Подкрепете ни!




ИзкуствоСтиляна Иванова / 10 юни 2021

Основната ни идея е да откриваме нови хоризонти за музиката на предците ни

Иван Шопов за предстоящия концерт на TRIGAIDA, за вдъхновението и за абстрактните идеи в българския фолклор

снимка: Ивайло Петров
снимка: Ивайло Петров
Иван Шопов е познат на българската (и не само) публика със своя оригинален музикален стил, в който преплита български народни мотиви и електронно звучене. С най-новия си проект TRIGAIDA, в който се изявяват талантливите Ася Пинчева, Георги Маринов и много гост музиканти, Иван ще изнесе концерт на 12 юни от 19.30 ч. в парк „Военна академия“, където ще представи албума „Elate”.

През последната година, въпреки тежката обстановка, успя да издадеш „Elate” с проекта TRIGAIDA. Какво те мотивира да работиш в период, в който повечето хора прекарват времето си на дивана?
За мен годината беше много благоприятна. Имах повече време да създавам нова музика и този нов проект е плод на това време. Мотивацията е едно от нещата, които рядко ми липсват. Когато срещнах Ася и Георги разбрах че и те преливат от идеи и нямаше какво да ни спре в желанието ни да творим нова музика.

След концертите във Варна и Троян миналата година, това е първият ти концерт на живо в София с TRIGAIDA от началото на пандемията. Изпитваш ли притеснение да излезеш пред публика след толкова време?
Нямам притеснение да изляза пред публика, защото обърнах много внимание на здравето си, сменяйки начина на хранене и живот. Нямам и търпение да се срещна с публиката и да видя отражението на музиката ни в лицата и душите на хората.



Как се стигна до реализирането на проекта?
Проектът започна след една колаборация, която направих заедно с Ася и Георги и техните колеги от проекта The Grooving Pipers. Работата беше лека и вдъхновена и ми дойдоха идеи за още композиции, които можем да направим заедно. Започнахме да обменяме идеи онлайн от началото на пандемията и след няколко месеца имахме достатъчно нова музика, за да започнем да мислим за нов проект и дебютен албум. Представихме част от новите композиции пред публика през юни 2020 г., в поредното издание на събитието „One Man Party” и, след като получихме много положителни коментари, решихме да довършим нещата докрай, записвайки и още няколко композиции през лятото.

Есента беше времето за полиране на резултата и вмъкването на финалните щрихи, които дойдоха от гост-музикантите. Сред тях е неповторимият Теодосий Спасов, който се включи в две композиции и помогна на албума да зазвучи още по-магично. Димитър Бодуров допълни албума с пиано, а Акира Ушида се включи с клавесин и саксофон. Другите гости са Асен Вапцаров, Бурак Малчок, Гюлдесте Мамац, Нейко Бодуров, Максим Анокин и Мария Димитрова.



Оригиналният арт за албума е базиран на маслено платно на Станислав Трифонов-Насимо. Как се реши той да бъде автор на тази корица?
Насимо е един от хората, от които черпя непрестанно вдъхновение. С него ни събра общата любов към изкуството и естетиката на градската култура. Когато албумът беше завършен, реших да го споделя с него за обратна връзка. Веднага след като го изслуша, той ми звънна и ми каза, че иска да нарисува обложката, вдъхновен от това, което е чул. С огромна радост приех и след като обсъдихме идеите, заложени в албума, той сътвори тази уникална творба.

TRIGAIDA - снимка Енчо НайденовTRIGAIDA - снимка Енчо Найденов

Какво отличава TRIGAIDA от останалите групи, творящи в стила фолктроника?
Ние използваме за вдъхновение българския фолклор, но не спираме дотам да го използваме като лесен начин да достигнем до повече хора, а задълбаваме в по-дълбоки и абстрактни идеи, вплитайки електронния звук в изящно изсвирени акустични линии. Основната идея на групата ни е да търсим и откриваме нови хоризонти за музиката на предците ни, достигайки до младото поколение, за да го вдъхновим и мотивираме да сътворява красота.

Албумът ви се радва на успех не само в България, но и в чужбина. Изкачи се на една от челните позиции в радио каналите в САЩ. Успява ли да те замае успехът или опитваш да останеш „здраво стъпил на земята“?
Винаги се стремя да виждам успеха като стъпала, по които се движиш нагоре, а не като самоцел. Достигането на музиката ни до радио каналите в САЩ е една крачка в посока популяризиране на българската музика, което ме радва и ми дава сили да работя върху още подобни проекти.

Има ли място в България или по света, което те вдъхновява да създаваш музика?
Да, много места са. От родния Троян и гледките, с които съм израснал, до безкрайния хоризонт на морето. Обичам да съм в планината и да създавам музика сред природата. Там намирам себе си най-близко до изначалната енергия, движеща всичко живо в света.

Какви биха били думите ти към всички артисти, които искат да се занимават с нещо различно от общоприетото, но не им достига смелост?
Да си различен изисква кураж и много натрупани влияния и впечатления. Аз не бих могъл да имам мой звук, ако не бях изслушал хиляди албуми от съвсем малък. Всяко нещо, което мине през слуха ми, оставя следи и наслагвания, които обогатяват палитрата на изразните ми средства. Не на последно място е неспирният труд, който е единственият начин да достигнеш до себе си и да развиеш заложбите си.

Освен с музика, се занимаваш и с рисуване. Можем ли да очакваме скоро твоя изложба?
Отскоро имам ново пространство, в което преместих студиото си и графичното ми ателие. Събирам идеи и съвсем скоро ще имам нови картини и концепции, които да покажа пред публика.

Да очакваме ли албум и със smallman в близко бъдеще?
Работим по въпроса, но проектът е труден откъм логистика и отнема много време, за да се сглоби и изпипа всичко.

Нека завършим с един въпрос от
предното ти интервю за Списание 8 – какво да очаква един случайно попаднал на бъдещия ти концерт слушател?
Може да очаква музика, която да го изненада с дълбочината си, да го грабне с динамиката си и да го понесе на крилата си. Музика без големи претенции, но споделена с любов и уважение към слушателя.

Чуйте албума „Elate”тук




Още по темата:

Ако си самотен, когато си сам, значи си в лоша компания Изкуство

Ако си самотен, когато си сам, значи си в лоша компания

Жан-Пол Сартр: Свободата е това, което правим с това, което ни правят

„Белият лотос“: сатира и черен хумор Изкуство

„Белият лотос“: сатира и черен хумор

В последния сезон в хаоса от истории хармонично се вписва и българинът Юлиан Костов

Боб Дилън на 84 г. и Уили Нелсън – на 93 г. ще са на една сцена на 4 юли в Тексас Изкуство

Боб Дилън на 84 г. и Уили Нелсън – на 93 г. ще са на една сцена на 4 юли в Тексас

Пикникът на У. Нелсън за четвърти юли се провежда за първи път през 1973 г.

Ива Сапунджиева ви кани във фантастичния кварцов свят Изкуство

Ива Сапунджиева ви кани във фантастичния кварцов свят

Духовният пратеник на Земята е изпратен до единственото място във Вселената, където връзката с висшите измерения е изключително силна...

Не вярвам в смъртта. Мисля, че това е просто състояние на ума. Изкуство

Не вярвам в смъртта. Мисля, че това е просто състояние на ума.

Кинолегендата Вал Килмър ни остави десетки шедьоври и примера за виртуозно актьорско майсторство

Най-близкото нещо до телевизионно съвършенство Изкуство

Най-близкото нещо до телевизионно съвършенство

Сериал на Нетфликс развълнува до сълзи милиони зрители и разбуни теми табу

Антони Боксеров – многолик и дързък Изкуство

Антони Боксеров – многолик и дързък

„Всеки, който ме познава, знае, че съм много далеч от високомерието. Но съм голям ентусиаст, а нищо велико не е постигнато без ентусиазъм.“

За любовта в самота Изкуство

За любовта в самота

98 години от рождението на Габриел Гарсия Маркес

Вярвайте в надеждата, вярвайте в себе си, разпръсквайте любов, а не омраза Изкуство

Вярвайте в надеждата, вярвайте в себе си, разпръсквайте любов, а не омраза

Ейдриън Броуди с най-дългата реч в историята на Оскарите

Изкуство извън каноните и оковите на академичните традиции Изкуство

Изкуство извън каноните и оковите на академичните традиции

„Съвременни български наивисти“ е единствена по рода си книга в България за последните 40 години

Ако един писател е морален, той пише лошо Изкуство

Ако един писател е морален, той пише лошо

Сгрешена диагноза кара Антъни Бърджис да напише пет романа за година

„Нямам мобилен телефон. Никога не съм изпращал имейли.“ Изкуство

„Нямам мобилен телефон. Никога не съм изпращал имейли.“

Актьорът Кристофър Уокън има само „сателитна антена в дома си“

Ние всички сме само възрастни деца, които се суетят, преди да намерят покой Изкуство

Ние всички сме само възрастни деца, които се суетят, преди да намерят покой

193 г. от рождението на Луис Карол – най-добрият писател сред математиците