
снимки: SATOKO KAWASAKI
За малко учи в колеж, но не завършва. После започва работа в местен вестник като илюстратор. Когато е 25-годишна се ориентира към фотожурналистиката, което по онова време е било смело начинание за жена. Тя се сблъсква с не малко предразсъдъци и сексизъм, но дори напътствията на семейството й да се откаже от професията и да се омъжи, не я спират.
Въпреки неравностите по пътя си, тя не се отказва от страстта си да снима и до днес, когато е на преклонната възраст от 105 години, което я прави не само първата жена-фотограф на Япония, но и тази с най-дълга практика. През десетилетията на нейната кариера камерата й винаги е в била в центъра на събитията. Сасамото не остава равнодушна към страстите на времето. Тя отразява обстановката в следвоенна Япония и прехода й от тоталитарна страна към икономическа суперсила. Пред обектива й застават видни политически фигури, както и артистичният елит на онова време. Но понеже тези турболентни времена неизбежно засягат живота на всяка прослойка, Сасамото не се свени да покаже болните места на обществото като документира студентските протести, стачките на миньорите и всекидневната борба за оцеляване на малкия човек.

Редом със своята обществена ангажираност Цунеко Сасамото реализира и свой проект, от който е толкова вдъхновена, че често го финансира сама. Тя портретира различни жени, от който се възхищава и чрез тези фотографии иска да постави акцент върху жената като независима, борбена и способна личност. Така тя се възправя срещу половата дискриминация, на която сама е била жертва. С това личните проекти на Сасамото не приключват. През 2011 г. бе публикувана нейната фотокнига „Търсач на столетници”. За стогодишния си юбилей пък организира изложба с избрани творби. А с последната си инициатива „Сиянието на цветето”, по която започва работа докато се възстановява от фрактури на едната ръка и двата крака, отдава почит на своите покойни близки и приятели.
За всеки, който се удивлява от успеха й и пита каква е тайната, Цунеко Сасамото казва, че философията й е простичка: „Никога не се отдавай на мързела. Бъди позитивен и никога не се отказвай.