Как „Цар Бомба" спаси света от нова война
Сеизмичната вълна от експлозията на най-мощното оръжие обикаля земното кълбо три пъти
Всъщност продуктът с капацитет от 100 мегатона бил готов за тестване още през 1959 г., но Никита Хрушчов - тогавашният генерален секретар на ЦК на КПСС и ръководител на съветската държава - се надявал да подобри отношенията със САЩ и затова наредил пусковият срок да се отложи. Но през лятото на 1961 г. конфликтът ескалира и международната обстановка се усложнява - в Берлин започват да издигат гранична стена, американски войски нахлуват в Куба, което кара съветското правителство да даде зелена светлина за възобновяване на изпитанията на ядрено оръжие.
Новината за това решение бързо се разпространява по целия свят, всъщност СССР и не възнамерява да крие намеренията си.
Още в началото на септември The New York Times публикува изявление на Хрушчов: „Нека тези, които мечтаят за нова агресия, знаят, че ще имаме бомба, равна по мощност на 100 милиона тона тротил, че вече имаме такава и ни остава само да я тестваме."
AN602 е с тристепенна конструкция. Ядреният заряд на първия етап е с капацитет от един и половина мегатона. Термоядрената реакция е трябвало да започне на втория етап при капацитет от 50 мегатона. Третата степен, напълнена с Уран-238, осигурява същото количество. Решено е да се замени с олово, така че прогнозната мощност на бомбата да падне до 51,5 мегатона.
Това решение също е оповестено публично. На XXII конгрес на КПСС Никита Хрушчов заявява: „Казахме, че имаме бомба от 100 милиона тона тротил. И това е вярно. Но ние няма да взривим такава бомба, защото тогава можем да се нокаутираме."
В същото време стягат за полет и самолета носител. Бомбата е дълга около 8 метра и около 2 метра широка и трудно влиза в Ту-95. Конструкторите трябва да изрежат част от корпуса на стратегическия бомбардировач и да монтират в него специален фрагмент, крепящ бомбата. И въпреки това „Цар Бомба" стърчи наполовина от самолета.
На 20 октомври при изключително строги мерки на секретност чудовището е доставено от Арзамас-16 до военната авиобаза Оленя на Колския полуостров. Самата бомба (заедно с парашутната система) тежи 26 тона и няма подходящ кран за транспортирането й, така че в монтажния цех е трябвало да направят и специална жп линия за нея.
Сутринта на 30 октомври от авиобазата към Новая Земля излитат два самолета: Ту-95 и лабораторният Ту-16. Два часа след излитането бомбата е хвърлена с парашут на височина около 10 хиляди метра в рамките на ядрения полигон Сухой Нос. Парашутната система е от изключителна важност - тя позволява на екипажа на самолета носител да се оттегли на относително безопасно разстояние. При свободното падане на бомбата вероятността за оцеляване на хората в бомбардировача е само 1%.
В 11:33 московско време, когато парашутната система се спуска на височина 4,2 хиляди метра, бомбата се взривява. Последва ослепителна светкавица, продължила около минута, стълбът на ядрена гъба се издигна нагоре. За 40 секунди той стига 30 километра, след това се разширява до 67 километра, диаметърът на купола достигна 20 километра. Сеизмичната вълна от експлозията обикаля земното кълбо три пъти.
Въпреки гъстите облаци, светлинният импулс се наблюдава на разстояние повече от хиляда километра от точката на експлозия. Унищожени са жилищни къщи в близките села. Поради електромагнитно излъчване, на територията на стотици километри от депото радиовръзката е изгубена за около 50 минути. Но 2 часа след експлозията учените вече могат да работят в епицентъра - радиационното замърсяване в този район се оказва практически безопасно за здравето - 1 милирентген на час.
Според окончателните оценки на специалисти капацитетът на „Цар Бомба" е бил около 58 мегатона в тротилов еквивалент. Това е около три хиляди пъти по-мощно от атомната бомба, хвърлена от Съединените щати над Хирошима през 1945 г. (13 килотона).
Тестът на най-мощното оръжие на планетата шокира лидерите и обществеността на всички страни. Разработчиците и ръководството на СССР отлично са знаели, че такава бомба няма да се използва за военни цели. Използвана е с една единствена – постигане на ядрен паритет със САЩ.
В резултат на продължителни преговори, през август 1963 г. в Москва представители на САЩ, СССР и Великобритания подписват Договора за забрана на изпитанията на ядрено оръжие в космическото пространство, под водата и върху земната повърхност. Оттогава в Съветския съюз са провеждани само подземни ядрени опити. Последният взрив е на 24 октомври 1990 г. в Новая Земля. След това СССР обяви едностранен мораториум върху изпитанията на ядрени оръжия.
Още по темата:
Генералът, пред когото са сведени 200 английски бойни знамена
Епопеята при Дойран - нищо не може да спре безумството на храбрите
Личната трагедия на „продавача на щастие“ Дейл Карнеги
Един от най-известните автори на популярна психология умира самотен и болен на 1 ноември 1955 г.
Ти си застъпница на тези, които са в неволя
Това пише в житието на Св. Петка Патриарх Евтимий
Бог винаги отговаря на молитвите, но понякога отговорът е „сигурно се шегуваш“
Джими Картър празнува 100 г.
Възкръсването на България
България получава своето окончателно признание, без да използва военни средства
Поемата „Септември“ от Гео Милев преведена на бенгалски език
Д-р Мридула Гхош е учила самостоятелно български език, превеждала е още Вазов, Ботев и Багряна
В името на патриотизма е извършвано най-страшното насилие през вековете
196 г. от рождението на Лев Толстой
Малка Богородица дарява с рожба и здраве
За този християнски празник каноничните евангелия мълчат
6 септември – великият акт на Съединението
Как младата българска армия осигури териториалната цялост на България
2 милиона души се хващат за ръце по протежение на 600 км в името на свободата
35 години от най-дългата жива верига в света - Балтийския път
Смирението е велика добродетел, която Господ ни е дарувал
15 август - Успение на Пресвета Богородица
Heritage Daily: Край Дебелт е открита най-старата християнска реликва в региона
Сребърен амулет с името на Христос е бил навит на руло, заради страха на ранните християни от преследване
...Бягат угоени грешници из курортите на хлад...
Стихотворение на Хр. Смирненски отпрeди 104 г. развълнува социалните мрежи