да обмислят намаляване на рутинната употреба на слънцезащитни продукти? „Зависи за какво ползвате слънцезащитен крем“, казва професор Уелър. Той казва, че това е „дилема, пред която е изправен“, тъй като „SPF продуктите предпазват от изгаряне и рак, но блокират много от предимствата. Изводът е: трябва да се избягва изгарянето.
Повече за ползите от витамин Д научете от разговора ни с инж. Пламен Бенински
Още по темата:

Извор на психично здраве
Български бацил се оказа мощен психобиотик. Учени доказаха, че намалява стреса, депресиите и подобрява съня при пътуването до Антарктида и обратно

Скритата сила на малките движения
Тялото ни губи калории от стоене прави, нервничене с крак или от сeдене върху топка

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието
Ново проучване на гените на свръхстолетницата Мария Браняс разкрива интересни резултати

Ръцете, които даряват младост
В СПА хотел „Аугуста“ в Хисаря се прави остеоестетичен масаж, който подмладява, като отблокира мускулната тъкан

Домът на здравето сбъдва желания
Безкомпромисният петзвезден лукс на Grand Resort Pavel Banya Medical & SPA е късче от рая, убежище за отдих, здраве и незабравими моменти

Защо нямаме чувства?
Отказваме се от тях заради връзката си с родителите, а после осакатяваме цели части от себе си, обричайки се на несподеленост, тъга и самота

Трай, бабо, за хубост?
Нужно ли ни е мъчението, на което се подлагаме в името на красотата, щом има толкова разнообразни естествени способи да сме младолики

Дъжд от рози
Благодат от красота и младост вали и се пропива в кожата и душата ни с изделията на „Дамасцена“

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве
Д-р Весела Балтова: „Само хомеопатията не е достатъчна. Съчетанието на холистичните методи води до много по-добър резултат."

Деветте най-добри природни средства за пречистване на бъбреците
Те правят чудеса за вашето здраве

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин
Аз не бягам от отговорност, моите методи работят, твърди авторът

Как да се справят мъжете с депресията?
Време на въздух в селски двор е една от възможностите. Друга е чрез метода неврофийдбек.

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън
Много неща в живота не са лесни, но само няколко са толкова важни както здравословния сън

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване
Учени предлагат и обиколката на талията да се включи в измерванията

Тялото е добре смазана машина с маслата „Еньовден“
В салата, като цяр и като козметика, те връщат тялото ни в здраве и младост