В света на книгите, когато другият е затворен 2
Още литературни предложения по време на карантина


Като сме си у дома, нека го направим със стил. На вниманието на всички домакини, жени, момичета и изобщо хора, които искат да разберат какво означава образцов дом - захвърляйте пижамите и захващайте наръчника „Домъ и общество – книга за етикецията въ Царство България“. Това любопитно четиво, фототипно издание на „Българска история“ сблъсква челно с порядките на една отминала епоха. От тази среща може и да не излезем по-културни, но неволно ще се разсмеем, гледайки наставленията от прозореца (или балкона) на днешния ден. А ето и един цитат: „От истинската дама се излъчва една хармония, заразяваща всички, които я заобикалят“.
От същото издателство и отново с усмивка ни посреща и Райко Алексиев с неговата „Хумористична история на България“.

Като стана дума за изтънченост и смях, естествено споменаваме и П. Г. Удхаус. Познатите ни поредици за двамата любими герои Джийвс и Устър – една вечна класика, която може да ни разсмее, а и разсее от всички вирусни и апокалиптични мисли с остроумен хумор и естетика. Сега Ciela ни представят и чудесния омнибус, на който да се качим при подбраните най-любими истории за двамата вечни спътници.

Без да се нуждаем от метър разстояние посядаме заедно и с гърка, който ни учи и до днес на красотата в живота. „Алексис Зорбас“, разбира се на Никос Казандзакис - за да усетим аромата на морето, маслините, узото и носталгията, за да се научим да съзерцаваме и да откриваме заедно онзи прекрасен зелен камък...
Спирката ни в българска литература е само сред някои от писателите, с които искаме да си говорим отново и отново: Виктор Пасков – за да не ви го представяме на части, направо грабнете неговата „Алилуя“ – там ще чуете всичките му акорди в пълната им хармония.
Георги Господинов с разказите му, които са за всички наши тела и измерения, и с неговата „Физика на тъгата“.
„Извисяваме се“ с Милен Русков по пътя към „Чамкория“ с бай Славе и бъркаме смело в „Джобна енциклопедия на мистериите“.

Отскок и на изток, към безопасния, поне откъм вируси космос на Харуки Мураками. „Кафка на плажа“ прелетя до нас от Colibri заедно с избягалия от вкъщи тийн Кафка Тамура. Този същински търсач ни отвежда в света на книгите, които ще опознаем заедно с него. Предстоят ни странни приятелства и незаменими уроци от него и един необичаен старец, разговарящ с котките на Токио.

Олга Токарчук и нейните „Бегуни“. „Бягайте, излезте от домовете си, вървете, бегуни, защото само така ще се спасите от клопките на антихриста“. Е, сега не можем да бягаме, но ще се впуснем в психологическите измерения на едно пътуване, препускайки по редовете, без да искаме да си тръгнем от историята на тази полска писателка, за която днес всички говорят.
Джером Джером не е от Баден-Баден, но изрично повтаряме, че всичко, до което се докопаме от него, може да ни внесе малко радост и цвят. От „Празните мисли на един празен човек“ се мятаме заедно с още „Трима души в една лодка“.


Без да всяваме нищо, което да ни газира нервите, продължаваме с Фредрик Бакман и неговите „Тревожни хора“. Писателят ни показва как с малко думи могат да се кажат големи истини. Впуснете се в шеметна заложническа комедия, след която ще се радвате на личния ви домашен арест.
С „Божията формула“ на Жозе Родригеш душ Сантуш, издадена от „Хермес“, получавате голяма доза загадки, пътешествате и ставате тих свидетел на интересни диалози за физиката, познанието, от което щом отпиеш достатъчно, можеш да се срещнеш със самия Създател.

С другата му книга „Мъжът от Константинопол“ попадаме право в сърцето на Османската империя – там се намира главния герой, един бъдещ милионер и истински визионер, изиграл ключова роля в изграждането на модерното общество. Романът е вдъхновен от истински събития, а кой е този загадъчен мъж, разберете сами.

За финал завършваме с хубавите „кримки“ на Борис Акунин, които радват докато сме в нашата си крепост. Станете съучастник в разкриването на интересните случаи, в които с еднакъв плам, но различен подход, са въвлечени Ераст Фандорин и младата монахиня Пелагия.
Какво да НЕ четем в период на карантина, ако, разбира се, не сме мазохисти:
„Чумата“ на Албер Камю, която може би ще надмине популярността и на тоалетната хартия през идния месец. „1984“ или „Фермата“ на Оруел, „Щамът Андромеда“ от Майкъл Крайтън, „Дневник на чумавата година“ от Даниел Дефо, „Слепота“на Жозе Сарамаго или затворените герои на Кинг в „Сияние“ и „Мизъри“...
Още по темата:

Ива Сапунджиева ви кани във фантастичния кварцов свят
Духовният пратеник на Земята е изпратен до единственото място във Вселената, където връзката с висшите измерения е изключително силна...

Не вярвам в смъртта. Мисля, че това е просто състояние на ума.
Кинолегендата Вал Килмър ни остави десетки шедьоври и примера за виртуозно актьорско майсторство

Любовта е да отделиш цялото си внимание на друг - без предубеждения и планове
Ричард Чембърлейн си тръгна 2 дни преди да навърши 90 г.

Станислав Лем: „Хората не желаят да живеят вечно. Те просто не искат да умират”
Ако адът съществува, той е компютризиран

Най-близкото нещо до телевизионно съвършенство
Сериал на Нетфликс развълнува до сълзи милиони зрители и разбуни теми табу

Антони Боксеров – многолик и дързък
„Всеки, който ме познава, знае, че съм много далеч от високомерието. Но съм голям ентусиаст, а нищо велико не е постигнато без ентусиазъм.“

Вярвайте в надеждата, вярвайте в себе си, разпръсквайте любов, а не омраза
Ейдриън Броуди с най-дългата реч в историята на Оскарите

Световни звезди, нов мюзикъл и великолепни камерни концерти ви очакват на сцената на Софийската опера
Вижте програмата за март 2025 г.

Изкуство извън каноните и оковите на академичните традиции
„Съвременни български наивисти“ е единствена по рода си книга в България за последните 40 години

Ако един писател е морален, той пише лошо
Сгрешена диагноза кара Антъни Бърджис да напише пет романа за година

„Нямам мобилен телефон. Никога не съм изпращал имейли.“
Актьорът Кристофър Уокън има само „сателитна антена в дома си“

Ние всички сме само възрастни деца, които се суетят, преди да намерят покой
193 г. от рождението на Луис Карол – най-добрият писател сред математиците

... Образ на бъдещето? Представете си ботуш, стъпкващ човешко лице
75 години от смъртта на великия антиутопист Джордж Оруел

Джордж Оруел – Пророк на тъгата
Надали днес някой се съмнява в безсмъртието на Биг Брадър. И това е повече от притеснително...

Идеите съществуват извън нас самите, свързани сме в някаква абстрактна земя
Дейвид Линч: Подобно на светлината, тъмнината произлиза от отражението на света