Подкрепете ни!




Здраве4 февруари 2025

България е на няколко последни места по преживяемост на болните от рак

Най-ниски показатели отчитаме при лимфома и рак на белите дробове

изображение: iStock
изображение: iStock
4 февруари е Световен ден за борба с рака. Сайтът evronews публикува обзорна статия, основаваща се на проучвания от последните години на OECD&Eurostat. За съжаление, България не е в добра позиция, когато става дума за преживяемост на пациенти с рак. 

През 2021 г. ракът е втората водеща причина за смърт в Европейския съюз. От тежката болест са починали 1,1 милиона души. Това представлява 21,6 процента от всички смъртни случаи в блока през тази година, припомня сайтът. Учените продължават да търсят успешни лекарства за рак, като вниманието продължава да е върху подобряването на ранната диагностика. 

Данните включват 24 държави от ЕС, с изключение на Гърция, Унгария и Люксембург, и пет други европейски държави: Обединеното кралство, Швейцария, Норвегия, Исландия и Турция. Статистиката обхваща общо 29 държави.

Според данни на ОИСР и Евростат от 2019 г. ракът на белите дробове представлява 24% от смъртните случаи, свързани с рака, сред мъжете и 15% сред жените. Колоректалният рак е отнел живота на 12% от болните и при двата пола. 

На рака на простатата се падат 10% от смъртните случаи сред мъжете, а на рак на гърдата се дължат 16% от смъртните случаи сред жените. 

Ракът на панкреаса съставлява 6% от свързаните с рака смъртни случаи при мъжете и 8% при жените.

Медията прави изводите си и върху данни от CONCORD-3, публикувани в The Lancet през 2018 г. от професор Клаудия Алемани, професор по епидемиология на рака, и нейния колеги от Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина.

Езикът на процентите

Рак на белите дробове
Преживяемостта при рак на белия дроб е различно в Европа, като България е в долната граница (7,7 на сто), а Швейцария и Латвия са на върха (20,4 на сто), докато средната стойност за ЕС-24 е 15 на сто.

Други страни със забележими показатели за оцеляване включват Исландия (20,2 процента), Австрия (19,7 процента), Швеция (19,5 процента) и Норвегия (19 процента).

В долния край, преди България (7,7 на сто), с най-ниски резултати за преживяемост се наблюдават в Литва (9,9 на сто), Хърватия (10 на сто), Чехия (10,6 на сто) и Румъния (11,1 на сто).

Сред петте най-големи икономики в Европа Германия води с процент на оцеляване от 18,3%, следвана от Франция (17,3%) и Италия (15,9%). И Испания (13,5 на сто), и Обединеното кралство (13,3 на сто) обаче са под средното за ЕС.

Въпреки че скандинавските страни като цяло се класират добре, Финландия се очертава като изключение с оцеляване на онкоболните от 13 процента.

Рак на дебелото черво
Преживяемостта при рак на дебелото черво варира от 51,1% в Хърватия до 72,1% в Кипър, като средната стойност за ЕС-24 е 60%.

Преживяемостта достигна 65% или повече в нови шест страни, включително четири скандинавски нации: Исландия (68,2%), Белгия (67,9%), Швейцария (67,3%), Норвегия (66,7%), както и Швеция и Финландия - 64,9%.

В долния край на спектъра са Словакия (51,8%), Румъния (52,2%), България (52,4%) и Полша (52,9%). Последна в този списък е Хърватия.

Сред петте най-големи европейски икономики Германия отчита най-високо оцеляване - 64,8%, а Обединеното кралство - 60%.

Рак на простата
Преживяемостта при рак на простатата е по-висока в сравнение с много други видове рак.
Средната стойност за ЕС-24 е 87%, като дванадесет страни постигат нива на оцеляване над 90%. Кипър отчита най-високото оцеляване от 99,2%, следван от Литва (94,3%) и Белгия (93,8%).

Най-ниска преживяемост се наблюдава в България - 68,3%, докато в Полша, Румъния и Словакия са регистрирани стойности под 80%.

Рак на гърдата
Преживяемостта при рак на гърдата също е относително висока, като средната стойност за ЕС-24 е 82%. Кипър оглавява класацията с оцеляване от 92,8%, следван плътно от четири скандинавски страни, с изключение на Дания.

Сред петте най-големи европейски икономики разликата в оцеляването е минимална, варираща от 85,2% в Испания до 86,7% във Франция 

Литва и Румъния отбелязват понижение на процентите като по този показател са паднали под 75 на сто.

Рак на панкреаса и черния дроб
Преживяемостта при рак на панкреаса и черния дроб в ЕС остава много ниска в сравнение с много други видове рак. При рак на панкреаса преживяемостта варира от 5,5% в Малта до 13,7% в Латвия, като средната стойност за ЕС-24 е приблизително 9%. В Обединеното кралство този показател е 6,8%.

Преживяемостта при рак на черния дроб варира от 4,2% в Естония до 20,7% в Белгия, с приблизителна средна стойност за ЕС-24 от 12 процента.

За пореден път от страните със силни икономики Обединеното кралство отчита най-ниската преживяемост при този вид рак - 13%, докато Италия е на второ място с 20,3%.

Рак на стомаха
Преживяемостта при рак на стомаха е по-добра, отколкото при рак на панкреаса и черния дроб, но остава сравнително ниска - оцеляват малко над един на всеки четирима с тази диагноза (27%) в ЕС-24.

Преживяемостта варира от 16 на сто в България до 37,5 на сто в Белгия. Кипър, Австрия и Германия също съобщават за преживели над един на всеки трима.

Обратно, оцеляването е 20% или по-малко в Дания и Хърватия. Обединеното кралство се класира на пето най-ниско място с оценка за оцеляване от 20,7%.

Рак на яйчниците
Прогнозата за преживяемост при рак на яйчниците в ЕС-24 е средно 39,2%.

Швеция регистрира най-високия показател в този сектор с 46,5% преживяемост, следвана плътно от Кипър, Латвия и Норвегия, където оценките надхвърлят 45 процента.

От другата страна, Малта и Ирландия съобщават за най-ниски нива на оцеляване, с цифри под една трета. Сред първите пет икономики Обединеното кралство има най-ниска оценка от 36,2 на сто.

Рак на меланома
Преживяемостта при рак на меланома варира значително, варираща от 60,7% в Турция до 93,6% в Швейцария, като средната стойност за ЕС-24 е 83%.

Германия, Австрия и Холандия, всички скандинавски страни съобщават за по-високи нива на оцеляване, надхвърлящи 87%.

В долния край България и Полша следват Турция с оценки на оцеляването под 70%.

Лимфом
Преживяемостта при лимфом, вид рак на кръвта, е средно 61% в ЕС-24. Румъния и България отчитат най-ниски показатели за оцеляване, под 45%, докато Швейцария, Латвия и Исландия регистрират най-високи, надхвърлящи 71%.

Оцеляването е различно при различните видове рак

„Те са много различни болести“, каза Коулман, професор по епидемиология, в интервю за Euronews Health. „В зависимост от това къде се появява ракът, кой орган е в близост, те са повече или по-малко смъртоносни в зависимост от вида на клетката, генетичния състав и органите, които са наблизо“, добави той. 

Но разбира се има и други фактори - географски, икономически, система на здравеопазване, напредък в лечението, както и етапа, на който се диагностицира ракът, обясни Колман. „Ако ракът е много ранен и локализиран, логично е, че преживяемостта ще бъде по-добра с дадено лечение, отколкото ако болестта е много напреднала и широко разпространила се, когато се диагностицира“, обяснява професорът.

Профилактика и ранно диагностициране

За разликите в оценките за оцеляване между страните Коулман подчертава дебело две ключови обяснения. Първо, те се отнасят до разликите в етапа на диагностициране, които оказват огромно влияние върху вероятността за оцеляване. Второ, наличието и достъпът до различни лечения, които са повече или по-малко успешни, също е различно в различните страни.
„Например лъчетерапията, която се използва или е значима като възможно успешно лечение за почти половината от всички ракови заболявания, е много по-широко достъпна в по-богатите страни от Западна и Северна Европа, отколкото в по-малко напредналите страни в Източна и в някои случаи Южна Европа“, каза той. Според него има значение и начинът, по който е организирана здравната система, включително времето на изчакване.

Още по темата:

Скритата сила на малките движения Здраве

Скритата сила на малките движения

Тялото ни губи калории от стоене прави, нервничене с крак или от сeдене върху топка

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието Здраве

Чревното здраве e един от ключовете към дълголетието

Ново проучване на гените на свръхстолетницата Мария Браняс разкрива интересни резултати

Ръцете, които даряват младост Здраве

Ръцете, които даряват младост

В СПА хотел „Аугуста“ в Хисаря се прави остеоестетичен масаж, който подмладява, като отблокира мускулната тъкан

Домът на здравето сбъдва желания Здраве

Домът на здравето сбъдва желания

Безкомпромисният петзвезден лукс на Grand Resort Pavel Banya Medical & SPA е късче от рая, убежище за отдих, здраве и незабравими моменти

Защо нямаме чувства? Здраве

Защо нямаме чувства?

Отказваме се от тях заради връзката си с родителите, а после осакатяваме цели части от себе си, обричайки се на несподеленост, тъга и самота

Трай, бабо, за хубост? Здраве

Трай, бабо, за хубост?

Нужно ли ни е мъчението, на което се подлагаме в името на красотата, щом има толкова разнообразни естествени способи да сме младолики

Дъжд от рози Здраве

Дъжд от рози

Благодат от красота и младост вали и се пропива в кожата и душата ни с изделията на „Дамасцена“

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве Здраве

Хомеоарт: Изкуството на женското здраве

Д-р Весела Балтова: „Само хомеопатията не е достатъчна. Съчетанието на холистичните методи води до много по-добър резултат."

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин Здраве

Книгата за самолечение на инж. Пламен Бенински отново е налична в нашия магазин

Аз не бягам от отговорност, моите методи работят, твърди авторът

Как да се справят мъжете с депресията? Здраве

Как да се справят мъжете с депресията?

Време на въздух в селски двор е една от възможностите. Друга е чрез метода неврофийдбек.

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън Здраве

8 неща, които трябва да знаем от самото начало за бебешкия сън

Много неща в живота не са лесни, но само няколко са толкова важни както здравословния сън

Да останем с всичкия си до края Здраве

Да останем с всичкия си до края

Според акад. Бехтерев хората сами се докарват до слабоумие

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване Здраве

Индексът за телесна маса вече не е надежден признак за затлъстяване

Учени предлагат и обиколката на талията да се включи в измерванията

Тялото е добре смазана машина с маслата „Еньовден“ Здраве

Тялото е добре смазана машина с маслата „Еньовден“

В салата, като цяр и като козметика, те връщат тялото ни в здраве и младост

Драгомир Харизанов: Уроки и магии ни влияят неочаквано силно! Здраве

Драгомир Харизанов: Уроки и магии ни влияят неочаквано силно!

Причината за заболяване, алергия, страх или паника се пази в подсъзнанието и е свързана с непреработени чувства и неразрешени разногласия