Подкрепете ни!




Изкуство6 ноември 2023

Три специални прожекции на късометражно кино тази есен

На всички събития на „Кинематограф“ може да спечелите брой на Списание 8

Три специални прожекции на късометражно кино тази есен
През месеците октомври и ноември най-голямата платформа за късометражно кино в България организира разходка из заплетените коридори на човешката природа и неочакваните последствия от нашите избори и решения. И докато се наслаждавате на техния подбор, може да спечелите брой на Списание 8.

Есента е времето, когато киносалоните за пореден път са подготвили нови заглавия и програми за любителите на седмото изкуство. Това е и сезонът, любим на всички, които обичат да се отдават на съзерцание и размишления. Затова от редакторския екип на „Кинематограф“  се завръщат с три нови селекции, издържани във философския дух, отговарящ на този момент от годината. Това са „Дилема: Късо кино за трудни решения“, „Истории от бекстейджа“ и „Утопия: Късо кино за дълъг размисъл“. Три подбора от късометражни филми, които ще предизвикат нашите разбирания за свободата на човешката воля, ще ни потопят във научно-фантастични светове от бъдещето и ще ни разкрият някои от задкулисните тайни на творческия процес в киното и театъра.

Прожекциите ще се провеждат в Синегранд, София като част от пилотния проект „Киноклуб София“, който се осъществява с финансовата подкрепа на Столичната община.



Селекцията „Дилема: Късо кино за трудни решения“ ще се излъчи на 9 ноември от 19:30 ч. Премиера и акцент за вечерта ще бъде българският филм „Интервю в утробата на кита“ на режисьора Рашко Раков, със специалното участие на Иван Бърнев, Бойко Кръстанов, Христо Петков и Ирмена Чичикова. Това е експериментален игрален филм, базиран на едноименната поема на големия български поет Константин Павлов, съчетана с елементи от три световноизвестни литературни произведения. Сред другите заглавия за вечерта има филми от Холандия, САЩ, Иран и Ливан. Киноленти, които ще ни потопят в крехките и невъобразими селения на детската душа, ще ни поставят пред невъзможните избори по време на световна пандемия, както и в ситуация, в която истинското приключение се състои в това да останеш у дома си.
 


На 22 ноември от 19:30 ч. ще можем да се насладим на следващата селекция – „Истории от бекстейджа“. Премиера за вечерта ще бъде „Прослушване“ на режисьора Сара Жан Кручовски. Един филм, заснет в Холивуд със сценарист Мария Бобева и продуцент Петро Душков. Сюжетът проследява историята на Мария, някога успешна актриса в родната си България, която е предприела мисията да успее в Холивуд, но нещата не седят точно така, както е предполагала. Една кинолента, която безспорно влиза в определението истории с иронични обрати. Филм, който е поднесен реалистично и интимно, с нотки на горчив хумор, твърде вероятно вдъхновен от действителни лични преживявания.

Другото българско присъствие за вечерта е филмът „Антракт“, който е с участието на актьорите Анна Петрова и Ники Сотиров, а режисьор и сценарист е Мартин Динков.
Сюжетът заплита една сложна семейна случка, която нахлува от истинския живот в пределите на сцената и взема неочакван обрат пред очите на нищо неподозиращите зрители. Сред останалите заглавия за вечерта ще има филми от САЩ и Норвегия, които ще ни потопят в напрегнатия свят на студийните продукции, в често предизвикателните прослушвания за роли, както и в творческата работилница по време на репетиции. „Истории от бекстейджа“ е селекция, предназначена както за истинските киномани, така и за всеки, който някога е бил любопитен да разбере нещо повече за работния процес и живота на хората, които работят в киното и театъра.

 

Третата селекция е „Утопия: Късо кино за дълъг размисъл“ и ще се прожектира на 13 декември от 19:30 ч. Две български заглавия ще са основния акцент за вечерта. Първото е филмът „Ви“ (2021) на режисьора Деян Цвятков. Изпълнена в естетиката на ретро футуризма, лентата разказва за революционния софтуер Ви, кръстен на неговия създател Виктор (Йордан Ръсин). Програмата му възпроизвежда в служителите на една компания кошмарни сънища и използва техните емоции, за да създаде непозната до този момент изчислителна мощност. „Ви“ печели наградата за най-добър късометражен филм на международния филмов фестивал за научна фантастика в Берлин (Berlin Sci-Fi Filmfest).



Второто българско заглавие е „Кокичета в края на влака“ (2022) от режисьора Галина Георгиева. Лента, която разказва за една жена, която се бори за правото си на държавно асистирано самоубийство, но намира нова причина да живее, след като последните й три кокичета се оказват способни да произвеждат безплатна енергия за всички. Филмът е подбран в късометражната програма на „София Филм Фест“, както и на МФФ „Краков 2022“. Сред другите филми за вечерта има заглавия от Франция, САЩ, Китай, Норвегия и Испания. Зрителите ще имат възможността да се разходят из останалата без сняг Антарктида, да видят как Айфеловата кула е изхвърлена като ненужен боклук и да бягат от федерални агенти роботи в Банкок.

Научете повече за съвместната ни кампания с Кинематограф на: https://kinematograf.bg/osem.
Следете пълната програма на: https://kinematograf.bg/programa.


Още по темата:

Не вярвам в смъртта. Мисля, че това е просто състояние на ума. Изкуство

Не вярвам в смъртта. Мисля, че това е просто състояние на ума.

Кинолегендата Вал Килмър ни остави десетки шедьоври и примера за виртуозно актьорско майсторство

Най-близкото нещо до телевизионно съвършенство Изкуство

Най-близкото нещо до телевизионно съвършенство

Сериал на Нетфликс развълнува до сълзи милиони зрители и разбуни теми табу

Антони Боксеров – многолик и дързък Изкуство

Антони Боксеров – многолик и дързък

„Всеки, който ме познава, знае, че съм много далеч от високомерието. Но съм голям ентусиаст, а нищо велико не е постигнато без ентусиазъм.“

За любовта в самота Изкуство

За любовта в самота

98 години от рождението на Габриел Гарсия Маркес

Вярвайте в надеждата, вярвайте в себе си, разпръсквайте любов, а не омраза Изкуство

Вярвайте в надеждата, вярвайте в себе си, разпръсквайте любов, а не омраза

Ейдриън Броуди с най-дългата реч в историята на Оскарите

Изкуство извън каноните и оковите на академичните традиции Изкуство

Изкуство извън каноните и оковите на академичните традиции

„Съвременни български наивисти“ е единствена по рода си книга в България за последните 40 години

Ако един писател е морален, той пише лошо Изкуство

Ако един писател е морален, той пише лошо

Сгрешена диагноза кара Антъни Бърджис да напише пет романа за година

„Нямам мобилен телефон. Никога не съм изпращал имейли.“ Изкуство

„Нямам мобилен телефон. Никога не съм изпращал имейли.“

Актьорът Кристофър Уокън има само „сателитна антена в дома си“

Ние всички сме само възрастни деца, които се суетят, преди да намерят покой Изкуство

Ние всички сме само възрастни деца, които се суетят, преди да намерят покой

193 г. от рождението на Луис Карол – най-добрият писател сред математиците

... Образ на бъдещето? Представете си ботуш, стъпкващ човешко лице Изкуство

... Образ на бъдещето? Представете си ботуш, стъпкващ човешко лице

75 години от смъртта на великия антиутопист Джордж Оруел

Джордж Оруел – Пророк на тъгата Изкуство

Джордж Оруел – Пророк на тъгата

Надали днес някой се съмнява в безсмъртието на Биг Брадър. И това е повече от притеснително...

Идеите съществуват извън нас самите, свързани сме в някаква абстрактна земя Изкуство

Идеите съществуват извън нас самите, свързани сме в някаква абстрактна земя

Дейвид Линч: Подобно на светлината, тъмнината произлиза от отражението на света

Деми Мур: Сценарият и Вселената ми казаха, че имам още какво да свърша Изкуство

Деми Мур: Сценарият и Вселената ми казаха, че имам още какво да свърша

Никога няма да сме достатъчно силни, красиви или успешни, нека с любов правим това, което е важно за нас