Подкрепете ни!




Здраве28 октомври 2024

Вторичната изгода от боледуването

Крием зад болестта вътрешните си сблъсъци, тя ни дава по-голям контрол

снимка: iStock
снимка: iStock
Според теорията за психосоматиката тялото и умът са взаимосвързани и често физическите симптоми могат да бъдат резултат от емоционални сблъсъци или притеснения. Една от концепциите в тази теория е „вторична полза“. Можем да използваме и по-разширено обяснение: „Вторична полза имаме в случаите, в които болестта е не само диагноза, но и пропуск към света на грижата, вниманието и преосмислянето.“

Вторичната изгода от боледуването не е осъзнато действие. Тя протича на подсъзнателно ниво. Дълбинните причини за това явление могат да са различни. Например – неосъзнати страхове и тревоги. Болестта може да е начин за избягване на емоционална болка или страх – от неуспех, от отговорност, или от загуба на контрол. Възможно е даденият човек подсъзнателно да се страхува от успех или високи позиции, тъй като това води след себе си и по-висока отговорност, както и повишени изисквания от обществото. Човек, който страда от хронична умора, избягва изкачването по кариерната стълбица.

Друг мотив за вторичната изгода от заболяването е създаването на идентичност. За някои личности болестта се превръща в част от тяхната идентичност. Те напълно се припознават с ролята на болен. Това по някакъв начин има дава чувство за принадлежност и значимост. Когато някой има хронични болки, той по-често получава внимание и грижа от близките, отколкото когато е здрав.

Важен нюанс в тази тема и динамиката на властта в отношенията. Болестта дава на болния възможност за по-голям контрол, както и за влияние над околните. (Например майка, която се оплаква непрекъснато от мигрена – възможно е по такъв начин тя да се опитва да избегне ежедневните си задължения в семейството и да ги прехвърли на някой друг от близките.)

Има и такива хора, които използват болестта, за да се справят с вътрешните си борби и стреса. Това е свързано с недостига на други здрави стратегии за справяне. В някои семейства болестта се възприема като начин да се получат повече грижи и внимание, а това усилва желанието на болния да не оздравява.

Често боледуването се използва като оправдание от хора с комплекси за непълноценност или срам за тяхната несъстоятелност и провали. Разболяването е по-лесно, отколкото човек да се изправи очи в очи срещу собствените си чувства.

Преживелите дълбока травма също използват болестта, за да избягат от спомена за болезнени събития или ситуации, които не са отработени емоционално.

Терминът „психологическа реверсия“ от психологията и психиатрията описва процеса на промяна на инстинктите, мотивите и нагласите в обратна посока: отричане на значимостта на проблема, избягване на терапевтични сесии, изкривяване на информацията или преувеличаване на отрицателните последици от терапията. Например пациентът може да казва на себе си и на другите, че се стреми към изцеление, но дълбоко в себе си той се съпротивлява на този процес.

Някои клиенти така страстно прегръщат болестта си, че възстановяването се превръща в заплаха за загубата на тяхната същност. 

Източник

Още по темата:

Нежеланието да живееш или желанието да не живееш Здраве

Нежеланието да живееш или желанието да не живееш

Първото е вид пауза, второто вече е вик от сърцето, изискващ внимание и помощ

Извор на психично здраве Здраве

Извор на психично здраве

Български бацил се оказа мощен психобиотик. Учени доказаха, че намалява стреса, депресиите и подобрява съня при пътуването до Антарктида и обратно

Скритата сила на малките движения Здраве

Скритата сила на малките движения

Тялото ни губи калории от стоене прави, нервничене с крак или от сeдене върху топка

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието Здраве

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието

Ново проучване на гените на свръхстолетницата Мария Браняс разкрива интересни резултати

Ръцете, които даряват младост Здраве

Ръцете, които даряват младост

В СПА хотел „Аугуста“ в Хисаря се прави остеоестетичен масаж, който подмладява, като отблокира мускулната тъкан

Домът на здравето сбъдва желания Здраве

Домът на здравето сбъдва желания

Безкомпромисният петзвезден лукс на Grand Resort Pavel Banya Medical & SPA е късче от рая, убежище за отдих, здраве и незабравими моменти

Защо нямаме чувства? Здраве

Защо нямаме чувства?

Отказваме се от тях заради връзката си с родителите, а после осакатяваме цели части от себе си, обричайки се на несподеленост, тъга и самота

Трай, бабо, за хубост? Здраве

Трай, бабо, за хубост?

Нужно ли ни е мъчението, на което се подлагаме в името на красотата, щом има толкова разнообразни естествени способи да сме младолики

Дъжд от рози Здраве

Дъжд от рози

Благодат от красота и младост вали и се пропива в кожата и душата ни с изделията на „Дамасцена“

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве Здраве

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве

Д-р Весела Балтова: „Само хомеопатията не е достатъчна. Съчетанието на холистичните методи води до много по-добър резултат."

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин Здраве

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин

Аз не бягам от отговорност, моите методи работят, твърди авторът

Как да се справят мъжете с депресията? Здраве

Как да се справят мъжете с депресията?

Време на въздух в селски двор е една от възможностите. Друга е чрез метода неврофийдбек.

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън Здраве

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън

Много неща в живота не са лесни, но само няколко са толкова важни както здравословния сън

Да останем с всичкия си до края Здраве

Да останем с всичкия си до края

Според акад. Бехтерев хората сами се докарват до слабоумие

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване Здраве

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване

Учени предлагат и обиколката на талията да се включи в измерванията